16.5 C
Bratislava

Ako investovať peniaze dnes?

- Reklama -

Ako investovať svoje peniaze aby nestatili na hodnote? Premýšľaš kam uložiť peniaze a zhodnotiť ich?

Medziročná inflácia sa aktuálne pohybuje na úrovni 15,4 % (údaje ŠÚSR, NBS za december 2022). Zdravá miera inflácie sa bežne pohybuje okolo 3 %. Pre rôzne okolnosti vo svete je dnes inflácia žiaľ väčšia. Ceny potravín naďalej pokračujú v prekonávaní rekordov. Prispeli k tomu nielen ceny potravín, ale aj náklady na bývanie. Aj medziročná zmena cien nehnuteľností na bývanie je vyššia o 25,51 % (2Q 2022, NBS).

Investovanie úspor

Ak sa spoliehaš na úspory uložené v banke, tak iste strácajú na hodnote. Investovanie nie je náročné, ale vyžaduje si to kľud a čas. Neodporúčame špekulovať: vkladať a často vyberať. Samozrejme vyskúšať si či funguje výber a či platforma, ktorú sa rozhodneš použiť funguje, je úplne v poriadku.

Mal by si mať na pamäti, že žiadna investícia nie je úplne bez rizika a mal by si byť pripravený na potenciálne straty. Odporúča sa investovať len také peniaze, ktoré si môžete dovoliť stratiť a rozdeliť svoje investície medzi rôzne kategórie, aby si znížil riziko straty. Je tiež dôležité sledovať vývoj investícií a prispôsobovať ich aktuálnym cieľom a situácii. Odporúča sa vyhľadať radu od finančného odborníka pred rozhodnutím kam investovať svoje peniaze.

Aj 10 rokov do dôchodku je dosť času na investovanie úspor.

Pokiaľ by som nechal na účte ležať 1000 EUR, strácali by v priebehu času na hodnote. Pri ročnej inflácii 15 % by mali presne o pätnásť percent menšiu hodnotu (kúpil by si si za ne o 15 % menej produktov ako pred rokom).

Ako a koľko investovať

S investovaním nemusíš začať vo veľkom. Sú možnosti, kde môžeš kúpiť časť akcie, nie celú. Je potrebné vybrať si takú platformu, kde máš prostriedky resp. vklady chránené minimálne do výšky 20 000 EEUR. Vyber si spoločnosť, ktorá je certifikovaná a má dobré meno. Ak si konzervatívnejší vyber si napríklad Fio banku alebo finančného poradcu. Ak sa chceš o investovanie zaújímať sám, mať prehľad a investície pod väčšou kontrolou, tak aplikácia Trading 212, ktorú používam ja, môže byť na začiatok pre teba vhodná.

Neodporúčam investovať viac ako 20 000 EUR do jednej platformy. Riziko je vhodné rozložiť aj naprieč poskytovateľov. Začni od desiatok eur ako ja.

Existuje veľa možností, ako investovať, ako napríklad:

 • akcie v rôznych spoločnostiach
 • dlhopisy
 • reality (nehnuteľnosti)
 • investičné fondy alebo ETF
 • kryptomeny

Investovanie do ETF fondov má niekoľko výhod

 1. Diversifikácia: ETF fondy zahŕňajú mnoho rôznych akcií, dlhopisov alebo komodít, čo znamená, že tvoje riziko je rozdelené medzi viacero aktív.
 2. Nízke náklady: ETF fondy majú často nižšie náklady ako tradičné fondy, pretože ich správa je jednoduchšia a lacnejšia.
 3. Flexibilita: ETF fondy môžeš kúpiť a predať kedykoľvek počas trhového dňa, rovnako ako akcie.
 4. Transparentnosť: ETF fondy majú jasný cieľ a portfólio, takže je jednoduchšie vidieť, do čoho investuješ.
 5. Možnosť krátkodobej aj dlhodobej investície: ETF fondy sa dajú použiť ako súčasť dlhodobého investičného plánu, ale tiež na krátkodobé obchodovanie.
 6. Oslobodenie od danenia: Investovanie do ETF fondov dlhšie ako jeden rok, nepodlieha zdaneniu. ETF sú brané ako verejne obchodovateľné cenné papiere (podobne ako akcie) a v prípade, že je dodržaná podmienka ich držania po dobu viac ako 1 rok, je táto investícia oslobodená od danenia. Vzťahuje sa iba na fyzické osoby.

Je dôležité doplniť, že aj keď ETF fondy môžu mať mnoho výhod, stále existuje riziko straty investície.

10 najpouživanejších ETF fondov na svete:

 1. SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY)
 2. iShares MSCI Emerging Markets ETF (EEM)
 3. Vanguard FTSE Developed Markets ETF (VEA)
 4. iShares Core S&P 500 ETF (IVV)
 5. iShares MSCI EAFE ETF (EFA)
 6. Vanguard Total Stock Market ETF (VTI)
 7. iShares Russell 2000 ETF (IWM)
 8. SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust (DIA)
 9. iShares Core MSCI Emerging Markets ETF (IEMG)
 10. Invesco QQQ Trust (QQQ)

10 najpouživanejších akcii na svete

 1. Apple Inc. (AAPL)
 2. Microsoft Corporation (MSFT)
 3. Amazon.com, Inc. (AMZN)
 4. Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A)
 5. Facebook, Inc. (FB)
 6. Alphabet Inc. (GOOGL)
 7. JPMorgan Chase & Co. (JPM)
 8. Procter & Gamble Co. (PG)
 9. Visa Inc. (V)
 10. Johnson & Johnson (JNJ)

Tieto akcie sú považované za TOP na svete, pretože sú medzi najväčšími a najlukrativejšími spoločnosťami v rôznych odvetviach ako je technológia, retail, finančné služby, zdravotníctvo a farmaceutika.

Samozrejme musíš zvážiť tvoju toleranciu rizika a dostupnosti tvojich finančných prostriedkov. Odporúča sa investovať len také peniaze, ktoré si môžeš dovoliť stratiť. Zároveň rozdeliť (divezifikovať) svoje investície medzi rôzne kategórie, aby si znížil riziko straty.

Ukážem ti môj spôsob a skúsenosti s investovaním cez Trading 212 na mojom malom portfóliu. Investovať som sa rozhodol sám už v januári 2022. Investujem do akcií a ETF fondov prostredníctvom aplikácie Trading 212. V Čechách je populárne aj Degiro (to ale nie je pre náš trh dostupné).

Zhodnotenie na Trading 212
Zhodnotenie na Trading 212 / Zdroj: relife.sk

Tu je vidieť zhodnotenie za jeden rok. Na grafe je vydieť aj niekoľko výberov, kedy som skúšal vyberať. Vkladal som ale z rôzných platobnývh kariet. Čo bol problém pokiaľ som chcem peniaze vybrať na inú kartu, z ktorej som v minulosti vkladal len raz a malú čiastku. So supportom som to vyriešil a preto odporúčam pre vklad a výber používať jednu kartu a jeden bankový účet.

Moje portfólio na Trading 212
Moje portfólio na Trading 212 / Zdroj: relife.sk

Moje portfólio postupne rozširujem a aj keď v ETF fonde S&P 500 sú tie najúspešnejšie spoločnosti sveta, môžeš si všimnúť, že do niektorých som investoval aj samostatne.

Záver

Slováci nechávajú ležať na účtoch v bankách viac ako 44 mld. EUR. Len tak, zadarmo. Práve preto, som nechal peniaze pracovať za mňa a neležia mi na účte.

Na investovanie sa treba pozerať z väčšej perspektívy, nie v hodinách, dňoch a týždňoch. Aktuálne moje zhodnotenie pokrýva takmer celú infláciu. Práve v tomto období strachu a neistoty môžu ľudia investovať a nakúpiť akcie za nižšiu cenu (december 2022, január 2023). Príkladom veľkého prepadu hodnoty akcií je napr. spoločnosť Netflix.

Teraz už trochu vieš ako investovať, ale pamätaj, že investuj iba to, čo si ochotný stratiť. Moje skúsenosti s Trading 212 pokračujú ďalej a nepozastavujem sa hodnota na čas klesne alebo stúpne. Viem, že pracujú a keď príde ten správny čas, tak ich časť použijem.

Moje skúsenosti s Trading 212
Moje skúsenosti s Trading 212 / Zdroj: relife.sk

Diverzifikácia majetku

Pochopiteľne svoje úspory (aktíva) nevkladám na jednú kartu, ale máj majetok rozložený (nazýva sa to diverzifikácia). Diverzifikáciou mám na mysli, mať úspory rozdelené na tzv. kôpky. Jedna kôpka môže byť nehnuteľnosť, ktorú prenajímaš, druhou kôpkou môžu byť drahé kovy (zlato, striebro), tretia kôpka rôzne akcie, štvrtá ETF fondy, piata Bitcoin a šiesta hotovosť či umenie. Takto máš rozložené riziko a je takmer malá pravdepodobnosť, že by si prišiel o všetko.

Zdroj: Relife.sk, Kurátor: Petrém
4.9/5 - (17 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články