13.9 C
Bratislava

Ako správne používať klasické tužkové batérie?

- Reklama -

Spotrebné batérie najčastejšie rozlišujeme podľa rozmerov a možnosti využitia. Medzi sebou si tak konkurujú jednorazové a nabíjacie batérie, zároveň podľa typu zariadenia v nich uplatňujeme spotrebné batérie tužkové, mikrotužkové, veľké alebo malé monočlánky. Dnes sa zameriame konkrétne na klasické spotrebné batérie v domácnosti.

Čo predstavujú klasické tužkové batérie?

Predovšetkým ide o klasické tužkové batérie vo veľkostiach AA alebo AAA. Zamerať by ste sa mali najmä na tie alkalické batérie od overených výrobcov, ako napríklad Maxvell, Panasonic, Duracell, Energizer a ďalšie, ktoré majú svoju kvalitu a výdrž. Takéto tužkové batérie môžete využiť v rôznych zariadeniach od ovládačov, hodiniek až po rôzne svietidlá a čelovky.

Ako používať alkalické batérie

Nenabíjateľné jednorazové batérie nedobíjame, ani nespájame póly článku vodičom. Skratovaná tužková batéria je nebezpečná pre uvoľňovanie škodlivín a viac nepoužiteľná v kontexte zdravia a funkčnosti zariadenia, takú batériu je potrebné zaniesť na recyklačné miesto, ktoré určite nájdete vo svojom okolí.

Ďalej upozorňujeme, že aj kvalitná nabíjačka na tužkové batérie má v modernej elektronike obmedzené využitie. Vzhľadom na neustále technické pokroky sú na nabíjacie batérie kladené čoraz vyššie nároky. Postupne až na úrovni inteligentných nabíjačiek nachádzame modely pre batérie s regulovaným výstupným napätím. Výrobcovia nabíjačiek batérií presne uvádzajú, ktoré batérie je možné nabíjať.

Prečo skúsiť nabíjacie batérie?

Všeobecne výhodným zdrojom energie pre svietidlá, hodinky, ovládače a pod. sú kvalitné alkalické batérie. Pod tým rozumieme napr. nabíjacie batérie, ktoré strácajú len minimálnu kapacitu pokiaľ sa vôbec nepoužívajú v zariadeniach. Majú až niekoľko stoviek nabíjacích cyklov a ušetríte tak za neustále nakupovanie nových jednorazových batérií.

- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články