12.2 C
Bratislava

Nápady stredoškolákov zo Slovenska pomáhajú tým, ktorí to potrebujú

- Reklama -

17-ročný študenti z regiónov Slovenska sa zapojili do medzinárodnej súťaže Innovation Camp. Cieľom súťaže bolo pomôcť konkrétnej znevýhodnenej skupine alebo ich jednotlivcom. Študenti na súťaži navrhli riešenie výzvy na tému: Ako môže globálna firma pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú.

Vieme, že čoraz viac sa firmy zameriavajú na spoločenskú zodpovednosť a časť svojho zisku venujú rôznou formou tam, kde je to potrebné. V spoločnosti je niekoľko skupín a jednotlivcov, ktorí čelia rôznej forme znevýhodnenia a potrebujú pomôcť. Ich cieľom je zabezpečiť a dosiahnuť pozitívne spoločenské hodnoty a motivovať tak spoločnosť k ďalším podobným krokom.

Študenti vymysleli projekt v hodnote 100 000 EUR

Zadanie a podmienky na súťaži neboli jednoduché. Tímy pracovali online a museli navrhnúť riešenie ako je možné pomocou čiastky 100 000 EUR rozbehnúť a nastaviť projekt s cieľom pomôcť znevýhodnenej skupine alebo jej jednotlivcom. Stredoškolákom zo Slovenska sa podarilo navrhnúť niekoľko riešení.

Študenti Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej v Košiciach so svojim projektom NATÚRE obsadili prvé miesto. Ich projekt je zameraný na pomoc mladým dospelým z detských domovov, ktorí dovŕšili vek 18 rokov. Prostredníctvom vzdelávacích kurzov zameraných aj na komunikáciu a jazyky, získajú kvalifikáciu ako turistickí sprievodcovia. Cieľom je poskytnúť im pracovnú príležitosť a podporiť aj rozvoj cestovného ruchu v danom regióne.

Porota brala do úvahy inováciu a kreativitu, realizovateľnosť navrhovaného riešenia, ale aj prezentačné schopnosti tímu. Práca v tímoch ako aj prezentovanie pred odbornou porotou prebiehalo online.

Na druhom mieste sa umiestnil tím Malé radosti z Gymnázia A. H. Škultétyho
vo Veľkom Krtíši. Zamerali sa na telesne postihnutých ľudí, ktorým chcú pomôcť osamostatniť sa, vybudovať pre nich chránené dielne a zlepšiť dopravu tak, aby pre nich nebola prekážkou. Na realizáciu svojich aktivít plánujú založiť neziskovú organizáciu a oslovovať ďalších sponzorov, či realizovať rôzne benefičné udalosti.

Tretie miesto obsadil tím GAPE z Gymnázia v Lipanoch. Študenti sa zamerali na pomoc bývalým väzňom, ktorým by chceli poskytovať poradenstvo a ponúkať dočasné ubytovanie. Zabezpečovali by aj vzdelávanie v oblastiach ako sú finančná a digitálna gramotnosť a psychologickú podporu, či pomoc pri hľadaní práce. V poslednej menovanej by chceli spolupracovať s Úradmi práce a samosprávami.

Súťaž Innovation Camp pravidelne organizuje vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko, n. o. (JA Slovensko) vďaka podpore Citi. Zapojiť sa tak do súťaže mohla ktorákoľvek stredná škola a gymnázium, ktorá realizuje na škole vzdelávanie JA Slovensko.

📺 Ak ste nezachytili úspech stredoškolákov na našej medzinárodnej súťaži Innovation Camp, tak tu je krátka reportáž z…

Uverejnil používateľ JA Slovensko, n.o. Utorok 16. novembra 2021

 

Spoločenská zodpovednosť

Určite si sa stretol/a s frázou že tá, či oná značka je spoločensky zodpovedná.
Pojem „spoločenská zodpovednosť organizácií“ je odvodený z anglického „Corporate Social Responsibility“. Ide predovšetkým o oblasť sociálnu, environmentálnu a ekonomickú.
Spoločenskú zodpovednosť organizácií definujeme ako „zodpovednosť podnikov za dopady ich činností na spoločnosť“, ktorá presahuje bežný rámec dodržiavania právnych predpisov.

V praxi to znamená, že prispieva k zvýšeniu dôveryhodnosti, udržateľnosti, zlepšovaniu aspektov spoločenskej zodpovednosti. K tým patrí napríklad dodržiavanie ľudských práv, starostlivosť o zamestnancov a rovný prístup k nim, tvorba pracovných miest, celoživotné vzdelávanie, prevencia znečistenia životného prostredia, využívanie obnoviteľných zdrojov, úspora energií, vody a ostatných zdrojov, boj proti korupcii, transparentnosť, kvalita produktov a služieb.

A to všetko dobrovoľne. Čo to prinesie firme? Zlepšenie z hľadiska riadenia rizík, úspor nákladov, vzťahov so zákazníkmi, zamestnancami a ostatnými vrátane verejnosti alebo miestnych komunít.

Každý z nás niekedy potrebuje pomoc a kto by si neprial aby zo sveta zmizla chudoba a hlad. Dosiahnuť väčšiu rovnosť medzi ľuďmi, kvalitné vzdelanie pre všetky deti a udržateľne fungovanie firiem a ľudí. Tento cieľ je v záujme každého z nás.

Zdroj: relife.skjaslovensko.sk, Kurátor: Peter Miškus
4.8/5 - (11 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články