14 C
Bratislava

Študenti z košického gymnázia vyhrali národné finále súťaže Land Rover 4×4 in Schools

- Reklama -

Land Rover 4×4 in Schools je jeden z najlepších svetových projektov na báze STEM, ktorý v tomto roku vyvrcholí svetovým finále Land Rover 4×4 Technology Challenge v Anglicku. Z nášho národného finále pocestuje víťazný tím z Gymnázia na Poštovej ulici v Košiciach, ktorý získal okrem prvého miesta aj prventstvo v kategórii Najlepšia jazda, Najlepšie vyrobené auto a Najlepšie portfólio a stánok. Uspieť na Slovensku sa im podarilo už druhý rok za sebou.

„Táto súťaž rozhodne nebola jednoduchá a ešte máme na čom pracovať. Latku sme minulý rok nastavili vysoko, a tak sme si dali za cieľ, že sa chceme dostať na medzinárodné finále aj tento rok a to sa nám podarilo. Najviac sme mali obavy z ústnej prezentácie a z toho, aby sme prešli traťou pri rizikových prekážkach. Na medzinárodné finále sa rozhodne tešíme. Aj napriek maturitám, ktoré máme v marci, veríme, že to úspešne zvládneme.“, takto zhodnotili svoj úspech Juraj Marcin a Martin Gregor.

Tím Columba Racing bude reprezentovať Slovensko 13 – 16. apríla v priestoroch University of Warwick vo Veľkej Británii. Víťazný tím v zložení: Richard Ciglanský, Oliver Čajka, Martin Hrehor, Karol Kováč, Juraj Marcin a Peter Ridilla

V tesnom závese za víťazným tímom sa na druhom mieste umiestnil tím zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach, ktorý vyhral aj kategóriu Najlepšia ústna prezentácia. Na treťom mieste sa umiestnil tím zo Súkromnej strednej odbornej školy polytechnickej DSA v Nitre.

Celkové hodnotenie:

  1. miesto: Columba Racing, Gymnázium Poštová 9, Košice
  2. miesto: Wings Racing Team, SPŠE Košice
  3. miesto: ATG Tech, Súkromná stredná odborná škola polytechnická DSA v Nitre, Nitra

Ako súťaž prebieha?

Študenti pracujú v malých tímoch, aby navrhli a postavili vozidlo Land Rover budúcnosti podľa špecifikácií, ktoré stanovili skutoční inžinieri spoločnosti Jaguar Land Rover. Zúčastnené tímy vytvoria diaľkovo ovládané vozidlo 4×4, ktoré musí úspešne prejsť a dokončiť prekážky na testovacej dráhe off-road, ktorá je rovnako náročná ako tá skutočná, ktorá simuluje schopnosti skutočného vozidla 4×4. Okrem zakúpenia si základného balíčka, ktorý je potrebný na účasť v súťaži, sa tímy museli popasovať s rôznymi úlohami. Model auta musel spĺňať náročné technické parametre od rozmeru akým je napríklad aj svetlá výška. (Svetlá výška automobilu je vzdialenosť od zeme po najnižší bod nápravy).

V ten istý deň musí tím verbálne odprezentovať aj svoj model autíčka pred porotou, ktorá je zložená z odborníkov z Jaguar Land Rover a zástupcov iných oblastí priemyslu.

Strojnicka fakulta, Košice

Praktickej skúsenosti sú medzi študentmi veľmi obľúbené

Nezisková organizácia Junior Achievement Slovensko (JA Slovensko) poskytuje už viac ako 25 rokov základným a stredným školám nadštandardné podnikateľské, ekonomické a finančné vzdelávanie. S podporou automobilky Jaguar Land Rover Slovakia rozšírila svoje príležitosti pre žiakov aj v oblasti STEM. Projekt Land Rover 4×4 Schools je určený pre stredné školy a jeho hlavným cieľom je zvýšiť záujem o predmety ako je veda, technológia, inžinierstvo a matematika (STEM). Základné školy niesú výnimkov. Súťaž Jaguar Primary School Challenge je určená výhradne pre základné školy, ktorú JA Slovensko organizuje.

„Tešíme sa, že v spolupráci so zodpovednými spoločnosťami ako napríklad Jaguar Land Rover prinášame mladej generácii nové príležitosti kariérneho a osobného rozvoja.“, povedala riaditeľka neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko, Eva Vargová.

Príležitostí pre študentov je veľa, ale vybrať si tie správne môže byť ťažšie. Praktické skúsenosti sú medzi študentmi veľmi obľúbené. Získavajú tak možnosť aplikovať teoreticky nadobudnuté skúsenosti v praxi. Kreatívne myslenie, riešenie problémov, komunikačné a prezentačné zručnosti sú predsa rovnako potrebné v profesnom ako aj v osobnom živote. Preto je potrebné takéto príležitosti vyhľadávať už na škole. 

Foto: Junior Achievement Slovensko / Peter Miškus
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články