12.2 C
Bratislava

Nepodceňujte ho! Základ pohodlia a bezpečnosti na ceste

- Reklama -

Svetelná technika na aute je základom bezpečnosti a pohodlia na ceste. Je rovnako neoddeliteľnou súčasťou vozidla ako kolesá a volant. Práve z dôvodu nedostatočne osvetleného motorového vozidla vzniká pomerne veľký počet dopravných nehôd, ktoré končia tragicky.

Z dôvodu nutnosti používať tieto zdroje svetla celý rok, musia ale mnohí majitelia čeliť vysokým nákladom na ich kúpu. Tomu sa však dá vyhnúť výberom modelov, ktoré sú nielen úspornejšie, ale tiež majú lepší svietivý výkon a iné ocenenia hodné vlastnosti.

Kvalitné LED denné svietenie

Srdcom LED žiarovky je polovodičový kryštál, ktorý premieňa elektrický prúd na svetlo. Spočiatku sa takéto zariadenia objavovali a používali iba v priemyselnej oblasti, ale teraz sú široko integrované do každodenného života.

V automobilovom priemysle sa LED diódy tiež najskôr začali používať na sekundárne osvetlenie ako sú brzdové svetlá, svetlá palubnej dosky, vnútorné osvetlenie a pod. Dnes si v pohode a bez problémov môžete vybrať už aj rovnako kvalitné LED denné svietenie na auto.

V minulosti sa verilo, že LED žiarovky nie sú dostatočne jasné na to, aby sa dali nainštalovať do svetlometov vozidla. Prax však dokázala niečo iné, vďaka čomu máme modely tohto osvetlenia takmer všade, aj v autách.

Samotná LED dióda je sebestačným zdrojom svetla. Na niektorých modeloch áut sa LED svetlomet skladá z dvoch až troch desiatok samostatných diód. Každá z nich má šošovku, kryštál, anódu a katódu, ktoré zabezpečujú konštantné napätie.

Vyhorenie alebo porucha jednej diódy zvyčajne nevedie k poruche zvyšku, navyše sa pri svietení nezahrievajú. Takže skôr, ako opustí vaše vozidlo bezpečný priestor za pevnými garážovými bránami, nezabudnite ho vybaviť týmto kvalitným osvetlením.

Vysoký výkon bez veľkej spotreby a záťaže batérie

LED svietidlá sa zvyčajne vyberajú pre ich intenzívny svetelný tok bez veľkej spotreby energie. Väčšina LED svetlometov má vysokú životnosť (až 50 000 hodín) pri minimálnej spotrebe a záťaži batérie.

LED H4 žiarovky sú neuveriteľne energeticky účinné. Sú približne o 85 % efektívnejšie ako ich klasický predchodcovia. Dôvodom je, že na spustenie procesu vyžarovania svetla nespotrebúvajú, na rozdiel od halogénových žiaroviek, veľa tepelnej energie.

Samozrejme, tieto modely nie je vhodné používať ako náhradu stretávacích svetiel, ale ako doplnkové osvetlenie, vďaka ktorému sa klasické osvetlenie tak rýchlo nevybije. Štandardné LED žiarovky spotrebujú približne 65 kWh elektriny ročne, zatiaľ čo klasické modely spotrebujú až 525 kWh.

Pokiaľ vám teda na bezpečí, komforte a úspore pri používaní vozidla záleží, nezabudnite si auto vybaviť aj týmto kvalitným osvetlením a efekt sa dostaví.

- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články