3.3 C
Bratislava

COVID PASS: Očkovací preukaz na COVID-19

Očkovací preukaz na koronavírus bude pri cestovaní nevyhnutný. Pri cestovaní do Afriky, Južnej Ameriky alebo vzdialených kútov Ázie sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní na žltnú zimnicu alebo iné ochorenie už dlhé roky. Rovnako to bude fungovať aj pri cestovaní po celom svete pri chorobe COVID-19.

Očkovací preukaz na koronavírus

V najbližšom období sa začne pri cestovaní do mnohých krajín vyžadovať preukaz tzv. Immunity Passports. Je potrebné sa na to pripraviť ak plánuješ cestovať. Uľahčí ti to cestovanie po svete a dokonca aj návštevu festivalov a iných hromadných podujatí.

Pravdepodobne pôjde o digitálny očkovací preukaz, ktorý potvrdí či je človek zaočkovaný proti koronavírusu. Ženevská spoločnosť The Common Project už na tomto elektronickom očkovacom preukaze (Common Trust Network) pracuje.

Nemáš očkovanie na koronavírus?

V tom prípade sa nevyhneš testom a obmedzeniam pri cestovaní a účasti na hromadných podujatiach. Premiér SR Igor Matovič v novembri 2020 uviedol, že Európska únia zvažuje obmendziť pohyb ľudí, ktorí nebudú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Súčasťou očkovacích preukazov bude QR kód, ktorý bude môžné jednoducho kontrolovať. Elektronický očkovací preukaz bude zaznamenávať, či si bol zaočkovaný proti COVID-19 alebo si COVID-19 už prekonal. V budúcnosti bude možné do preukazu zaznamenať aj očkovania na iné ochorenia.

Podľa Martina Klusa je pravdepodobné, že tieto preukazy začnú uvádzať do praxe krajiny, ktoré sú v digitálnom rozvoji popredu.

Covid pass
Covid pass / Zdroj: relife.sk

Podľa správy agentúry Bloomberg v pondelok losangeleský kraj začal vydávať digitálne potvrdenia pre tých, ktorí sú očkovaní proti koronavírusu.

Úradníci v zdravotníctve v USA dúfajú, že potvrdenia o očkovaní, ktoré je možné uložiť do smartphonov, budú slúžiť ako dôkaz pre ľudí, ktorí dostali prvé dávky vakcíny Pfizer alebo Moderna.

Kde a kedy sa dať zaočkovať?

Informácie ohľadom očkovania možno nájsť na oficiálnej stránke Úrad verejného zdravotníctva SR. Zatiaľ sa očkuje zdravotnícky personál a ľudia v domovoch sociálnych služieb.

Viac informácii o cudzokrajných chorobách a odporúčaniach pri cestovaní sú dostupné na stránke cudzokrajne.sk.

 

Zdroj: Relife.sk, independent,  ; Kurátor: Petrem

 

Najčítanejšie