14 C
Bratislava

Čo je Revolut? Ušetrí ti peniaze a to zďaleka nie je všetko

- Reklama -

Na Slovensku si môžeš otvoriť účet aj v mobilnej banke Revolut. Odkiaľkoľvek, jednoducho a za pár minút. Vyskúšali sme Revolut banku a tu sú naše niekoľkoročné skúsenosti.

Pre nás je to karta, ktorej sa nevyrovná žiadna slovenská banka. Jedna banka a jeden mobil, nič viac nepotrebuješ. Na trhu je od roku 2015 a má už viac ako 35 mil. klientov.

Mobilná banka Revolut

Revolut spája banku, zmenáreň, kryptomenyinvestovanie a šetrenie v jednom. Ak rád cestuješ alebo posielaš peniaze a nechceš preplácať na prevodných kurzoch je to ideálna banka aj pre teba. Založili ho v Londýne Nikolay Storonsky a Vlad Yatsenko, ktorí přinášajú službu pre cestovateľov ako stvorenú.

Je vhodná aj pre používateľov, ktorí majú prostriedky v iných menách. Prípadne ak nechceš mať peniaze v slovenských bankách. Najobľúbenejšia je pre instatné platby. Pri cestovaní si viete rýchlo posielať peniaze a rozdelovať účet, za ktorý si zaplatil napríklad v bare či reštaurácii.

Revolut banka - Slovensko
Skúsenosti s Revolut bankou na Slovensku / Zdroj: relife.sk

Aplikácia obslúži naozaj všetko cez mobil. Ide teda o čisto mobilnú banku. Prehľad si vieš pozrieť aj cez bežný počítač. S Revolutom máš možnosť kupovať a predávať akcie americkej burzy so zanedbateľnými poplatkami.

Jeho najlepšou výhodou je zmenáreň a vlastniť virtuálne účty v rôznych menách. Účet si nabiješ v eurách a platíš napríklad v zlotých. Je to najvýznamnejšia výhoda služby Revolut. Možnosť platiť  peniaze vo viac ako 120 svetových menách za medzibankové kurzy, teda tie najvýhodnejšie. Kurz v Revolute je lepší ako v ktorejkoľvek banke na Slovensku. Preto sa oplatí platiť Revolutom v zahraničí, čo sme vyskúšali napríklad v Dubaji alebo v Poľsku.

Kurzy bežných bank sú vždy nastavené tak, aby na nich banka zarobila. Revolut naopak využívá tie samé kurzy, ktoré ti pri vyhľadávaní ponúkne Google. Napríklad kurz v čechách kde ponúkali 22 korún za 1 euro, revolut ti dá 25,8 korún (príklad).

Výbery sú zadarmo

Peniaze si nemusíš na svojích účtoch nijak prevádzať. Z tvojho eurového účtu si obchodník v Poľsku strhne złoté, v Anglicku to budú libry a v Česku české koruny. Výhoda pre držiteľov karty Revolut je samozrejme možnosť vyberov z bankomatov zadarmo. Bez poplatku je možné vybrať do 200 eur mesačne, prípadne ekvivalent v inej mene.

Účet Revolut Štandard

Recenzia: Revolut karta
Recenzia: Revolut karta / Zdroj: relife.sk

Otvoriť si môžeš účet priamo cez oficiálny link. Vedenie štandardného účtu je za 0,00 EUR/mes. Založiť si môžu účet aj <18 (vo veku 6 – 17 rokov), ale aj živnostníci. Vyskúšali sme aj Premium na pár mesiacov. Ten sa oplatí ak často vyberáš hotovosť.

Ceny a poplatky

 • vloženie peňazí na účet je zadarmo
 • vydanie platobnej karty zadarmo (vydanie náhradnej karty 6€, za doručenie karty sa platí pri Štandardnom účte 6,90€). Platíš iba za doručenie.
 • virtuálne karty Revolut sú zadarmo a môžeš ich používať ihneď aj keď ti fyzická karta ešte neprišla.
 • výbery z bankomatov – bezplatné výbery až do výšky 200 EUR a maximálne 5 výberov za mesiac (podľa toho, čo nastane skôr), potom sa platí poplatok. Tento poplatok predstavuje 2% z výberu, pričom minimálny poplatok je 1 € za výber.
 • každý, kto používa Revolut, môže posielať peniaze tak či onak zadarmo.
 • okamžité prevody iným používateľom Revolutu je zadarmo.
 • miestné platby zadarmo. To znamená platby v základnej mene, ktoré sa odosielajú na účet napríklad v našej krajine.
 • platby v rámci EU zadarmo. To znamená platby v eurách alebo švédskych korunách, ktoré sa posielajú na účet mimo našej krajiny, alebo v rámci jednotnej oblasti platieb v eurách (známej ako „SEPA“). Pre rumunských zákazníkov to zahŕňa aj platby, ak sa uskutočňujú v rumunskom leu.
 • ostatné medzinárodné platby sú za poplatok a vypočítavajú sa v reálnom čase a zobrazia sa ti v aplikácii pred uskutočnením platby.
 • štandardné peňažné meny: USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN, CZK sú bez poplatku a cez víkend 1,0%. THB a UAH majú poplatok 1% a cez víkend 2%.
 • zámena viac ako 30 mien za kryptomeny (túto službu ti sprístupnia automaticky zadarmo) Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash a XRP. Pozor na to, že nie si vlastník kryptomeny, vlastníš ich úpis a predať ich môžeš späť iba na Revolute. Nemôžeš s ňou platiť. Ak ich chceš použiť musíš ich zameniť späť na niektorú menu. Prémiové balíčky ponúkajú nákup bitcoinu na bitcoinovú adresu.
 • doručenie karty je do 7 dní. Nám prišla za 5 dní. Používať účet a platiť môžeš od momentu založenia účtu a pridať si ju napríklad do Apple Pay. Rovnako môžeš vytvoriť virtuálnu kartu.
 • akceptuje Apple Pay, Google Pay
 • funkcia šetrenia do takzvaného trezoru. Zaokruhlené čiastky sa presúvajú do trezoru a môžeš ich kedykoľvek vybrať. Tento druh šetrenia nás prekvapil. Za pár mesiacov sa na zaokruhlení našetrila slušná suma, ktorú by som bežne ani neodložil.
 • Vytvoriť si môžeš aj šetrenie na konkrétny účel a pri každej platby sa ti presunie zvolené percento zo zaplatenej čiastky na šetrenie.

