10.9 C
Bratislava
More

  Aké víno kúpiť a koľko by si mal minúť za slušnú fľašu vína?

  Milujem víno a keď si spomeniem, že moje prvé bolo krabicové a za ním hradná svieca v plaste asi mi neuveríte. Tie časy sú už dávno preč. Vieš, že kúpiť dobré víno nie je vôbec ťažké? Rozhodol som sa pomôcť a dať niekoľko tipov ako kupovať víno. Aké víno teda kúpiť na narodeniny, na oslavu alebo inú príležitosť?

  Keď kupujú ľudia víno v supermarketoch, tak investuju priemerne 4,50 eura. Je to veľa za fľašu vína?

  Osobne kupujem v supermarketoch vína  ak ich chcem použiť na varenie. Keď si chceš vychutnať dobré víno odporúčam kupovať prevažne od vinárstiev alebo dodávateľa, ktorý ti vie garantovať pôvod vína. Je aj niekoľko e-shopov, ktoré sa predajom venujú poctivo, predávajú kvalitné vína a vedia ti aj poradiť.

  Kupujte vína v hodnote okolo 10 EUR

  Ak sa vo vínach nevyznáš a chceš si víno vychutnať alebo niekoho obdarovať, tak zlatá stredná cesta je okolo 10 EUR. Treba si uvedomiť, že v cene napríklad vína za 3 Eurá je daň za víno, cena fľaše, etikety a samozrejme preprava. Hodnota vína v takej fľaši je okolo 50 centov, niekedy aj menej. Samorejme kvalita takého vína je na diskusiu, alebo ani nie.

  Ja kupujem vína, ktoré mám vyskúšane priamo z regiónov o vinárstiev alebo vína akostné a prémiovej kvality. Moje najobľúbenejšie vína sú Talianske. Sú kvalitné, a majú svoju históriu. Preto sa v tomto článku budem venovať len talianskym vínam, ale horeuvedené informácie platia pre vína všeobecne.

  Bolí ťa po víne hlava?

  Nie je to len vysoký obsah cukru alebo vysoký obsah trieslovín. Vždy čítaj etikety a informácie o víne. Mne sa už nestáva, že by ma bolela hlava po víne. Dôvodom prečo ťa môže bolieť hlava je predovšetkým vysoký obsah siričitanov vo víne. Nie je to len množstvo, ktoré vypiješ.  Siričitany sú látky, ktoré sa pridávajú do vína pri jeho výrobe. Táto látka môže často zapríčiniť bolesť hlavy. Avšak sú aj vinári, ktorí tieto látky do svojich vín nepridávajú, pretože chcú predísť nežiaducim účinkom pri pití vína a dbajú tak na zdravie ľudí. V Taliansku je takýchto vinárov čoraz viac. Označenie Senza Solfiti môžu obsahovať etikety na talianskych vínach bez pridaných siričitanov. Preto práve také kvalitné víno pripraví pekný večer bez toho, aby si na druhý deň vypýtalo svoju daň. Nezabúdajte sa pri pití vína hydratovať čistou vodou.

  Dobré víno by malo byť takzvane hladké

  Ak sa chuť vína po ochutnaní rozloží na jazyku a príjemne pretrváva, vtedy pijete kvalitné víno. 

  Talianske vína

  Prvý vinársky zákon z roku 1963 popisoval zatriedenie vín do kategórií VDT (Vino da Tavola) – stolové víno bez označenia pôvodu a Vino da Tavola con Indicazione Geografica – čo stolové víno s označením zemepisného pôvodu.
  Ďalšie označenie bolo DOC (Denominazione di Origine Controllata) – akostné víno špecifického, definovaného pôvodu, kontrola povolených odrôd, výnosov, obsahu alkoholu, školenia a doba zrenia.

  Druhé označenie DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) – rovnako ako DOC, ale je prísnejšia kontrola a podlieha degustácií. takéto vína sú označené pečaťou a číslom. Neskôr sa pridalo aj označenie IGT (Indicazione Geografica Tipica), ktoré bolo zavedené hlavne kvôli označeniu kvality vína z konkrétneho regiónu. Víno označené IGT môže obsahovať aj netalianské odrody révy vinnej. Tým sa obmedzilo značenie Vino da Tavola con Indicazione Geografica.

