20.5 C
Bratislava

Ako zabezpečiť dom, pivnicu alebo bicykel. Poradíme aj akú kameru vybrať.

- Reklama -

Možnosti ako chrániť svoj majetok garáž, bicykel a osobne veci. Ale to, že budeš mať nejakú úroveň zabezpečenia ti nezaručí, že o veci neprídeš.

Dôležité je aby si to zlodejom neuľahčil. Ako ale bojovať proti zlodejom, a organizovaním skupinám a ochrániť tak svoj majetok? To je úlohou polície. Ale pomôcť môžeš aj ty. Každú krádež, ktorú ti niekto spôsobý nahlás. Aj za predpokladu, že nebola hodnota odcudzenej alebo poškodené veci vysoká. Dôležité je udalosť nahlásiť, aby bola evidovaná a polícia mala vôbec nejaké informácie, že ku krádežiam dochádza. Aj ja som nahlásil keď mi ukradli bicykel. Hodnota mohla byt 350€ aj s vybavením (pôvodná cena 700€) Bicykel mal už 8 rokov a prešiel som s ním veľa kilometrov. Mrzelo by ma to viac keby bol úplne nový. Aj napriek tomu som ho nahlásil s vedomím, že ho podľa mňa nenájdu a skôr rozoberú alebo predaju niekde v Maďarsku alebo Poľsku.

Bezpečnostný kamerový systém nezabráni zlodejom v krádeži. Bežne sa zlodeji chránia rukavicami, šiltovkou, kuklami pripadne rúškom. Čo ti ale určite odporúčam je mať kamerový záznam, ktorý ti pomôže pri poistnej udalosti a identifikovaní páchateľov.

Ako zabezpečiť svoj majetok

Pozrieme sa na poistenie nehnuteľnosti pripadne poistenie osobných veci a bezpečnostné prvky. Ak si totiž v prenájme bez trvalého alebo prechodného pobytu, poistenie nehnuteľnosti ako takej, vrátane vybavenia pravdepodobne nebude možné. Poistenie osobných veci chráni drobný majetok ako mobil, peňaženka, notebook, platobné karty, šperky a hodinky. Maximálne však do výšky plnenia a to raz ročne do 2000€ (výška krytia záleží od poisťovne). Poistenie osobných vecí je možné bez ohľadu na to, či máš v danom meste, kde sa zdržuješ trvalý/prechodný pobyt.

Kamerový systém pre dom alebo pivnicu

Ako som spomínal vyššie, kamera nezabráni pred krádežou, ale vyhotoví záznam, ktorý ti pomôže pri rýchlom vyplatení poistnej sumy. Pri kúpe novej veci nebude brániť poisťovni nič pre vyplatenie. Záznam aj s potvrdením od polície poskytneš poisťovni. Pri prípadnom identifikovaní páchateľa bude poisťovňa žiadať náhradu priamo od neho.

V prípade, že poistený nie si, máš jednoducho smolu. Ak páchateľa chytia a dokážeš, alebo skutočnosti ukážu, že on ukradol predmetnú vec, alebo poškodil majetok, môžeš od neho škodu vymáhať súdnou cestou.

Výber kamier som rozdelil do kategórií

Kamera s batériou – vlastným zdrojom energie a WiFi pripojením

Kamera Xiaomi Mijia CMSXJ11A (74%)

Je vhodná pre vonkajšie aj interierové použitie. Funguje na batériu ale Gateway (základňa), s ktorou komunikuje musí byť pripojená na sieti a k WiFi Routru. Batéria v kamere vydrží na jedno nabitie 3 až 4 mesiace.

Ponúka kvalitný Full HD 1080p záznam (F 2.6), nočné videnie, inteligentnú detekciu pohybu a ďalšie užitočné funkcie. Spolupracuje s aplikáciou Xiaomi Home. Ak používaš ekosystém od Xiaomy, tak máš všetko v jednej aplikácii.

