21.7 C
Bratislava

Ako si vybrať kvalitné talianske cestoviny?

- Reklama -

Nakupuj ako Talian. Prezradíme ti ako nakupovať kvalitné talianske cestoviny v obchode. Často siahneme po cestovinách z obchodu, lebo na výrobu domácich nemáme čas. Je to úplne v poriadku, ale ako vybrať v obchode tie kvalitnejšie?

Ich kvalita je rôzna a to aj v obsahu živín, ktoré obsahujú. Samozrejme, vždy budú celozrnné cestoviny zdravšie a bohatšie na živiny. Najpoužívanejšie sú 100 % z tvrdej pšeničné. V prvom rade je dobré poznať vlastnosti, ktoré sú pri každom druhu.

Cesto pripraveného výlučne z krupice z tvrdej pšenice a vody nazýva semolínové cestoviny. Dôležitá časť, ktorá rozhoduje o kvalite je predovšetkým čas sušenia. V bežných obchodoch nájdeš skôr cestoviny, ktoré sú sušené rýchlo. Takéto cestoviny neobsahujú dostatok živín a chuťovo nie sú najlepšie.

Poznáme aj ďalšie druhy cestovín: celozrnné semolínové cestoviny z tvrdej pšenice, čerstvé cestoviny – vaječné cestoviny vyrábané výlučne s krupicou a najmenej štyrmi celými vajcami, diétne cestoviny a iné.

Ako vybrať kvalitné cestoviny?
Ako si vybrať kvalitné talianske cestoviny? / Zdroj: Relife.sk

Cestoviny určite nepatria medzi nízkokalorické potraviny. Sú však výborným zdrojom sacharidov a umožňujú pripravovať nutrične vyvážené jedlá. Nemusí pritom nutne platiť, že sa z nich priberá, ale určite spotreba 75 g na deň je z nutričného hľadiska lepšia ako 115 g.

Ako poznať kvalitné cestoviny?

Ak si môžem vybrať, samozrejme preferujem produkt vyrobený z talianskej suroviny. Zistiť to je už náročnejšie, lebo zvyčajne sa pôvod pšenice neuvádza.

Priemyselne vyrábané cestoviny sú lacnejšie a tie remeselné sú 2 až 4-krát drahšie. Kvalitná cestovina z tvrdej pšenice je sušená dlhšie a poznáš ju podľa farby a štruktúri. Tie (semolinové) cestoviny, ktoré majú jantárovožltú farbu, bez svetlých či tmavých škvŕn, sú kvalitnejšie. Spoznáš ich?

Porovnanie kvality cestovín
Kvalitné cestoviny: porovnanie ich kvality, ktoré sme v redakcii vyslúšali v júli 2022 / Zdroj: relife.sk

Vysoko kvalitné cestoviny sú rozpoznateľné na dotyk a pohľad.

Povrch a štruktúra cestovín je dôležitá pre naviazanie omáčky. Obzvlášť hladký povrch cestoviny a pozmenená štruktúra je spôsobená vysokými teplotami sušenia. Špagety sú potom hladké a nenaviaže sa na ne dobre omáčka.

Naopak na drsnejší povrch špagiet sa omáška uchytí skôr a každé ich sústo je skvelé. Na dotyk je kvalitná pasta veľmi hrubá, prejdením nechtom sa zdá, že máš v rukách pilník na nechty.

Takže už vieš aké vlastnosti očakávať od cestovín a poďme si ich odhodnotiť.

Hodnotenie cestovín:

Kvalitné talianske cestoviny sú v priemere o 2 až 4 eurá drahšie. Rovnako už vieš, že dôležitá je farba a štruktúra.

Barilla ★★☆☆☆

Pozná ich celý svet. Je to globálna značka, ktorá ti prináša Taliansko priamo domov na tanier. Barillu kúpiš takmer kdekoľvek. Čo je ich výhoda. Kúpiš ju aj v najodľahlejšej oblasti v tvojho regiónu. Pre mňa nie je Barilla dosť dobrá, lebo som si zvykol na kvalitnejšie. Barilla sa tiež suší pri vysokých teplotách, čo sa odráža na kvalite, o ktorej som písal vyššie.

Ak si mám vybrať medzi Barilla a Cessi, Ideál, či obyčajné Combino z Lidla, tak Barilla je rozhodne lepší výber.

La Molisana ★★★★☆

Je to kvalitná značka, ktorú si môžeš kúpiť v niektorých obchodoch už od 2,00 €. Tu poznáš kvalitu aj podľa farby a štruktúry. Pochádzajú výlučne z talianskej pšenice z Molise, Puglia, Marche, Lazio a Abruzzo. Sú dobre stráviteľné a majú index bielkovín, ktorý nie je nikdy nižší ako 14%. Odporúčame.

Di Martino ★★★★★

Značka cestovín, ktorá mala spoluprácu aj s Dolce & Gabbana podpisuje sa pod nový vzhľad cestovín Di Martino. Dve špeciálne edície boli vytvorené na oslavu talianskej dokonalosti prostredníctvom farieb, symbolov a pamiatok tejto krajiny.

