0.4 C
Bratislava

Revolut utrpel kybernetický útok. Dotkne sa to 0,16 % ich zákazníkov.

Cielený kybernetický útok na finančnú technologickú spoločnosť mohol ovplyvniť viac ako 50 000 zákazníkov. Revolut povedal pre Cybernews, že údaje o karte boli hašované, a preto sú chránené.

„Nedávno nás zasiahol cielený kybernetický útok od neautorizovanej tretej strany, ktorá mohla na krátky čas získať prístup k niektorým vašim informáciám,“ uviedol Revolut vo vyhlásení zaslanom e-mailom svojim dotknutým zákazníkom.

Neoprávnená tretia strana získala prístup k detailom malého percenta (0,16 %) ich zákazníkov.

Je pravdepodobné, že sa to teba nebude týkať. Vo vyhlásení pre BleepingComputer hovorca spoločnosti uviedol, že neoprávnená strana mala prístup „na krátky čas“ k údajom len o 0,16 % jej zákazníkov.

Revolut tvrdí, že má viac ako 20 miliónov používateľov po celom svete. Litovský dozorný orgán uviedol, že mohli byť zneužité používateľské mená, priezviská, e-mailové adresy, telefónne čísla, niektoré údaje o kartách a čísla účtov. Spôsob ako sa dajú takéto údaje zneužiť sú pre účel phishingu.

Revolut reagoval rýchlo

„Okamžite sme identifikovali a izolovali útok, aby sme drasticky obmedzili jeho dopad, a kontaktovali sme dotknutých zákazníkov. Zákazníci, ktorí nedostali e-mail, neboli ovplyvnení,“ uviedol hovorca Revolut.

Približne v rovnakom čase, keď bolo odhalé narušenie, používatelia Twitteru začali zdieľať snímky obrazovky správ od podvodníkov.

„Vaša nová debetná karta je na ceste k vašej novej aktualizovanej adrese. Ak ste nepožiadali o novú kartu, postupujte podľa krokov cez: [škodlivý odkaz],“ píše sa v správe.

Jazykové okienko

Phishing je e-mailová alebo iná elektronická forma správy, ktorá obsahuje zväčša text, poprípade odkaz na webstránku.

Táto elektronická správa môže prísť od neznámej, ale dokonca i od vám známej osoby. V tomto prípade je potrebné, aby ste rozlišovali medzi „zobrazeným menom odosielateľa“ a skutočnou adresou odosielateľa.

V prípade, že elektronická správa odkazuje na nejakú webovú lokalitu je potrebná zvýšená opatrnosť. V prípade phishingu ani daná webová lokalita nemusí obsahovať žiaden vírus a preto je opäť neidentifikovaná antivírusovým programom.

Takáto webová lokalita sa často podobá alebo priamo kopíruje vzhľad vám známej webovej stránky

Tipy ako odhaliť phishing

Neoprávnené získavanie údajov je obľúbenou formou počítačovej kriminality, pretože je veľmi efektívne. Kyberzločinci bývajú pri používaní e-mailov na získavanie osobných údajov od ľudí často úspešní. Najlepšou ochranou je dostatočné povedomie a znalosť toho, na čo sa zamerať.

  • Pravopis a zlá gramatika. Útočníci sú často zo zahraničia a preto v prípade slovenčiny sú odosielané emaily plné gramatických chýb, nezvyčajných zvratov a zlého slovosledu. To isté však platí aj v prípade angličtiny. V poslednej dobe sa gramatika útočníkov zlepšuje a preto nie je možné spoliehať sa iba na tento jeden faktor.
  • Podozrivé prepojenia. Ak sa domnievaš, že ide o podvodnú e-mailovú správu, neotváraj žiadne prepojenia (odkazy), ktoré sú v nej zobrazené. Namiesto toho ukáž na prepojenie myšou, ale naň neklikaj, a skontroluj, či sa adresa zhoduje s prepojením, ktoré je zadané v správe. V nasledujúcom príklade sa po podržaní myši na prepojení zobrazuje skutočná webová adresa. Pamätaj, že reťazec čísiel tvoriacich IP adresu rozhodne nevyzerá ako webová adresa nejakej spoločnosti.
Zdroj: relife.sk, BleepingComputer, Revolut, Cybernews
4.9/5 - (18 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie