21.1 C
Bratislava

Senzory pre Home assistant. Moje skúsenosti a tipy

- Reklama -

Senzory pre moju smart domácnosť (Home Assistant) som otestoval na vybraných snímačoch. Bývam v rekonštruovanom byte, ktorý nebol vytvorený od začiatku ako smart. Keďže v byte nemám rozvody pre sonzory riešením boli senzory s batériovým napájaním.

Dôležitým faktorom pri výbere senzora bolo riešenie s litiovou batériou tipu C2450, ktorá v kvalitnom senzore vydrží viac ako rok v niektorých prípadoch aj dva roky. Záleži od intenzity používania, teploty a vlhkosti v miestnosti. Tieto faktory ovplyvňujú životnosť batérie.

Pri výbere senzora som sa zameral na tie, ktoré podporujú protokol Zegbee.

Zigbee je bezdrôtový komunikačný protokol určený pre aplikácie s nízkou spotrebou energie. Zigbee využíva štandard IEEE 802.15.4 pre fyzickú a linkovú vrstvu, čo zaisťuje nízku rýchlosť prenosu dát (obvykle 20-250 kb/s) a dlhou životnosťou batérie. Výhodou je aj škálovateľnosť – podporuje veľké množstvo zariadení v jednej sieti (až 65 000 zariadení). Vhodné je pre širokú škálu aplikácií v oblasti Internet vecí (IoT).

Najvhodnejšie senzory pre smart domácnosť

Najskôr začnem senzorom, ktorý bol bežne dostupný na Slovensku a mohol som objednať s doručením do nasledujúceho dňa.

Sonoff SNZB-03 ZegBee

Je to senzor pohybu a patrí k základným prvkom smart domácnosti.

Zachytením aktivity v priestore je možné aktivovať alarm, rozsvietiť svetlá alebo naopak potichu zapnúť nahrávanie kamery.

Senzor Sonoff SNZB 03 ZegBee
Senzor Sonoff SNZB 03 ZegBee / Zdroj: Sonoff

Ja ho aktuálne používam na rozsvietenie svetiel. Cez automatizáciu som si nastavil aby bol senzor aktívny po západe slnka a prestal rozsvecovať svetlo po východe slnka. Používam ho v kuchyni a v obývačke. Svetlo sa rozsvieti ak prídem do miestnosti a zhasne po jednej minúte ak v miestnosti nie je pohyb. V obývačke ho používam ako doplnkové oranžové svetlo. Keď vstanem od telky alebo niekto vojde večer do obývačky aby trochu videl.

Jedinou nevýhodou je, že dizajn Sonoff senzora nie je pekný. Narazil som aj na jeden chybný kus (Spotreba batérie bola jeden mesiac a senzor nefungoval správne.). Stávalo sa, že po krátkej dobe svetlo len prebliklo a inokedy fungovalo správne.

Nastavenie v Home assistantovy bolo jednoduché bolo možné monitorovať aj stav batérie v senszore. K aktivácii senzora Sonoff dochádza vždy minimálne 1 minútu po predchádzajúcom pohybe okolo senzora. To znamená, že po prvej detekcii pohybu sa svetlo rozsvieti a k druhej detekcii dôjde najskôr o minútu. Ak po minúte nie je v miestnosti pohyb, automatizácia svetlo zhasne.

Uhol snímania je 110 o a dokáže pohyb zachytiť na 6 metrov. Životnosť balérie (CR2450) u výrobcu nie je uvedená, ale vzhľadom na protokol by mala vydržať minimálne jeden rok. Podporuje ZegBee a IFTTT.

Podľa mojej skúsenosti, výdrž batérie na detektore je strašná a to aj kvôli falošným poplachom a chybným kusom. Jeden kus zatiaľ drží.

Zhrnutie:

 • senzor pohybu
 • batéria CR2450
 • ZegBee

Cena Sonofo SNZB-04 je približne 10 EUR. Kupovaný v Alze.

Tuya Sensor

Senzor ma zaujal svojím dizajnom, aj balením. V balení máš ihlu na spínanie resetového tlačidla (rovnakú ako pre vyberanie sim kariet z mobilu). Životnosť batérie (CR2450) v senzore je dva roky. Záleží ale od zaťaženia. Zároveň je odolný proti falošným poplachom. Za mňa je to aktuálne najlepší senzor. Dostupné sú dva modeli, ktoré mám z Aliexpressu otestované.

Senzory pre Home Assistant
Senzory pre Home Assistant / Zdroj: relife.skj

Senzor je pohybový a podporuje protokol ZegBee. Podporuje Samsung SmartThings, Alexa.

Zhrnutie:

 • senzor pohybu
 • batéria CR2450
 • ZegBee

Cena senzoru Tuya Sensor je približne 4 EUR. Kupovaný v Aliexpresse.

Sensor Aqara P1

Ide o spoľahlivý senzor pohybu a svetla. Podporuje štandard Matter a samozrejmosťou je aj ZigBee 3.0 a podpora Apple Home, Alexa, Google Home, IFTTT, Samsung SmartThings, Home Connect Plus. Spárovať ho vieš aj s app Xiaomi Mi Home a Agare Home.

Senzor Aqara - ZigBee
Senzor Aqara – ZigBee / Zdroj: Aqara

Má nastaviteľný časový limit detekcie od 1 do 200 sekúnd. Je vybavený batériou CR2450, ktorá má životnosť podľa výrobcu až 5 rokov (to zatiaľ odskúšane nemám). Snímač sa môže pochváliť aj širokým zorným poľom 170° na vzdialenosť 2 metrov alebo 150° zorným poľom do vzdialenosti až 7 metrov. Ide o nový senzor. Je o niečo väčší a preto ho nepoužívam. Výhodou je, že je odolný proti falošným poplachom. Vhodný do chodieb, garáže, prechodových miestností a ku schodiskám.

Zhrnutie:

 • senzor pohybu
 • senzor svetla
 • batéria CR2450
 • ZegBee
 • Matter

Cena senzoru Aqara je približne 25 EUR. Kupovaný na Alze.

Najvhodnejší senzor

Pre smart domácnosť je najvhodnejším práve Tuya alebo podobné riešenie, ktorého je na Aliexpresse veľa. Siahnuť môžeš aj po drahšej verzii Aqara. V oboch prípadoch treba dať pozor pri výbere a kupovať s označením ZigBee.

4.8/5 - (6 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články