6.9 C
Bratislava

Čo je Revolut? Ušetrí ti peniaze a to zďaleka nie je všetko

Na Slovensku si môžeš otvoriť účet aj v mobilnej banke Revolut. Odkiaľkoľvek, jednoducho a za pár minút. Vyskúšali sme Revolut banku a tu sú naše niekoľkoročné skúsenosti. Pre nás je to karta, ktorej sa nevyrovná žiadna slovenská banka. Jedna banka a jeden mobil, nič viac nepotrebuješ. Na trhu je od roku 2015 a má už viac ako 35 mil. klientov.

Mobilná banka Revolut

Revolut spája banku, zmenáreň, kryptomenyinvestovanie a šetrenie v jednom. Ak rád cestuješ alebo posielaš peniaze a nechceš preplácať na prevodných kurzoch je to ideálna banka aj pre teba. Založili ho v Londýne Nikolay Storonsky a Vlad Yatsenko, ktorí přinášajú službu pre cestovateľov ako stvorenú.

Je vhodná aj pre používateľov, ktorí majú prostriedky v iných menách. Prípadne ak nechceš mať peniaze v slovenských bankách. Najobľúbenejšia je pre instatné platby. Pri cestovaní si viete rýchlo posielať peniaze a rozdelovať účet, za ktorý si zaplatil napríklad v bare či reštaurácii.

Revolut banka - Slovensko
Skúsenosti s Revolut bankou na Slovensku / Zdroj: relife.sk

Aplikácia obslúži naozaj všetko cez mobil. Ide teda o čisto mobilnú banku. Prehľad si vieš pozrieť aj cez bežný počítač. S Revolutom máš možnosť kupovať a predávať akcie americkej burzy so zanedbateľnými poplatkami.

Jeho najlepšou výhodou je zmenáreň a mať virtuálne účty v rôznych menách. Účet si nabiješ v eurách a platíš napríklad v zlotých. Je to najvýznamnejšia výhoda služby Revolut. Možnosť platiť  peniaze vo viac ako 120 svetových menách za medzibankové kurzy, teda tie najvýhodnejšie. Kurz v Revolute je lepší ako v ktorejkoľvek banke na Slovensku. Preto sa oplatí platiť Revolutom v zahraničí, čo sme vyskúšali napríklad v Dubaji alebo v Poľsku.

Kurzy bežných bank sú vždy nastavené tak, aby na nich banka zarobila. Revolut naopak využívá tie samé kurzy, ktoré ti pri vyhľadávaní ponúkne Google. Napríklad kurz v čechách kde ponúkali 22 korún za 1 euro, revolut ti dá 25,8 korún (príklad).

Výbery sú zadarmo

Peniaze si nemusíš na svojích účtoch nijak prevádzať. Z tvojho eurového účtu si obchodník v Poľsku strhne złoté, v Anglicku to budú libry a v Česku české koruny. Výhoda pre držiteľov karty Revolut je samozrejme možnosť vyberov z bankomatov zadarmo. Bez poplatku je možné vybrať do 200 eur mesačne, prípadne ekvivalent v inej mene. Ak si vyberieš platený účet, tak tiež bez poplatku, ale vybrať vieš väčšiu sumu.

Účet Revolut Štandard

Recenzia: Revolut karta
Recenzia: Revolut karta / Zdroj: relife.sk

Otvoriť si môžeš účet priamo cez oficiálny link. Vedenie štandardného účtu je za 0,00 EUR/mes. Založiť si môžu účet aj <18 (vo veku 6 – 17 rokov), ale aj živnostníci. Vyskúšali sme aj Premium na pár mesiacov. Ten sa oplatí ak často vyberaš hotovosť.

Ceny a poplatky

  • vloženie peňazí na účet je zadarmo
  • vydanie platobnej karty zadarmo (vydanie náhradnej karty 6€, za doručenie karty sa platí pri Štandardnom účte 6,90€). Platíš iba za doručenie.
  • virtuálne karty Revolut sú zadarmo a môžeš ich používať ihneď aj keď ti fyzická karta ešte neprišla.
  • výbery z bankomatov – bezplatné výbery až do výšky 200 EUR a maximálne 5 výberov za mesiac (podľa toho, čo nastane skôr), potom sa platí poplatok. Tento poplatok predstavuje 2% z výberu, pričom minimálny poplatok je 1 € za výber.
  • každý, kto používa Revolut, môže posielať peniaze tak či onak zadarmo.
  • okamžité prevody iným používateľom Revolutu je zadarmo.
  • miestné platby zadarmo. To znamená platby v základnej mene, ktoré sa odosielajú na účet napríklad v našej krajine.
  • platby v rámci EU zadarmo. To znamená platby v eurách alebo švédskych korunách, ktoré sa posielajú na účet mimo našej krajiny, alebo v rámci jednotnej oblasti platieb v eurách (známej ako „SEPA“). Pre rumunských zákazníkov to zahŕňa aj platby, ak sa uskutočňujú v rumunskom leu.
  • ostatné medzinárodné platby sú za poplatok a vypočítavajú sa v reálnom čase a zobrazia sa ti v aplikácii pred uskutočnením platby.
  • štandardné peňažné meny: USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN, CZK sú bez poplatku a cez víkend 1,0%. THB a UAH majú poplatok 1% a cez víkend 2%.
  • zámena viac ako 30 mien za kryptomeny (túto službu ti sprístupnia automaticky zadarmo) Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash a XRP. Pozor na to, že nie si vlastník kryptomeny, vlastníš ich úpis a predať ich môžeš späť iba na Revolute. Nemôžeš s ňou platiť. Ak ich chceš použiť musíš ich zameniť späť na niektorú menu. Prémiové balíčky ponúkajú nákup bitcoinu na bitcoinovú adresu.
  • doručenie karty je do 7 dní. Nám prišla za 5 dní. Používať účet a platiť môžeš od momentu založenia účtu a pridať si ju napríklad do Apple Pay. Rovnako môžeš vytvoriť virtuálnu kartu.
  • akceptuje Apple Pay, Google Pay
  • funkcia šetrenia do takzvaného trezoru. Zaokruhlené čiastky sa presúvajú do trezoru a môžeš ich kedykoľvek vybrať. Tento druh šetrenia nás prekvapil. Za pár mesiacov sa na zaokruhlení našetrila slušná suma, ktorú by som bežne ani neodložil.
  • Vytvoriť si môžeš aj šetrenie na konkrétny účel a pri každej platby sa ti presunie zvolené percento na šetrenie.

