14.8 C
Bratislava

Jednoduché tipy ako ušetriť bez toho, aby ste sa v niečom obmedzovali

- Reklama -

Dni sa predlžujú, takže potreba svietiť bude menšia. Ani s vykurovaním domu si už veľa starostí po príchode teplejších jarných dní robiť nemusíte. Zvýšenú spotrebu elektrickej energie však môžete zaznamenať pri používaní klimatizácie, ventilátorov, chladničiek a ďalších iných dôležitých spotrebičov. V podstate je to jeden uzavretý kolobeh, ktorý sa neustále opakuje a každý rok nám prináša potrebný komfort. Ekonomická situácia ale nie je jednoduchá, preto musíme šetriť.

Ako je to možné, keď sa nechceme v ničom obmedzovať a nechať sa nemilo prekvapiť aktuálnym ročným vyúčtovaním nájomného?

Efektívne možnosti úspory

Pri každom odchode z miestnosti zhasnite svetlo, aj keď moderné osvetlenie veľa energie nespotrebuje, ak ho necháte svietiť niekoľko hodín, určitú dávku energie pohltí.

Využite prirodzené svetlo na maximum. Umyte okná a používajte v interiéri svetlejšie farby. Svoj význam má aj výber kvalitných a úsporných LED žiaroviek, ktoré aj veľmi dlho vydržia!

Najnáročnejšími domácimi spotrebičmi sú ohrievače vody, kotle a elektrické podlahové kúrenie. V tejto súvislosti je potrebné veľmi správne pristupovať k výberu vhodného zariadenia, berúc do úvahy individuálne charakteristiky spotreby vody a charakter budovy a použitých stavebných či izolačných materiálov.

Ďalším „jedákom“ energie je rýchlovarná kanvica, elektrický sporák a rúra na pečenie, všetky druhy ohrievačov a krbov, sušič vlasov, žehlička, klimatizácia, umývačka riadu a práčka či chladnička.

Aby vás ich používanie nezruinovalo, mali by ste začať šetriť ešte pred ich výberom, a to konkrétne v podobe investícií do najlepšej energetickej triedy. Tie najvyššie hodnotené spotrebiče spotrebujú až o 30 % menej elektriny ako zariadenia nižšej triedy.

Skúste používať najnovšie technológie

Na pomoc v šetrení môžete využiť nielen vyššie spomenuté a jednoduché odporúčania, ale aj moderné technológie. Ale pozor, s ich inštaláciou v bytovom dome by ste sa mali poradiť s vašou správou budov. V rodinnom dome je to jednoduchšie. V každom prípade sú moderné technológie veľmi dobre schopné znížiť vašu spotrebu pri zachovaní požadovaného komfortu a pohodlia.

Takýmito modernými technológiami môžu byť už spomínané LED žiarovky, ale aj viactarifný elektromer alebo rôzne iné programovateľné zariadenia, ktoré môžete ovládať aj cez mobil a mať tak o spotrebe neustály prehľad.

Nebojte sa do nich investovať nielen svoje financie, ale aj čas a uvidíte, že výsledkom vyúčtovania už nemusia byť len veľké nedoplatky a obmedzovanie komfortu, na ktorý ste si zvykli.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný. Náhľadový obrázok: Shutterstock
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články