  Dôsledkom zmien v Európe sa od roku 2012 označenie DOC premenovalo na DOP (Denominazione di Origine Protetta), označenie IGT sa premenovalo na IGP (Indicazione Geografica Protetta) a označenie Vino da Tavola na Vino. (Italian wines, 2015). Na etiketách sa ale stretneš aj s pôvodným označovaním. Poďme si to zhrnúť.

  Talianske vína sa delia na:

  • Vino da Tavola/Vino
  • IGT/IGP
  • DOC/DOP
  • DOCG

  Na etikete talianskych vín je povinné uvádzať názov vína a označenie kvality (DOC/DOP, DOCG, IGT/IGP alebo VDT)

  Víno s označením DOCG je štandardne prelepené papierovou páskou, čo zaručuje jeho autentickosť a pôvod.

  Keď vinár, fľaškuje svoje vína priamo na svojich farmách alebo pivniciach pridáva označenie Imbottigliato all’origine da, meso in bottiglia nell’origine alebo del produttore all’origine, čo zaručuje, že dané víno bolo fľaškované priamo u výrobcu.

  Označenie DOC

  Denominazione di Origine Controllata má aj svoje ďalšie kvalitatívne označenie ako Classico, Riserva alebo Superiore Riserva/Riserva Speciale – dlhšia doba zrenia než je zvyčajne predpísané pre danú kategóriu, Superiore – vyrobené podľa vyšších štandardov, o niečo vyšší stupeň alkoholu alebo Classico – ktoré pochádza z územia s najlepšími podmienkami v danej oblasti

  Farba vína

  Farba talianskych vín môže byť Bianco (biele), Rosato (ružové), Ciaretto (ľahko červené), Rosso (červené)

  Ďalšie označenie taliasnkych vín

  Ďalšie možné údaje, ktoré na fľaši nájdeš sú – Invecchiato (vyzreté), Vecchio (staré), Frizzante (perlivé víno), Frizzantino (mierne perlivé), Amaro (horké), Spumante (šumivé), Passito (veľmi sladké vína z neskorého zberu)

  Vinárske oblasti v Taliansku

  Taliansko sa delí na 4 vinárske oblasti a to Piemont a severozápad, Toskánsko a stredné Taliansko, Benátsko a severovýchod a juh a ostrovy. Medzi najpoužívanejšie odrody na území Talianska patrí Trebbiano, Sangiovese, Barbera, Merlot, Negro Amaro, Montepulciano, Primitivo, Dolcetto, Prosecco a Pinot bianco.

  Tieto vína sú moje obľúbené a môžem odporúčať. 

  Priebežne ich budem dopĺňať ale aj aktualizvovať. 

  Marsala Fine IP DOC

  Výrobca je Carlo Pellegrino

  Toto víno si obľubia milovníci sladkých vín. Farba je jantarová a má intenzívnu a typickú vôňu sušeného ovocia. Chuť vína je velmi dobre vzájomne prepojené: čierne čerešne, fígy, slivky, čokoláda. Chuť je stredne sladká, ale perfektne vyvážená sviežou kyselinkou za sprievodu medových tónov.

  Víno je z odrody Grillo, Catarratto a Inzolia a dozrievalo v dubových sudoch 12 mesiacov. Jeho obsah alkoholu je 17%. Cena tohoto vína je 7,60 €

  Marsala Fine IP DOC

  Marsala Fine Rubino DOC

  Výrobca je Carlo Pellegrino

  Opäť od rovnakéhho výrobcu. Toto víno je už viac sladšie. Farba tohto likérového vína je hlboko rubínová s karmínovým okrajom.

  Je z odrody Nero d’Avola a jeho podiel alkoholu je 18%. Vhodné ako aperitív k prípitkom alebo k dezertom. Jednoducho keď je dôvod si osladiť život. Cena tohoto vína je 14,90 €

  Marsala Fine IP DOC

  Toscana Rosso “Manero” IGT 2018

  Výrobca je Tenute del Cerro

  Červené suché víno, ktoré naozaj zaujme svojou chuťou. Je to veľmi podarená kombinácia odrôd Sangiovese a Merlot. Má rubínovú farbu. Príjemná ovocná vôňa s tónmi červených kôstkovín, čerešní, ríbezlí alebo slivky. Jemne korenisté s náznakom vanilky. V chuti je víno plnšie, šťavnaté s krásnym ovocným prejavom. Užiješ si ho pri popíjaní s priateľmi alebo v kombinácii s pokrmami s červeným mäsom a zrelými syry. Toto víno má potenciál 2-5 rokov.