 • AI – inteligentná detekcia ľudí pre zníženie falošných poplachov
 • PIR Alarm infračervený snímač ľudského tela
 • Full HD 1080p, uhol snímania 120°
 • MicroSD karta do kapacity 64 Gb (7-dňový záznam v slučke)
 • Vodotesnosť s certifikáciou IP66
 • Jednoduché nastavenie pomocou gateway komunikujúcej s aplikáciu Xiaomi Home (aj pre EU region)
 • Prevádzková teplota -20° až 50° C
Kamera Xiaomi Mijia
Kamera Xiaomi Mijia / Zdroj: Mi

Výhodou je, že SD karta nie je priamo v kamere. Je vložená do Gateway zariadenie (súčasťou balenia). Toto zariadenie vieš schovať na miesto, ktoré je ťažšie dostupné prípadne zamknúť v inej miestnosti (serverovňa a podobne).

Má aj svoje nevýhody. V tomto prípade odporúčame mať Gateway (ideálne aj s WiFi Routerom) na záložnom zdroji, aby v prípade výpadku elektriky dokázala kamera záznam ukladať na úložisko a fungovať tak nepretržite.

Dosah kamery WiFi sieťou ku Gateway je do 50m a medzi Gateway a Wifi Routerom maximálne 100m.

Reolink Argus 3 (90%)

Bezdrôtová bezpečnostná kamera s pohybovým reflektorom. Podobne ako riešenie Lumus len napajenie je batériové prípadne solárne. Túto variantu odporúčame najviac pokiaľ máte dostupné spoľahlivé WiFi pripojenie a ideálne na záložnom zdroji. Disponuje aj obojmerným zvukovým spojením.

kamera Reolink Argus 3
kamera Reolink Argus 3 / Zdroj: Reolink

Káblové zapojenie

Reolink Lumus (84%)

Táto kamera je vhodná do interieru aj exterieru. Oproti iným produktom má kamera zabudované svetlo, ktoré sa pri pohybe rozsvieti. Záznam bude tak uložený v lepšej kvalite.

Reolink Lumus IP kamera vydáva jasné LED svetlo, ktoré detekuje pohyb, čo umožňuje nočné videnie vo farbách a je tak odstrašujúci účinok pre zlodejov.

Kamera Reolink Lumus
IP kamera Reolink Lumus so svetlom / Zdroj: Reolink, Relife

Reolink Lumus podporujte nahrávanie nepretržite, pri detekcii pohybu alebo počas plánovaného času. Pre záznam môžeš vložiť microSD kartu alebo pripojiť kameru k miestnemu úložisku Reolink NVR. Umožňuje streamovať živé vysielanie, spustiť poplach sirénou, prehrať záznam vo svojom mobile kdekoľvek a kedykoľvek.

 • Full HD 1080p, uhol snímania 120°
 • MicroSD karta do kapacity 64 Gb (alebo Cloud, nie je obsiahnuté v balení)
 • Vodotesnosť s certifikáciou IP65
 • Prevádzková teplota -10° až 55° C

Kamera so 4G/LTE pripojením

Každá má svoje výhody aj nevýhody. Nevýhody sa dajú vyriešiť tiež, ale vyžadujú si dodatočne úpravy a náklady.

A čo ukladanie na Cloud?

To nie je možné v Európe priamo u poskytovateľa. Môžeš použiť riešenie, ktoré ukladajú záznam na úložisko u teba alebo tvojom cloudovom riešení. Priamo poskytovateľ kamerového systému ti v Európe pravdepodobne neumožní ukladať záznam na jeho riešeniach. Legislatíva o ochrane súkromia (GDPR smernice) to neumožňuje resp. jeho umožnenie si vyžaduje veľa krokov. Spoločnosť Reolink poskytuje túto službu zatiaľ krajinám mimo EU. Odporúčame ukladanie na SD a vlastnom cloudovom úložisko, ktoré bude tvoj kamerový systém podporovať.

Takéto kamerové riešenia môžeš použiť v dome, byte, pivnici alebo garáži.

Aký zámok na bicykel

Ideálne je aby si použil viac zámkov. Na kolesá a kostru samostatne. Odporúčame tieto. Dajú sa tiež prelomiť, ale páchateľom to bude trvať dosť dlhú dobu.

Zoznamu top alarmov na bicykel sa venujeme v samostatnom článku Alarmy na bicykel.

Zdroj: Relife, Kurátor: Petrém

 

5/5 - (8 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články