14 C
Bratislava

Veľké nápady pre malé byty: Ako vytvoriť dojem objemného priestoru

- Reklama -

Viac neznamená vždy lepšie. Pokiaľ však ide o domáci priestor, prehodnocujeme tento faktor úplne inak. Veľkosť priestoru predsa ovplyvňuje kvalitu nášho bývania, života a v konečnom dôsledku aj zdravia. Nafúknuť si ale byt do optimálnych rozmerov len tak jednoducho nemôžeme. Riešením je kúpa niečoho väčšieho alebo použitie univerzálnych, jednoduchých a hlavne lacných nápadov, s ktorými vás v našom článku oboznámime.

Zostavili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu urobiť váš malý domov oveľa pohodlnejším a funkčnejším.

Najjednoduchšie to bude s pomocou zrkadiel

Krásne zrkadlá nie sú určené iba na obdivovanie vášho odrazu. Veľmi dobre môže vylepšiť aj prirodzené svetlo v interiéri a vytvoriť optickú ilúziu kontinuity priestoru. Malo by byť ale umiestnené vedľa okna alebo oproti nemu, aby dobre odrážalo slnečné lúče, prípadne v blízkosti zdrojov umelého svetla.

Pozor však na inštaláciu zrkadiel do spálne, v tomto priestore to s týmito doplnkami veľmi nepreháňajte, inak bude celá miestnosť naopak pôsobiť stiesnene.

Vynechajte objemné úložné systémy

Maličké obývacie izby nemusia byť vôbec nudné, naopak, často bývajú oveľa pohodlnejšie ako tie obrovské. Ako je to možné dosiahnuť?

Starostlivo do tohto priestoru vyberajte nábytok a farby, nezabudnite pritom na spôsoby vizuálneho zväčšenia priestoru pomocou svetla a farieb a skúste sa zaobísť bez objemných úložných systémov. Určite budete mať viac miesta a úspech.

Veľký svetlý koberec alebo podlaha

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako opticky zväčšiť priestor bez veľkých a nákladných zásahov, je použiť veľký a jasný dekor na podlahovej ploche. Koberec s chytľavým dizajnom upúta pozornosť na podlahu a nedovolí, aby bola zvýraznená vzdialenosťou medzi stenami. Koberec alebo krásna svetlá podlaha navyše vytvoria dokonalý optický klam väčšej plochy pre pohyb, čo si určite užijete tiež.

Využite okno a parapet

V malom byte je ponechanie prázdneho okenného parapetu neprípustným luxusom. Koniec koncov sa z tohto inak nevyužitého priestoru môže veľmi rýchlo stať pracovná doska, písací stôl, alebo polica na knihy či kvety.

Využitie priestoru na oddych
Využitie priestoru na oddych / Zdroj: Drew Coffman – unplash

Jeden veľký kus nábytku

Väčšina ľudí verí, že malá izba by mala byť zariadená malým nábytkom. Nie je to tak úplne pravda. Veľká pohovka, kreslo alebo posteľ v spálni môžu navodiť pocit, že sa s nimi plocha miestnosti zhoduje. Nezavádzajte však do skupiny nábytku viac ako jednu objemnú položku, inak bude efekt opačný.

Farebná neutralita

Ak chcete, aby sa miestnosť nápadne a hlavne vizuálne zväčšila, použite aj neutrálne farebné odtiene. Ale pozor, maľovanie stien svetlou farbou samo o sebe nestačí. Interiér by mal byť neutrálny „od hlavy po päty“. Teda aj nábytok, textil či dekorácie. Pridajte nejaké jasné akcenty vo forme vankúšov alebo obrazov tak, aby to splnilo pôvodný zámer a zmysel.

Transparentný nábytok a doplnky

Transparentný nábytok je skutočne dokonalým vynálezom pre malé miestnosti. Necháva cez seba prúdiť svetlo a zdá sa, že sa rozpúšťa v priestore, takže je vizuálne voľný a priestranný. Okrem toho sú priehľadné interiérové predmety dnes  v trende.

Rovnako vám pomôže navodiť pocit väčšieho priestoru aj otvorený systém policových regálov, ktoré sú tiež v dnešnej dobe veľmi populárne a moderné.

Závesový trik

Veľkosť priestoru nie je len o ich šírke alebo dĺžke. Veľmi veľa robí aj jeho vnímanie z vertikálneho pohľadu. Tento efekt môžete veľmi jednoducho navodiť pomocou triku s dlhými závesmi, ktoré siahajú od podlahy až po samotný strop. Vizuálne zväčšenie výšky priestoru bude naozaj rýchle.

Naučte sa svoj malý byt milovať

Aj keď sa vám možno zdá, že žijete v betónovej krabici, aj keď na vás steny tlačia a byt sa vám javí ako mimoriadne stiesnený, je možné a dobré sa ho, aj vďaka našim radám, naučiť milovať. Je to predsa vaša jediná oáza pokoja, útočište a miesto, kde sa môžete naplno zrelaxovať a užívať všetky radosti života so svojimi najbližšími.

Malé byty
Malé byty / Zdroj: Africa Studio – shutterstock

Venujte osobitnú pozornosť organizácii skladovania

Ak nemáte v byte príliš veľa miesta, musíte byť obzvlášť opatrní pri výbere nábytku, zbaviť sa prebytku a vzdať sa príliš objemných skriniek bez toho, aby ste prišli o dôležitý úložný priestor.

To všetko si vyžaduje a je založené na správnej organizácii miesta, ktoré je možné naplno využiť s pomocou originálnych úložných priestorov.

Pohrajte sa s ilúziou

Vnímanie okolitého priestoru závisí od obmedzeného súboru faktorov a vo väčšine prípadov nie je také ťažké nimi oklamať ľudské oko. Závisí to od využitia dostupných spôsobov, vďaka ktorým môžete vytvoriť v priestore ilúziu zväčšenia bez najmenších problémov.

Jednotný štýl a snaha o jeho udržanie by vám v tom smere mohla určite pomôcť. Malý priestor  zariadený v rovnakom štýle potom pôsobí oveľa príjemnejšie a ľahko.

Vynechajte dvere

Dobrým prínosom do malých bytov je aj absencia dverí. Otvorený priestor je v malých bytoch viac než nutný a od tohto detailu aj veľmi závislý. Ak ale svoje súkromie predsa len potrebujete, namiesto dverí, ktoré sa otvárajú do priestoru, si vyberte tie posuvné, prípadne z čistého skla.

Týmto spôsobom bude miestnosť prijímať svetlo zo susedných miestností a vo všeobecnosti sa bude zdať o niečo väčšia, ako v skutočnosti je.

Tak to vyskúšajte a aj v malom byte si luxus z dostatočne veľkého priestoru užívajte.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný. Náhľadový obrázok: Shutterstock
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články