33.3 C
Bratislava
piatok, 7 augusta, 2020

Aký je rozdiel v označení ochrannej známky ® ™ ©

Používať sa môže symbol ® alebo ™. Čo znamenajú tieto symboly a kedy sa používajú?

™ – znamená ochrannú známku;

® – znamená registrovanú ochrannú známku;

© – znamená autorské práva.

Symbol TM ™

Tento symbol (trademark/trade mark) sa používa na informovanie, že značka je tvoja ochranná známka. Zaužívaná je niektorých krajinách. Dobrými príkladmi sú USA, Veľká Británia, Nový Zéland, Austrália, Kanada a niektoré ďalšie krajiny.

To však neznamená, že je ochranná známka úradne chránená, a že môžeš žalovať každého za jej zneužitie.

Chráni ma ™ Symbol?

V niektorých krajinách ti práva udelujú. Ale v ďalších 180 krajinách ti absolútne ochranu neposkytnú.

Môžem použiť symbol ™ kdekoľvek chcem?

Nebude ťa za použitie nikto žalovať. Používanie ™ sa za bežných okolností nepovažuje za nepravdivé tvrdenie o ochrannej známke. Takže ™ môžeš ™ používať ™, ako chceš. Nie je to také ťažké, ako by to mohlo vyzerať.

Symbol R ®

Používanie symbolu ® zvyčajne znamená, že tvoja ochranná známka je v štáte registrovaná. V niektorých krajinách je však jeho používanie neregulované.

V 99% krajín predstavuje tento symbol slovo registrovaná. To znamená, že je tvoja ochranná známka 100% oficiálne zaregistrovaná. Tento symbol je tiež známy ako symbol vyhradený pre práva alebo všetky práva vyhradené. Ľudia si ho pletu so symbolom ©.

Ochranné známky sú teritoriálne, registrovaná ochranná známka (symbol R) v Číne ti nedáva právo používať ju v USA.

Ak požiadaš o registráciu nemôžeš ešte symbol používať. Tento symbol je v procese registrácie neregistrovaný, nikto nemôže získať výhradné právo na používanie symbolu ® skôr.

Ak začneš používať symbol R, ako ochrannú známku a nemáš ju zaregistrovanú, môžeš sa dostať do problémov, pretože je to nezákonné.

Cena ochrannej známky

Registrácia sa udeluje na obdobie 10 rokov a jeho cena je 166 € + správny poplatok. Po zaregistrovaní máš nasledujúce práva:

  • označovať tovary alebo služby ochrannou známkou,
  • používať značku  ®,
  • udeľovať súhlas iným osobám na použitie ochrannej známky,
  • previesť práva k ochrannej známke na inú fyzickú alebo právnickú osobu,
  • domáhať sa právnej ochrany, ak sú jeho práva ohrozené alebo porušené.
  • zakázať tretím stranám používať predmetnú ochrannú známku v obchodnom styku,
  • požadovať od vydavateľa diela nápravu v prípade nezrovnalostí,
  • zakázať obchodnému zástupcovi neoprávnené používanie ochrannej známky,
  • zabrániť dovozu tovaru a služieb na územie SR k voľnej distribúcii, ak sú neoprávnene označené jeho ochrannou známkou.

Registrácia ochrannej známky na Slovensku.

Ochranná známka
Ochranná známka / Zdroj: Relife

Symbol C (autorské práva) ©

Tento symbol môžeš použiť spolu so svojím menom a dátumom, aby si informoval ostatných o svojom vlastníctve nad tvorbou. Symbol © je len takzvaný „copyright doplnok“ a nemá s ochrannými známkami nič spoločné, ale upozorňuje na autorské práva. Na Slovensku má skôr informatívny charakter.

Podľa nových pravidiel o autorských práv sa označenie ochrany diela poskytuje automaticky. Nie je nutné o to žiadať a registrovať. Nie je to skvelé? Čokoľvek si vytvoril je tvoj majetok na celý život + 70 rokov po smrti a úplne zadarmo. Dokonca aj fotografiu svojho psa, ktorú si vyhotovil so svojím novým iPhonom.

Symbol © môžeš nájsť v rôznych textových dokumentoch, na internetových stránkach, v knižných publikáciách. Je uvedený spolu s vlastníkom majetkových autorských práv k dielu. Vzťahujú sa na ne autorské práva, podobne ako pri ochrannej známke. Nie je možné bez súhlasu majiteľa autorských práv rozmnožovať, verejne rozširovať alebo ho uvádzať na verejnosti.

Či použiješ (c) alebo nie, nezvyšuje ochranu autorských práv k dielu, ale ako som spomínal vyššie, iba informuje.

Ak nepoužíješ symbol ©, nestrácaš ochranu práv autora.

Neodporúčame použiť ™ na ochranu tvojich autorských práv. Nepomôže ti to. TM je určená pre ochranné známky. Pre tvoje výtvory, dielo môžeš používať ©.

Zdroj: Relife, Slovensko.sk

Najčítanejšie

Recenzia: Redmi 9 a 9A od Xiaomi a sú za skvelé ceny

Xiaomi predstavil novú radu Redmi 9. Recenzia, špecifikácia a ceny. Redmi 9 Disponuje štvoricou objektívov, 6,53" displej Full HD + Dot Drop (rozlíšenie 2340 x 1080, 394...

Wirecard spôsobila kolaps v službách online bankovníctva

Dňa 26. júna úrad pre finančné riadenie pozastavil povolenie na prevádzkovanie spoločnosti Wirecard Card Solutions Limited (spoločnosť, ktorá vydáva karty a spracováva transakcie). Subjekt Spojeného kráľovstva, spoločnosť Wirecard...

Skúsenosti s O2 eSIM

Službu eSIM (embeddedSIM) ponúka operátor O2 od konca apríla 2020. Stačí sa zastaviť v ktorejkoľvek O2 predajni, kde dostaneš kartičku eSIM s vytlačeným QR...

Xiaomi Mi 10 Pro posúva limity. Toto sú jeho kľúčové vlastnosti a cena

Mi 10 Pro bol uvedený na trh 13. februára 2020. V Európe sa začal predaj v apríli. Má 6,67-palcový dotykový displej s rozlíšením 1080x2340...

Ako si ušiť rúško? Jednoduchý návod.

Návod ako si vyrobiť rúško doma a aký materiál chráni najviac S vypredanými respirátormi a rúškami počas pandémie koronavírusu bude musieť veľa ľudí robiť to,...