Karta a podnikateľský účet

Čo sa týka samotnej platobnej karty, ide o bežnú kartu ako v tradičnej banke, takže s ňou bez problémov zaplatíš prakticky všade na svete. V rámci účtu si vieš vytvoriť aj virtuálnu kartu pre bezpečnejšie platenie na internete. S telefónom môžeš fyzickú alebo virtuálnu kartu Revolut zablokovať v aplikácii, alebo jednoducho znova odomknúť. Samozrejme bezplatne.

Rovnako máš možnosť vytvoriť si Business účet – čo je účet na podnikanie. Účty, ktoré sú s mesačným poplatkom ti prinesú viac výhod. Nižšie poplatky pri kúpe akcií, väčší mesačný limit pre výber z bankomatov, viac bezplatných účtov pre deti a mnohé ďalšie.

Revolut skúsenosti
Revolut skúsenosti / Zdroj: relife.sk

Funkcia Split bill (skupinové účty)

Tútu vychytávku oceníš, keď má tvoj kamarát/kamarátka tiež účet Revolut. Ak idete napr. na trip, pivo môžeš vytvoriť Split medzi vami a nahodiť všetky sumy, ktoré si platil a ktoré platil on. Rozdiel kto komu dĺži aplikácia prepočíta a potom už len o dĺžnu čiastku požiadaš. Jemu príde požiadavka na danú čiastku a používateľ Revolut ti peniaze jednoducho a rýchlo pošle.

Takto môžeš poslať peniaze komukoľvek aj bez využitia Splitu. Vyberieš príjemcu z kontaktov, ktorý má Revolut a pošleš požadovanú sumu. Nikto nečaká lebo transakcia prebehne ihneď.

Nakupovanie kryptomien alebo akcii.

Kedysi dávno bolo získanie prístup ku kryptomenám zložité, pomalé a drahé. Potom prišiel na scénu Revolut a celý proces je zrazu rýchly, cenovo dostupný a transparentný. Samozrejme nebudeš vlastník krypta lebo ich za teba nakupuje Revolut, ale vlatsníš úpis jeho hodnoty a možeš ho kedykoľvek kúpiť alebo predať.

Ak cestuješ po svete nemal by ti Revolut určite chýbať.

Doručenie karty je zadarmo pri regitrácii cez odkaz Revolut a voľbe Programu Plus a vyššom. Štandardné doručenie karty stojí 6,90 EUR.

Aplikácia Revolut
Aplikácia Revolut / Zdroj: Revolut

Nevýhody

Nenašli sme žiadnu veľkú nevýhodu. Nemajú kamennú pobočku, čo môže niekomu vadiť. Budeš sa musieť spoliehať na online podporu a čakať na ich odpoveď a vyriešenie. V prípade väčšieho obnosu a podozrenia ti môžu účet dočasne zablokovať (AML), aby si overili zdroj odkiaľ prostriedky máš (výplata, prevod z iného osobného účtu). Stať sa to môže a treba počítať s tým, že budeš musieť doložiť bližšie informácie.

Pre cestovanie a rýchle transakcie je to najlepšie riešenie. Pri cestovaní pobočku nepotrebujem.

Ochrana vkladov v Revolute

Tvoje platby kartou sú chránené pred podvodom, stratou a krádežou podľa pravidiel schémy pre karty Visa alebo MasterCard.

Revolut získal po Brexite licenciu aj v Litve, požiadal o ňu aj v Luxembursku. Vďaka tzv. pasportizácii platí v celej EÚ. Vďaka licencii sú peniaze na účte Revolut kryté až do výšky 100 tisíc EUR európskym systémom ochrany vkladov.

Záverom môžem túto Banku odporúčať. Neustále inovújú a prinášajú novinky, ktoré budeš v bežnej kamennej banke hľadať ťažko. mBank sme zrušili aj tatru a používame Revolut. Pokiaľ si plánuješ zobrať hypotéku, potom je pre teba vhodné mať nejakú našu banku v zálohe.

Jazykové okienko

AML je skratkou pre anglický výraz Anti-Money-Loundering, ktorá sa používa v súvislosti s bojom proti praniu špinavých peňazí.

Zdroj: Relife, Revolut / Autor: Petrem

 

4.7/5 - (268 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

ReklamaZľavy na wellness pobyty

Súvisiace články