Karta a podnikateľský účet

Čo sa týka samotnej platobnej karty, ide o bežnú kartu ako v tradičnej banke, takže s ňou bez problémov zaplatíš prakticky všade na svete. V rámci účtu si vieš vytvoriť aj virtuálnu kartu pre bezpečnejšie platenie na internete. S telefónom môžeš fyzickú alebo virtuálnu kartu Revolut zablokovať v aplikácii, alebo jednoducho znova odomknúť. Samozrejme bezplatne.

Rovnako máš možnosť vytvoriť si Business účet – čo je účet na podnikanie. Účty, ktoré sú s mesačným poplatkom ti prinesú viac výhod. Nižšie poplatky pri kúpe akcií, väčší mesačný limit pre výber z bankomatov, viac bezplatných účtov pre deti a mnohé ďalšie.

Revolut skúsenosti
Revolut skúsenosti / Zdroj: relife.sk

Funkcia eSIM

Nová fukcia ti umožňuje aktivovať si priamo v Revolute eSIM pri cestovaní. Revolut umožňuje pristupovať k dátovým balíkom vo viac ako 100 krajinách. Získaš tiež prístup k regionálnym a globálnym balíkom, ktoré nie sú obmedzené len na 1 krajinu, a budeš môcť bez problémov využívať roaming na viacerých miestach. eSIM karty umožňujú aktiváciu mobilného dátového balíka od operátora bez použitia fyzickej SIM karty. Revolut eSIM karta obsahuje iba globálne dáta teda prístup k intrnetu. Hlasové a SMS služby nie sú podporované.

Funkcia Split bill (skupinové účty)

Tútu vychytávku oceníš, keď má tvoj kamarát/kamarátka tiež účet Revolut. Ak idete napr. na trip, pivo môžeš vytvoriť Split medzi vami a nahodiť všetky sumy, ktoré si platil a ktoré platil on. Rozdiel kto komu dĺži aplikácia prepočíta a potom už len o dĺžnu čiastku požiadaš. Jemu príde požiadavka na danú čiastku a používateľ Revolut ti peniaze jednoducho a rýchlo pošle.

Takto môžeš poslať peniaze komukoľvek aj bez využitia Splitu. Vyberieš príjemcu z kontaktov, ktorý má Revolut a pošleš požadovanú sumu. Nikto nečaká lebo transakcia prebehne ihneď.

Nakupovanie kryptomien alebo akcii.

V minulosti bolo získanie prístup ku kryptomenám zložité, pomalé a drahé. Potom prišiel na scénu Revolut a celý proces je zrazu rýchly, cenovo dostupný a transparentný. Samozrejme nebudeš vlastník krypta lebo ich za teba nakupuje Revolut, ale vlatsníš úpis jeho hodnoty a možeš ho kedykoľvek kúpiť alebo predať.

Ak cestuješ po svete nemal by ti Revolut určite chýbať.

Doručenie karty je zadarmo pri regitrácii cez odkaz Revolut a voľbe Programu Plus a vyššom. Štandardné doručenie karty stojí 6,90 EUR.

Aplikácia Revolut
Aplikácia Revolut / Zdroj: Revolut

Nevýhody

Nenašli sme žiadnu veľkú nevýhodu. Nemajú kamennú pobočku, čo môže niekomu vadiť. Budeš sa musieť spoliehať na online podporu a čakať na ich odpoveď a vyriešenie. V prípade väčšieho obnosu a podozrenia ti môžu účet dočasne zablokovať (AML), aby si overili zdroj odkiaľ prostriedky máš (výplata, prevod z iného osobného účtu). Stať sa to môže a treba počítať s tým, že budeš musieť doložiť bližšie informácie.

Pre cestovanie a rýchle transakcie je to najlepšie riešenie. Pri cestovaní pobočku nepotrebujem.

Ochrana vkladov v Revolute

Revolut získal po Brexite licenciu aj v Litve, požiadal o ňu aj v Luxembursku. Vďaka tzv. pasportizácii platí v celej EÚ. Vďaka licencii sú tvoje peniaze na účte Revolut kryté do výšky 100 tisíc EUR európskym systémom ochrany vkladov.

Záverom môžeme túto banku odporúčať. Neustále inovújú a prinášajú novinky, ktoré budeš v bežnej kamennej banke hľadať ťažko. mBank sme už zrušili aj Tatrabanku a používame Revolut. Pokiaľ si plánuješ zobrať hypotéku, potom je pre teba vhodné mať nejakú našu banku v zálohe.

Jazykové okienko

AML je skratkou pre anglický výraz Anti-Money-Loundering, ktorá sa používa v súvislosti s bojom proti praniu špinavých peňazí.

Zdroj: Relife, Revolut / Autor: Petrem

 

4.8/5 - (282 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články