14 C
Bratislava

Euronet bankomat: Vyberať alebo nevyberať? Aké majú poplatky?

- Reklama -

Euronet je nebanková spoločnosť zameraná na finančne transakcie. Nie je to banka. Účtuje si vlastné poplatky. Ak si práve na dovolenke a stojíš pred bankomatom Euronet, nevyberaj z neho peniaze. Vyber radšej z bankomatu miestnej banky, alebo plať kartou. Ak chceš vedieť viac, čítaj ďalej.

Aktualizácia 2024: Novinkou je zavádzajúca úvodna obrazovka. Pokiaľ sa ti na obrazovke zobrazuje ponuka Hotovosť & Zobraziť zostatok a Iné, zvoľ si Iné a až následne klikni na Hotovosť. Pokiaľ vyberieš prvú možnosť Hotovosť & Zobraziť zostatok, tak ti môže banka zaúčtovať poplatok. Ten si banka zaúčtuje na konci mesiaca, preto si to nemusíš všimnúť hneď.

Prečo nepoužívať euronet bankomaty pre výber hotovosti?

Modro žlté bankomaty uvidíš v Európe všade tam, kde sa koncentruje alebo prechádza veľký počet chodcov. Prevádzkuje vo svete viac ako 50 000 bankomatov. Na Slovensku sa s nimi stretneš tiež.

Euronet ATM
Euronet ATM / Zdroj: Relife.sk

Euronet ATM akceptuje všetky domáce aj zahraničné karty s logom Visa a MasterCard. Použi ich naozaj iba vtedy ak je to pre teba jediná možnosť. Najdi si radšej bankomat miestnej banky. 

Modro žlté bankomaty (ATM) zbadáš najčastejšie v dovolenkových destináciách po celej Európe. Najhustejšiu koncentráciu bankomatov som zatiaľ videl na Zakynthose v Grécku. Veľa ich má Španielsko, Taliansko, Nemecko, Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo (Anglicko).

Poplatky Euronet bankomatov

Bankomat ti vnucuje použiť prevodný kurz + povinný poplatok DCC. Pokiaľ chceš vyberať hotovosť bez prevodu meny, zaplatíš približne 3,50 EUR za výber. Ďalší poplatok si môže účtovať aj tvoja banka za výber z cudzieho bankomatu. Ak bankomat neumožňuje vyber bez konverzie, transakciu zruš.

Euronet neúčtujú tuzemským zákazníkom žiadne poplatky nad rámec poplatkov účtovaných priamo ich bankou. Tieto bankové poplatky sú rovnaké pre všetky bankomaty na trhu (vrátane Euronetu). Treba ale poznamenať, že Euronet má najhorší kurz pri výbere možnosti výber s konverziou.

Akceptácia ponúkanej konverzie ťa vyjde draho

Bankomat od Euronet Worldwide ponúkne konverziu vždy, ak použiješ zahraničnú platobnú kartu. Pokiaľ môžeš vyhni sa konverzii, ktorú ponúka. Bankomaty ponúkajú prevodom kurz horší a celkovo zaplatíš za výber o 10 až 35 % viac.

Akceptovať prevod v inej mene neodporúčame. Ak z nejakého dôvodu musíš použiť bankomat Euronet, vyber možnosť „Odmietnuť konverziu“. To prinúti ATM použiť oficiálny výmenný kurz tvojej meny.

Pokiaľ nie je možné vybrať peniaze bez konverzie, transakciu jednoducho zruš a nájdi iný bankomat.

Pozor si však musíš dať aj pri výbere zo slovenských bánk

Slovenska sporiteľňa vs. Tatra banka.

Slovenska sporiteľňa si pri výbere z cudzej karty – karty vydanej mimo eurozóny účtuje poplatok a ponúkne tiež konverziu. Skladba bankoviek bola pri ponuke rovnaká ako pre domáceho.

Voľba bankoviek v SLSP
Voľba bankoviek v SLSP / Zdroj: relife.sk

Tatra banka tiež identifikuje, že ide o cudziu kartu, ponúkne kurzový prevod, ale máš možnosť vybrať peniaze aj bez konverzie. Takže aj bankomaty patriace banke sa ťa budú snažiť najskôr “presvedčiť” legálnym spôsobom 2x aby si použil konverziu, alebo vybral väčší obnos peňazí. Čo v konečnom dôsledku znamená predraženie výberu hotovosti.

Bankomat Tatra banky - poplatky za konverziu
Bankomat Tatra banky – poplatky za konverziu / Zdroj: relife.sk

Etika v podnikaní je niektorým bankám cudzia. Tatra banka napríklad ponúkne pre kartu vydanú v zahraničí inú skladbu bankoviek ako pri karte vydanej na Slovensku. Karte vydanej na Slovensku ponúkne skladbu bankoviek 10 EUR, 20 EUR, 30 EUR, 50 EUR, 100 EUR, 150 EUR, 200 EUR a možnosť voľby vlastnej čiastky.

Pri karte vydanej v zahraničí ponúka bankomat Tatra banky skladbu bankoviek v hodnotách 100 EUR, 200 EUR, 300 EUR, 500 EUR, 900 EUR, 1000 EUR a možnosť voľby vlastnej čiastky. Aj keď ide o marketing s cieľom vybrať viac, hodnotíme takéto konanie voči zákazníkom ako neetické.

Tatra banka: Etika v podnikaní v praxi
Tatra banka: Etika v podnikaní v praxi / Zdroj: relife.sk

Prečo ponúkajú veľkú hodnotu bankobiek?

Dôvod, prečo sa ťa snažia mnohé bankomaty prinútiť k výberu tak veľkého množstva peňazí, je dvojaký: po prvé preto, lebo si účtujú prehnane vysoké transakčné poplatky a po druhé, ponúkajú zlý výmenný kurz. A to len preto, že používaš zahraničnú kartu. Samozrjeme ponúka aj možnosť vlastnej voľby, ktorú si treba zvoliť.

Najlepšia rada je: vyhni sa výberu z bankomatov a plať kartou. Platba cez POS terminál v obchode alebo reštaurácii je bez poplatku. Platiť kartou sa dá už takmer všade. Výnimkou sú trhoviska.

Pri platbe cez POS terminál si však treba dať pozor tiež. A to, či je platba, ktorú vidíš na terminále v Eurách, teda v tvojej mene. Niektoré sú totiž nastavené tak, že sa najskôr spýtajú či bude platba v EUR, GBP alebo USD. To sa môže stať pokiaľ tvoj karotvý účet je v inej mene ako miestnej.

Jazykové okienko

ATM (Automated teller machine) alebo bankomat je elektronické telekomunikačné zariadenie, ktoré umožňuje zákazníkom vykonávať finančné transakcie, ako sú výbery hotovosti, vklady, prevody finančných prostriedkov alebo informácie o účte.

O Euronet ATM bankomatoch vytvoril video aj známy vloger. Pozri si jeho video.

Dnes, kedy je rozšírená možnosť platiť za tovar a služby kartou (aj bezkontaktne), nie je nutné pri návšteve väčšiny krajín sveta vyberať hotovosť. Má to svoje výhody: menej starostí, zvýšených nákladov a podvodov. Ak potrebuješ poradiť pri výbere na dovolenke sleduj a napíš Petrémovi na instagram.

Zdroj: relife.sk, YouTube / Kurátor: Peter Miškus

4.8/5 - (56 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články