13.9 C
Bratislava

Najlepší robotický vysávač je s mopom: Zvládne suché i mokré vysávanie

- Reklama -

Vysávanie s určitosťou nepatrí medzi domáce práce, ktoré by niekto príliš obľuboval. Vysávač, ktorého úlohou je zbaviť podlahy a koberce nečistôt patrí k spotrebičom, ktoré nájdeme v každej domácnosti. Možno nepotrvá dlho a klasické či tyčové vysávače budú z veľkej časti na druhej koľaji. Nastupujúce technológie v podobe robotických vysávačov sú totiž riešením budúcnosti, ktoré šetrí čas a energiu. A možno vás prekvapí informácia, že ani zďaleka nejde o závratnú investíciu a kvalitný robotický vysávač dnes môžete mať za veľmi rozumné peniaze. Prečo sa oplatí mať doma robotický vysávač?

Výhody a nevýhody robotického vysávača

Tak ako v každom inom segmente aj tu platí, že existujú lepšie a horšie robotické vysávače. Ak sa pozrieme na trhovú ponuku, tá je veľmi rozmanitá a výber nie je jednoduchý. Po kúpe takéhoto spotrebiča zistíte, koľko výhod vlastne má. Hoci sú robotické vysávače do budúcnosti veľkým prísľubom, otvorene treba povedať, že majú aj slabšie stránky a klasike sa ešte úplne rovnať nedokážu. Predovšetkým, ak ide o lacnejšie a menej kvalitné produkty.

  • Vhodné na pravidelné upratovanie podláh i kobercov s nižším vlasom. Vďaka autonómnemu pohybu dokážu vysávať vtedy, keď nie ste doma. Každodenným vysávaním sa vyhnete nutnosti „generálneho upratovania“.
  • Lepšie modely sa bez problémov dostanú pod posteľ, sedačku, skriňu a zvládnu aj vysávanie rohov v miestnosti. Problémom nie sú pre ne tvrdé podlahy ani koberce.
  • Kvalitné robotické vysávače s mopom dokážu dlážku nielen zbaviť hrubých nečistôt, ale taktiež ju zbavia aj čiastočiek prachu či zaschnutých škvŕn. Existujú modely so suchým alebo mokrým mopovaním.
  • Robotické vysávače sú maximálne tiché.
  • Drvivá väčšina modelov je dnes vybavených účinnou HEPA filtráciou a sú tak vhodné pre alergikov.
  • Inteligentné robotické vysávače možno pripojiť k WiFi sieti a možno sledovať ich polohu a činnosť cez mobilnú aplikáciu. Taktiež môžete robotický vysávač ovládať odkiaľkoľvek, kde máte pripojenie k internetu.
Robotický vysávač možeš pripojiť k wifi sieti
Robotický vysávač možeš pripojiť k wifi sieti / Zdroj: Shutterstock
  • Menšia kapacita zberného koša. Je teda nutné častejšie vysýpanie zbernej nádoby. Aj preto sú vhodnejšie skôr do menších bytov či domov.
  • Cez sací otvor nedokážu nasať nečistoty s väčším priemerom.
  • Lacnejšie robotické vysávače nemusia vždy zvládnuť dôkladne povysávať horšie dostupné miesta, čo má za následok, že budete musieť za ne prácu dokončiť.
  • Menej kvalitné modely s horšou navigáciou a senzorovou výbavou sa môžu zaseknúť alebo vynechávať niektoré miesta (koberce, priestory pod skriňou alebo posteľou), pretože vnímajú objekty ako prekážky.

Jednoduchý návod, ako vybrať robotický vysávač

Detailných návodov, ako vybrať robotický vysávač je na internete pomerne dosť. Rozhodne sa oplatí si nejaký prečítať, aby ste mali prehľad o tom, ktoré parametre sú najdôležitejšie a vôbec, aby ste vedeli, ako robotické vysávače fungujú – senzory, ovládanie, naprogramovanie, orientácia v priestore a iné. Sú však zásady, ktorými sa oplatí riadiť za každých okolností a vďaka nim si môžete výber veľmi uľahčiť.

Pred výberom primárne zvážte, aký typ povrchu – podlahovej krytiny u vás doma prevláda. S tvrdými podlahami si pomerne dobre poradia aj lacnejšie roboty, no v prípade kobercov sledujte referencie zákazníkov. Následne sa rozhodujte či chcete aj vysávač s mopom. Tu platí, že je lepšie investovať do kvalitnejších a renomovaných modelov. Robotický vysávač s mopom zvláda mopovanie namokro i vysávanie nasucho.

Pripojenie k WiFi a cez mobilnú aplikáciu
Pripojenie vysávaču k WiFi a cez mobilnú aplikáciu / Zdroj: Shutterstock

Čo sa týka sacieho výkonu, samozrejme, nemožno ich porovnávať s klasickými vysávačmi, no vzhľadom na technológie je efektivita porovnateľná. Doba prevádzky by sa mala pohybovať na úrovni minimálne 100 minút. Niektoré vysávače na jedno nabitie zvládnu aj 150 či 180 minút. Inteligentné roboty sa pred vybitím automaticky vrátia do nabíjacej stanice. Zároveň môžu mať pripojenie k WiFi a cez mobilnú aplikáciu môžete určiť čas, kedy a kde majú vysávať a aké miesta majú vynechať. Tie lacnejšie musíte nabíjať cez klasický adaptér.

Pre praktické používanie je dôležitá aj schopnosť navigácie robota. Najlepšie robotické vysávače sú okrem infračervených senzorov, laseru či gyroskopu vybavené aj kamerami a vlastnou pamäťou. Zamerajte sa aj na úroveň filtrácie. Ideálne, ak je súčasťou HEPA filter.

Robotické vysávače Xiaomi, Rowenta či Roomba

V renomovaných spotrebiteľských a porovnávacích testoch si najlepšie hodnotenia vyslúžili práve robotické vysávače XiaomiiRobot Roomba. Samotní spotrebitelia v recenziách pozitívne hodnotia ich schopnosť orientácie v priestore, efektivitu vysávania i pomer ceny a kvality. Veľký technologický pokrok urobili aj robotické vysávače Rowenta, RoborockTesla, ktoré majú v ponuke naozaj veľmi spoľahlivé modely. Ak je pre vás limitujúca cena, značka Sencor je z hľadiska ceny tiež rozumnou voľbou.

Zdroj: spotrebitelskytest.sk
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články