12.2 C
Bratislava

Kúpili ste novú chladničku? S jej prvým zapnutím počkajte!

- Reklama -

Kúpili ste si novú chladničku, ktorá už len čaká na to, kedy ju zapojíte do zásuvky? Vaše nadšenie musíme schladiť. S jej spojazdnením si radšej dajte na čas! Aby ste zabránili možnému poškodeniu a zabezpečili správne fungovanie tohto spotrebiča, je potrebné pred zapnutím chvíľu počkať a nechať chladničku odstáť.

Chladničku nezapínajte hneď po prevoze

Potom, ako chladničku presuniete na svoje miesto a pripravíte ju na zapojenie do elektrickej siete, je nutné istú dobu počkať a nechať ju  „aklimatizovať” sa. Počas prepravy mohla byť chladnička vystavená vibráciám a kompresor mohol byť naklonený. Pri otrasoch tak mohli vzniknúť vzduchové bubliny vo vedení chladiacej kvapaliny. Je preto nevyhnutné počkať, kým sa olej v kompresore opäť usadí a chladivo sa stabilizuje. Zlé rozloženie chladiva sa môže prejaviť hlučným chodom spotrebiča, v horšom prípade ho môže aj poškodiť.

Kedy zapnúť novú chladničku?

  • Ak bola chladnička prevážaná vo vzpriamenej polohe – mali by ste pred jej zapojením počkať približne 4 hodiny.
  • Ak bola prepravovaná naležato – chladiaca kvapalina a olej budú potrebovať viac času, aby sa opäť usadili na svoje miesto. Počkajte preto aspoň 24 hodín.

 Rovnako tak doprajte chladničke čas aj na vychladenie a potraviny do nej vkladajte najskôr po 90 minútach.

Čo ak chladnička po zapnutí hučí?

Ak vaša chladnička po zapnutí vydáva hlasné zvuky, nemusí ísť hneď o poruchu. Dnešné chladničky ponúkajú kompresor s invertorom, ktorý umožňuje regulovať jej chladiaci výkon – prispôsobí svoje otáčky teplote v chladničke. Výnimkou nie sú ani moderné chladničky značky Liebherr. Keď zapojíte novú chladničku, otáčky budú na maxime, aby sa jej vnútorný priestor vychladil na požadovanú teplotu. Práve to môže spôsobiť dočasný nárast úrovne hluku.

Akú teplotu nastaviť?

Aby ste potraviny udržali čerstvé, zabránili rastu baktérií a plesní, ktoré spôsobujú kazenie potravín, ale zároveň zachovali nutričné hodnoty, ideálna teplota v chladničke sa pohybuje okolo 4°C. V prípade mrazničky je optimálna teplota okolo -18°C.

Tip: Hľadáte kvalitu za výhodnú cenu? Stavte na mrazničku Liebherr s inovatívnymi funkciami ako SmartFrost či automatikou SuperFrost, ktorá zaručuje vysokú energetickú efektivitu a rovnomerné chladenie.

Zdroj: sponzorovaný obsah
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články