  Podiel alkoholu je 13,5%. Cena vína je 7,60 €

  Toscana Rosso Manero IGT 2018

  Pinot Grigio Delle Venezie DOC 2018

  I Stefanini

  Svieže biele víno Pinot Grigio. je to suché víno, ktorého farba je svetlejšia žltozelená. Šťavnaté a suché v ústach, s príjemnou kyselinkou. Objavujú sa tóny žltých jabĺk, marhúľ a citrusov.Vôňa je energická s tónmi sviežeho ovocia a bielych kvetov.

  Podiel alkoholu je 12,5%. Cena vína je 6,50 €

  Pinot Grigio Delle Venezie DOC 2018

  Arpago Primitivo

  Výrobca je I Pastini

  Primitivo patrí k slávnejším vínam sveta, chutí lahodne a má sladký záver. V Taliansku existujú dve oblasti, ktoré sa zaoberajú pestovaním Primitiva. Je to Manduria a provincia Bari. Odroda Primitivo je spojená s chorvátskou odrodou Plavac Mali (Plavac Mali). V polovici 18 storočia ho pestoval opát Francesco Inddellicati. Bol to on, kto dal názov tejto odrode. Preložené z taliančiny znamená Primitivo „prvý“ (nie primitívny).

  Primitivo má vôňu lesných plodov, čiernych ríbezlí, višní, sliviek, muškátových orechov a kakaa. Je zamatové s objemnou štruktúrou a príjemnými sladkými tónmi. hodí sa k cestovinám, mäsám.

  Podiel alkoholu je 13,5%. Cena vína je 11,00 €

  Arpago Primitivo

  Slovenské vína

  Karpatská perla

  Výrobca je Karpatská perla

  Víno s chráneným označením pôvodu, cukornatosť hrozna 26°NM, biele, polosuché.

  Víno má sýtu žltozelenú farbu. Vo vôni dominujú medové tóny s ovocnou stopou marhuľového kompótu. Vyvážená chuť jemného prírodného zvyškového cukru je v harmónii s ovocnou a sviežou kyselinou.

  Vychladené na 12°C odporúčame podávať ku korenistým jedlám z orientálnej kuchyne.

  Podiel alkoholu je 13,5%. Cena vína je 9,10 €

  Karpatská perla - biele víno

   

  Ďalšie vína doplním priebežne.

  Zdroj: Vias Wine, Italian wines a Relife.sk
  Kurátor: Petrém 

  Najčítanejšie

  iPhone 12 vs iPhone 11: Zmeny, ktoré možeš očakávať

  Nový iPhone 12 prináša niekoľko vylepšení oproti iPhone 11. Tu je ich porovnanie. Uvedený bude na trh v októbri s niekoľkými kľúčovými aktualizáciami oproti iPhone...

  Recenzia: Redmi 9 a 9A od Xiaomi a sú za skvelé ceny

  Xiaomi predstavil novú radu Redmi 9. Recenzia, špecifikácia a ceny. Redmi 9 Disponuje štvoricou objektívov, 6,53" displej Full HD + Dot Drop (rozlíšenie 2340 x 1080, 394...

  Wirecard spôsobila kolaps v službách online bankovníctva

  Dňa 26. júna úrad pre finančné riadenie pozastavil povolenie na prevádzkovanie spoločnosti Wirecard Card Solutions Limited (spoločnosť, ktorá vydáva karty a spracováva transakcie). Subjekt Spojeného kráľovstva, spoločnosť Wirecard...

  Skúsenosti s O2 eSIM

  Službu eSIM (embeddedSIM) ponúka operátor O2 od konca apríla 2020. Stačí sa zastaviť v ktorejkoľvek O2 predajni, kde dostaneš kartičku eSIM s vytlačeným QR...

  Xiaomi Mi 10 Pro posúva limity. Toto sú jeho kľúčové vlastnosti a cena

  Mi 10 Pro bol uvedený na trh 13. februára 2020. V Európe sa začal predaj v apríli. Má 6,67-palcový dotykový displej s rozlíšením 1080x2340...