Tieto cestoviny si zaslúžia tvoju pozornosť. Sú vyrobené zo 100% talianskej krupice z tvrdej pšenice a pramenitej vody z pohoria Lattari. Bronzová kresba a sušenie pri nízkych teplotách mu dodáva drsný povrch vhodný na zvýraznenie chutí a zachovanie arómy. Sú pochopiteľne aj drahšie.

De Cecco ★★★☆☆

Ďalšia dobrá značka, ktorú budeš poznať zo supermarketov v Taliansku. Je to dobrá značka, ktorá je lepšia ako Barilla, ale nie tak dobrá ako Molisana. Cenu majú takmer rovnakú preto odporúčam siahnúť po značke La Molisana.

Rummo ★★★★☆

Cestoviny majú dobrú povesť a sú veľmi obľúbené. Kúpiš ich už aj na Slovensku. Je to rodinná továreň na cestoviny v Taliansku v srdci regiónu Benevente. Na trhu sú už viac ako 175 rokov. Cestoviny Rummo som si obľúbil aj ja a občas si prinesiem zásoby z Talianska na Slovensko.

Gargano ★★★☆☆

Domovom cestovín je oblasť Gargana. Ideálna oblasť na sušenie cestovín a prítomnosť pramenitej vody. Dnes Garofalo, okrem toho, že je lídrom v Taliansku vo výrobe kvalitných cestovín, vyváža svoje produkty do viac ako osemdesiatich krajín po celom svete.

Divella ★★☆☆☆

Tieto semolínové cestoviny sa vyrábajú zo semoliny z tvrdej pšenice pestovanej v Taliansku a krajinách EÚ a mimo EÚ mletej v Taliansku. Vyrábajú vaječné cestoviny, do bronzova ťahané cestoviny, celozrnné cestoviny a napokon cestoviny obohatené o dehydrovanú zeleninu.

Ide o komerčnú výrobu a už nie sú to, čo kedysi. Vybral by som si radšej Barilla ako Divella.

Combino ★☆☆☆☆

Tieto poznáš z reťazca Lidl. Nie sú s kvalitnej tvrdej pšenice a sú sušené rýchlo. Chuťou nezaujmu, ale lepšie ako Cessi, Ideál a im podobné.

Cessi, ideál a iné supermarketové ☆☆☆☆☆

Bez komentára.

Remeselné cestoviny ★★★★★+

Je ich veľa a treba si nájsť tie, ktoré sú pre teba dostupné, alebo možné doviesť. Prípadne ak na ne natrafíš v Taliansku, tak vyskúšaj: De Bruzzo Rustichella, Mancini, Giuseppe Cocco, Moscardelli, Afeltra, Benedetto Cavalieri, Martelli, Monograno Felicetti.

Kvalitné cestoviny
Top spaghetti / Zdroj: relife.sk

Odpoveďou prečo sú remeselné a teda aj kvalitnejšie cestoviny drahšie je aj dĺžka sušenia. Stojí to za ten rozdiel vyskúšať: ak raz ochutnáš kvalitné cestoviny, už sa nikdy nevrátiš k iným!

Pri výbere suchých cestovín, vyberaj v obchode tie svetlejšie sfarbene do jantárovej farby a pozeraj aj na ich štruktúru, ktorá by mala byť drsnejšia a nemala by mať stopy tmavších alebo svetlejších škvŕn.

Ako spoznať kvalitu cestoviny?
Ako spoznať kvalitu cestoviny? / Zdroj: relife.sk

Ako sa vyrábajú sušené cestoviny?

Začína to výberom krupice z tvrdej pšenice. Percento bielkovín musí byť aspoň v rozsahu 12,5 – 13 %. Krupica sa zmieša s horúcou vodou (približne 38 – 40ºC, v priemernom pomere 4:1)

Získaná hmota je potom stlačená a tlačená smerom k spojom vybaveným lisovnicou: prechodom cez lis sa vytlačí a v skutočnosti sa stane pastou.

V závislosti od materiálu, ktorým sú formy potiahnuté (bronz, teflón alebo iné kovy), bude povrch hotových cestovín viac alebo menej drsný.

Získané tvary zasiahnú prúd tepla, ktorý vysuší vonkajší povrch, aby sa zabránilo zlepeniu jednotlivých rigatonov alebo špagiet a potom prejdú do fázy sušenia. Toto je kritický moment, ktorý viac ako ktorýkoľvek iný ovplyvní kvalitu hotového výrobku.

Možnosti sušenia cestovín:

  • Pomalý cyklus pri nízkej teplote (nazývaný LT, 24-72 hodín, teplota nie vyššia ako 40-50 °C);
  • Vysoká teplota (HT, 8-10 hodín, pri teplote nepresahujúcej 75-80 °C);
  • Veľmi vysoká teplota (UHT, 3-4 hodiny, teploty niekedy nad 100 °C).
Zdroj: relife.sk
4.8/5 - (32 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články