19.7 C
Bratislava

Euronet bankomat: Vyberať alebo nevyberať? Aké majú poplatky?

Euronet je nebanková spoločnosť zameraná na finančne transakcie. Nie je to banka. Účtuje si vlastné poplatky. Ak práve stojíš pred bankomatom Euronet, nevyberaj z neho peniaze.

Finančná gramotnosť v praxi

Prečo nepoužívať euronet bankomaty pre výber hotovosti? Modro žlté bankomaty uvidíš v Európe všade tam, kde sa koncentruje alebo prechádza veľký počet chodcov. Prevádzkuje vo svete viac ako 50 000 bankomatov. Na Slovensku sa s nimi stretneš tiež.

Euronet ATM
Euronet ATM / Zdroj: Relife.sk

Euronet ATM akceptuje všetky domáce aj zahraničné karty s logom Visa a MasterCard. Použi ich naozaj iba vtedy ak je to pre teba jediná možnosť. Najdi si radšej bankomat miestnej banky.

Modro žlté bankomaty (ATM) zbadáš najčastejšie vo všetkých dovolenkových destináciách v Európe. Najhustejšiu koncentráciu bankomatov som zatiaľ videl na Zakynthose v Grécku. Veľa ich má Španielsko, Taliansko, Nemecko, Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo (Anglicko).

Poplatky Euronet bankomatov

Bankomat ti vnucuje použiť prevodný kurz + povinný poplatok. Pokiaľ chceš vyberať hotovosť bez prevodu meny, zaplatíš približne 3,50 EUR za výber. Ďalší poplatok si môže účtovať aj tvoja banka za výber z cudzieho bankomatu.

Akceptácia ponúkanej konverzie ťa vijde draho

Tú ti bankomat Euronet ponúkne vždy, ak použiješ inú ako miestnú kartu, alebo zahraničnú platobnú kartu. Pokiaľ môžeš vyhni sa konverzii, ktorú ponúka. Bankomaty ponúkajú prevodom kurz horší a celkovo zaplatíš za výber od 10 do 35% viac.

Akceptovať prevod v inej mene neodporúčame. Ak z nejakého dôvodu musíš použiť bankomat Euronet, vyber možnosť „Odmietnuť konverziu“. Toto prinúti ATM použiť oficiálny výmenný kurz tvojej meny.

Pokiaľ nie je možné vybrať peniaze bez konverzie, transakciu jednoducho zruš a nájdi iný bankomat.

Pozor si však musíš dať aj pri výbere zo slovenských bánk

Slovenska sporiteľňa a Tatra banka.

Slovenska sporiteľňa si pri výbere z cudzej karty – karty vydanej mimo eurozóny účtuje poplatok a ponúkne tiež konverziu. Skladba bankoviek bola pri ponuke rovnaká ako pre domáceho.

Tatra banka tiež identifikuje, že ide o cudziu kartu, ponúkne kurzový prevod, ale máš možnosť vybrať peniaze aj bez konverzie. Takže aj bankomaty patriace banke sa ťa budú snažiť najskôr “presvedčiť” legálnym spôsobom 2x aby si použil konverziu, alebo vybral väčší obnos peňazí. Čo v konečnom dôsledku znamená predraženie výberu hotovosti.

Etika v podnikaní je niektorým bankám cudzia. Tatra banka napríklad ponúkne pre kartu vydanú v zahraničí inú skladbu bankoviek ako pri karte vydanej na Slovensku. Karte vydanej na Slovensku ponúkne skladbu bankoviek 10 EUR, 20 EUR, 30 EUR, 50 EUR, 100 EUR, 150 EUR, 200 EUR a možnosť voľby vlastnej čiastky. Pri karte vydanej v zahraničí ponúka bankomat Tatra banky skladbu bankoviek v hodnotách 100 EUR, 200 EUR, 300 EUR, 500 EUR, 900 EUR, 1000 EUR a možnosť voľby vlastnej čiastky. Aj keď ide o marketing s cieľom zisku, hodnotíme takéto konanie voči zákazníkom neetické.

Prečo ponúkajú veľkú hodnotu bankobiek?

Dôvod, prečo sa ťa snažia mnohé bankomaty prinútiť k výberu tak veľkého množstva peňazí, je dvojaký: po prvé preto, lebo si účtujú prehnane vysoké transakčné poplatky a po druhé, ponúkajú zlý výmenný kurz. A to len preto, že používaš zahraničnú kartu.

Najlepšia rada je: vyhni sa výberu z bankomatov a plať kartou. Platba cez POS terminál v obchode alebo reštaurácii je bez poplatku.

Pri platbe cez POS terminál si však treba dať pozor. A to, či je platba, ktorú vidíš na terminále v Eurách, teda v tvojej mene. Niektoré sú totiž nastavené tak, že sa najskôr spýtajú či bude platba v EUR, GBP alebo USD.

ATM (Automated teller machine) alebo bankomat je elektronické telekomunikačné zariadenie, ktoré umožňuje zákazníkom z vykonávať finančné transakcie, ako sú výbery hotovosti, vklady, prevody finančných prostriedkov alebo informácie o účte.

O Euronet ATM bankomatoch vytvoril video aj známy vloger. Pozri si jeho video.

Zdroj: Relife, YouTube
5/5 - (23 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie