2.4 C
Bratislava
More

  Aký je rozdiel v označení ochrannej známky ® ™ ©

  Používať sa môže symbol ® alebo ™. Čo znamenajú tieto symboly a kedy sa používajú?

  ™ – znamená ochrannú známku;

  ® – znamená registrovanú ochrannú známku;

  © – znamená autorské práva.

  Symbol TM ™

  Tento symbol (trademark/trade mark) sa používa na informovanie, že značka je tvoja ochranná známka. Zaužívaná je niektorých krajinách. Dobrými príkladmi sú USA, Veľká Británia, Nový Zéland, Austrália, Kanada a niektoré ďalšie krajiny.

  To však neznamená, že je ochranná známka úradne chránená, a že môžeš žalovať každého za jej zneužitie.

  Chráni ma ™ Symbol?

  V niektorých krajinách ti práva udelujú. Ale v ďalších 180 krajinách ti absolútne ochranu neposkytnú.

  Môžem použiť symbol ™ kdekoľvek chcem?

  Nebude ťa za použitie nikto žalovať. Používanie ™ sa za bežných okolností nepovažuje za nepravdivé tvrdenie o ochrannej známke. Takže ™ môžeš ™ používať ™, ako chceš. Nie je to také ťažké, ako by to mohlo vyzerať.

  Symbol R ®

  Používanie symbolu ® zvyčajne znamená, že tvoja ochranná známka je v štáte registrovaná. V niektorých krajinách je však jeho používanie neregulované.

  V 99% krajín predstavuje tento symbol slovo registrovaná. To znamená, že je tvoja ochranná známka 100% oficiálne zaregistrovaná. Tento symbol je tiež známy ako symbol vyhradený pre práva alebo všetky práva vyhradené. Ľudia si ho pletu so symbolom ©.

  Ochranné známky sú teritoriálne, registrovaná ochranná známka (symbol R) v Číne ti nedáva právo používať ju v USA.

  Ak požiadaš o registráciu nemôžeš ešte symbol používať. Tento symbol je v procese registrácie neregistrovaný, nikto nemôže získať výhradné právo na používanie symbolu ® skôr.

  Ak začneš používať symbol R, ako ochrannú známku a nemáš ju zaregistrovanú, môžeš sa dostať do problémov, pretože je to nezákonné.

  Cena ochrannej známky

  Registrácia sa udeluje na obdobie 10 rokov a jeho cena je 166 € + správny poplatok. Po zaregistrovaní máš nasledujúce práva:

  • označovať tovary alebo služby ochrannou známkou,
  • používať značku  ®,
  • udeľovať súhlas iným osobám na použitie ochrannej známky,
  • previesť práva k ochrannej známke na inú fyzickú alebo právnickú osobu,
  • domáhať sa právnej ochrany, ak sú jeho práva ohrozené alebo porušené.
  • zakázať tretím stranám používať predmetnú ochrannú známku v obchodnom styku,
  • požadovať od vydavateľa diela nápravu v prípade nezrovnalostí,
  • zakázať obchodnému zástupcovi neoprávnené používanie ochrannej známky,
  • zabrániť dovozu tovaru a služieb na územie SR k voľnej distribúcii, ak sú neoprávnene označené jeho ochrannou známkou.

  Registrácia ochrannej známky na Slovensku.

  Ochranná známka
  Ochranná známka / Zdroj: Relife

  Symbol C (autorské práva) ©

  Tento symbol môžeš použiť spolu so svojím menom a dátumom, aby si informoval ostatných o svojom vlastníctve nad tvorbou. Symbol © je len takzvaný „copyright doplnok“ a nemá s ochrannými známkami nič spoločné, ale upozorňuje na autorské práva. Na Slovensku má skôr informatívny charakter.

  Podľa nových pravidiel o autorských práv sa označenie ochrany diela poskytuje automaticky. Nie je nutné o to žiadať a registrovať. Nie je to skvelé? Čokoľvek si vytvoril je tvoj majetok na celý život + 70 rokov po smrti a úplne zadarmo. Dokonca aj fotografiu svojho psa, ktorú si vyhotovil so svojím novým iPhonom.

  Symbol © môžeš nájsť v rôznych textových dokumentoch, na internetových stránkach, v knižných publikáciách. Je uvedený spolu s vlastníkom majetkových autorských práv k dielu. Vzťahujú sa na ne autorské práva, podobne ako pri ochrannej známke. Nie je možné bez súhlasu majiteľa autorských práv rozmnožovať, verejne rozširovať alebo ho uvádzať na verejnosti.

  Či použiješ (c) alebo nie, nezvyšuje ochranu autorských práv k dielu, ale ako som spomínal vyššie, iba informuje.

  Ak nepoužíješ symbol ©, nestrácaš ochranu práv autora.

  Neodporúčame použiť ™ na ochranu tvojich autorských práv. Nepomôže ti to. TM je určená pre ochranné známky. Pre tvoje výtvory, dielo môžeš používať ©.

  Zdroj: Relife, Slovensko.sk

  Najčítanejšie

  Mobily do 200 eur – aj na hranie hier

  Predstavujem ti mobily do 200 eur. Ak hľadáš kvalitný mobil za prijateľnú cenu pozri si môj odporúčaný výber. Mobil do 200 € Ak siahneš po mobile...

  Zbohom neobmedzenému úložisku: Google Fotky už nebudú od roku 2021 zadarmo

  Od júna 2021 sa všetko, čo sa rozhodneš nahrať na Google Foto, započítava do bezplatných 15 GB, ktoré poskytuje tvoj Gmail. Ich prekročením nebude...

  Mobily do 300 eur. Prehľad najlepších modelov

  Predstavujem vám mobily do 300 eur. Toto sú mobilné telefóny, ktoré sú kvalitné a výkonné. V tejto kategórii dostaneš za dobrú cenu kvalitný výkon. Mobil...

  7 najlepších televízorov 4K na sledovanie filmov a hranie hier

  Plánuješ nový televízor? Sledovať filmy vo vysokom rolíšení je nepochybne zážitok. 4K je ale ďalší krok po vysokom rozlíšení. Donedávna bolo považované za vysoké rozlíšenie...

  4k vs. UHD. Aký je rozdiel?

  Aký je rozdiel medzi UHD a 4K? Je UHD lepšie ako 4K?  Najskôr si definujme čo je 4K 4K TV majú štyrikrát viac pixelov ako Full HD, čo znamená, že...