12.8 C
Bratislava

Podceňujete ústnu hygienu pred spaním? Nerobte to, inak sa budete musieť zmieriť s trhaním

Až polovica svetovej populácie si svoje zuby pred spaním neumýva, napriek tomu, že je to pre ich zdravie a krásu veľmi dôležité. Zanedbaním pravidelnej ústnej hygieny však riskujeme nielen stratu zubov, ale aj zhoršenie zdravia celého tela. A večer pred spaním to platí dvojnásobne, pretože človek počas spánku prehĺta menej a tým sa koncentrácia baktérií v našich ústach mnohonásobne zvyšuje.

Takže, ak si zuby pred vstupom do postele zabudnete vyčistiť, môžete svoje zdravie ohroziť. A pritom stačí naozaj tak málo, dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby ste sa týmto problémom vyhli, napriek tomu, že si svoj deň neviete predstaviť bez pukačiek alebo sladkostí.

Zubná kefka stačiť nemusí

A to nielen vtedy, ak ste stav vašich zubov dlhodobo podceňovali. Obzvlášť pred spaním je vhodné použiť aj zubnú niť.

Iba ona dokáže odstrániť zvyšky jedla z medzier medzi zubami a odstrániť z nich zubný povlak . Ak to neurobíte, baktérie sa budú v zvyškoch potravy množiť celú noc a plak, ktorý sa neodstráni včas, sa zmení na zubný kameň, ktorý je potom možné odstrániť už iba s pomocou profesionálnych nástrojov, ktoré sa používajú aj na trhanie pokazených zubov.

Oveľa jednoduchšie však problém vyriešite tak, že sa začnete svojmu chrupu venovať aj pred spaním a používať na čistenie kefky, nite a špeciálne ústne vody.

Zmeňte svoje nezdravé návyky

Tých máme vo svojom živote veľmi veľa. Veľký vplyv na naše zuby má v tomto smere naša strava, ktorá nie je vždy ideálna a naopak plná cukrov. Tie nemajú s našimi zubami žiadne zľutovanie. Aj fajčenie a káva majú negatívny vplyv na stav zubov. Objavuje sa na nich nepríjemný žltý povlak, v dôsledku čoho zuby strácajú svoju krásu a pevnosť.

Samozrejme, veľa závisí aj od genetickej predispozície či veku, kedy je často už jediným riešením len kvalitná zubná náhrada. Zlým návykom však môže byť aj spomínaná a nedostatočná ústna hygiena, ktorú však môžete veľmi jednoducho a rýchlo zlepšiť.

Pokiaľ na čistenie zubov naozaj nemáte čas, použite žuvačku, mala by však byť špeciálna, určená na čistenie zubov. Takáto žuvačka zväčša obsahuje xylitol, ktorý je schopný chrániť zuby pred zubným kazom. Jeho žuvanie pomôže znížiť aj rast baktérií, ale neodstráni zubný povlak z povrchu zuba. Táto metóda sa však nedá porovnať s čistením zubov zubnou kefkou, ktorá je najlepšou zbraňou proti mnohých ochoreniam ústnej dutiny.

Tak na svoje zuby myslite a nepríjemným situáciám sa určite vyhnete.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný. Náhľadový obrázok: Shutterstock
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

Reklama

Súvisiace články