19.1 C
Bratislava

COVID PASS: Očkovací preukaz na COVID-19

Dnes už vieme, že očkovací preukaz na koronavírus bude pri cestovaní nevyhnutný. Rovnako ako pri cestovaní do Afriky, Južnej Ameriky alebo vzdialených kútov Ázie sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní na žltnú zimnicu alebo iné ochorenie už dlhé roky. Takisto to bude fungovať aj pri cestovaní po celom svete pri ochorení COVID-19.

Cestovanie bude jednoduchšie s covid pasom

Takzvaný zelený pas bude jednotný pre celú Európsku úniu. (aktualizované 17.3.2021) V lete budeme už absolvovať dovolenky s Covid pasom. Na technickom riešení sa už Európska komisia dohodla. Akceptované budú aj konzervatívne formy preukazov v papierovej podobe.

Kto bude vydávať tieto pasy je na každej členskej krajine. Covid pasy budú podľa vyjadrenia Martina Klusa zadarmo.

Na hraniciach budú kotroly námatkové a na letiskách sa predpokladá, že budú povinné.

Pokiaľ bude v spoločnosti vytvorená dostatočná kolektívna imunita, v takom prípade nebudú covid pasy potrebné. Kedy to bude zatiaľ nevieme. Neprezradila nám to ani kryštáľová guľa z Aliexpressu 😉

Očkovací preukaz na koronavírus

V najbližšom období sa začne pri cestovaní do mnohých krajín vyžadovať preukaz tzv. Immunity Passports alebo zelený pas. Je potrebné sa na to pripraviť ak plánuješ cestovať. Uľahčí ti to cestovanie po svete a dokonca aj návštevu festivalov a iných hromadných podujatí.

Pôjde o digitálny očkovací preukaz, ktorý potvrdí či je človek zaočkovaný proti koronavírusu, prekonal ho alebo absolvoval test. Ženevská spoločnosť The Common Project už na tomto elektronickom očkovacom preukaze (Common Trust Network) pracuje.

Nemáš očkovanie na koronavírus?

V tom prípade sa nevyhneš testom a obmedzeniam pri cestovaní a účasti na hromadných podujatiach. Premiér SR Igor Matovič v novembri 2020 uviedol, že Európska únia zvažuje obmendziť pohyb ľudí, ktorí nebudú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Súčasťou očkovacích preukazov bude QR kód, ktorý bude môžné jednoducho kontrolovať. Elektronický očkovací preukaz bude zaznamenávať, či si bol zaočkovaný proti COVID-19 alebo si COVID-19 už prekonal. V budúcnosti bude možné do preukazu zaznamenať aj očkovania na iné ochorenia.

Podľa Martina Klusa je pravdepodobné, že tieto preukazy začnú uvádzať do praxe krajiny, ktoré sú v digitálnom rozvoji popredu.

Covid pass
Covid pass / Zdroj: relife.sk

Podľa správy agentúry Bloomberg v pondelok losangeleský kraj začal vydávať digitálne potvrdenia pre tých, ktorí sú očkovaní proti koronavírusu.

Úradníci v zdravotníctve v USA dúfajú, že potvrdenia o očkovaní, ktoré je možné uložiť do smartphonov, budú slúžiť ako dôkaz pre ľudí, ktorí dostali prvé dávky vakcíny Pfizer alebo Moderna.

Kde a kedy sa dať zaočkovať?

Informácie ohľadom očkovania možno nájsť na oficiálnej stránke Úrad verejného zdravotníctva SR. Zatiaľ sa očkuje zdravotnícky personál a ľudia v domovoch sociálnych služieb.

Viac informácii o cudzokrajných chorobách a odporúčaniach pri cestovaní sú dostupné na stránke cudzokrajne.sk.

 

Zdroj: Relife.sk, independent,  ; Kurátor: Petrem

 

Ak si našiel v článku chybu, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie