27.2 C
Bratislava

Biely šum pomáha pri zaspávani

- Reklama -

Spíme dostatočne dlho? Koľko spánku potrebujeme? Ako zaspať? Otázky, ktoré si kladie veľa ľudí. Máme však dobrú správu: biely šum môže pomôcť zlepšiť aj tvoj spánok.

Tieto zariadenia sú navrhnuté tak, aby v tvojej izbe prehrávali zvuky, ktoré ti pomôžu zaspať.

Čo presne je biely šum?

Zvyčajne ide o opakujúce sa zvuky. Keď sa snažíme zaspať, tak biely šum môže pomôcť blokovať vonkajšie zvuky, ktoré nám prekážajú. Počúvanie zvukov prírody môže byť upokojujúce a môže odvrátiť pozornosť od našich myšlienok. Často je to dobrý spôsob, ako aktivovať relaxáciu a dostať sa do meditatívnejšieho stavu, ktorý podporuje spánok. Okrem toho môže biely šum pomôcť nášmu mozgu, aby bol menej „pozorný“ na iné zvuky.

Výsledkom potom je, že väčšina ľudí používa tieto nástroje hneď, ako zhasnú svetlá, aby im pomohli. Niektorí ľudia považujú za užitočné použiť biely šum ešte pred spaním ako súčasť pravidelnej rutiny. To pomôže urobiť z tvojej spálne relaxačné útočisko, ktoré ťa zbaví stresu z vonkajšieho sveta a pomôže ti prejsť z dňa do noci.

Ak sa pristihneš, že sa pred spaním uchyľuješ opäť k obrazovke a máš problém zaspať (TikTok je neskutočne návykový), potom sú tieto vychytávky bez obrazovky vstupenkou ku kvalitnému spánku.

Mnohé zariadenia majú rôzne vymoženosti. Nechýbajú tlačidlá play/pause, časovač, tlačidlá hlasitosti a môžeš si vybrať medzi mužským alebo ženským hlasom.

Zvuky bieleho šumu

Sú rôzne. Zvuk fénu, oceánu, letnej noci, či ventilátora. Populárny je aj nočný dážď a padajúce kvapky. Tieto zvuky pomáhajú pri zaspávaní nielen nám dospelým. Ako uspať novorodencov? Malé deti majú tiež problém zaspať a biely šum im môže pomôcť. Niektoré zariadenia napodobňujú aj zvuky lona matky, vrátane skutočných zvukov tlkotu srdca. Znie to trochu strašidelne, ale deti to milujú. Luxusné verzie majú aj senzor plaču – keď zaznamená, že dieťa plače, automaticky sa spustí. Luxusné zariadenia bieleho šumu majú aj ďalšie vychytávky. Okrem funkcie spánku ho môžete použiť aj ako čítačku audiokníh.

Niektoré zariadenia s bielym šumom sú prenosné a napájané iba batériou. Sú navrhnuté tak, aby deti upokojili pred spánkom.

Ako funguje biely šum?

Podľa The Sleep Foundation výskumníci ešte nevedia, ako biely šum zlepšuje spánok u niektorých ľudí, ale jedna z teórií hovorí, že maskuje zvuky na pozadí, ktoré môžu narušiť spánok. Napríklad, keď ťa v noci náhle prebudí nejaký hluk, tvoj spánok neruší nevyhnutne samotný hluk, ale náhla zmena frekvencie. Biely šum ako taký pomáha blokovať tieto náhle zmeny, ktoré môžu často zobudiť ľahkých spáčov.

Biely šum znie podobne ako syčanie a často sa prirovnáva k statickej elektrine, ktorá vychádza z nenaladeného rádia, televízie alebo bzučania ventilátora.

Aký je rozdiel medzi ružovým a bielym šumom?

Ružový šum je v podstate rovnaký ako biely šum, ale s vyššími frekvenciami zníženou intenzitou. Výsledkom je, že ružový šum znie nižšie ako biely šum.

Zdroj: Independent, Kurátor: Peter Miškus

 

4.7/5 - (4 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články