Marburgský vírus (Marburg virus, MARV) je vysoko nebezpečný vírus spôsobujúci Marburgskú vírusovú chorobu (MVD), ktorá je podobná Ebole. Patrí medzi filovírusy a je považovaný za jeden z najsmrteľnejších vírusov na svete.
Fakty o Marburgskom víruse
Marburg je filovírus ako jeho slávnejší bratranec Ebola. Prvé ohniská sa vyskytli v roku 1967 u laboratórnych pracovníkov v Nemecku a Juhoslávii, ktorí pracovali s africkými zelenými opicami dovezenými z Ugandy.
Vírus bol identifikovaný v laboratóriu v nemeckom Marburgu. Odvtedy sa epidémie vyskytli v niekoľkých krajinách v Afrike, menej často ako ebola.
Prenos:
Prirodzeným hostiteľom Marburgu je kaloň, ale môže infikovať aj primáty, ošípané a iné zvieratá.
Vírus sa na človeka prenáša kontaktom s infikovanými zvieratami, najmä *ovocnými netopiermi (hlavnými hostiteľmi vírusu). *Živia sa hlavne ovocím, nektárom a kvetmi.
Medzi ľuďmi sa šíri cez telesné tekutiny (krv, sliny, moč, pot, zvratky, materské mlieko) alebo kontaminované predmety.
Inkubačná doba je päť až 15 dní, dosť dlho na to, aby niekto nastúpil do lietadla a letel kamkoľvek na svete (Inkubačná doba vírusu je čas medzi vystavením vírusu a nástupom symptómov.).
Príznaky:
Začínajú náhle horúčkou, silnou bolesťou hlavy, svalovými bolesťami a slabosťou.
Následne sa objavujú gastrointestinálne problémy, ako je hnačka, bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie.
Vneskorších fázach zvracanie krvi a hnačky, nekontrolované krvácanie z očí, nosa ale aj ďasien. Krvácanie nasleduje asi o päť dní neskôr a môže byť smrteľné až u 90 percent infikovaných ľudí.
Úmrtnosť:
V minulých epidémiách sa smrtnosť pohybovala v rozmedzí od 24 % do 88 %, v závislosti od prístupu k zdravotnej starostlivosti a rýchlosti poskytnutia liečby.
Aktuálna situácia s Vírusom Marburg
2025: Prípady podozrenia na vírusovú chorobu Marburg boli hlásené v regióne Kagera v Tanzánii. Chorobou podobnou ebole sa doteraz nakazilo deväť ľudí a osem zomrelo. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval pred podozrením na prepuknutie vírusu Marburg v Tanzánii.
K 11. januáru bolo hlásených deväť podozrivých prípadov vrátane ôsmich v dvoch okresoch – Biharamulo a Muleba. Osem z deviatich ľudí zomrelo, čo znamená, že prípady majú aktuálne úmrtnosť 89 percent. WHO bola prvýkrát upozornená na prípady v Tanzánii 10. januára po tom. U šiestich ľudí sa rozvinuli symptómy Marburgu, pričom všetci okrem jedného zomreli.
V súčasnosti neexistujú schválené vakcíny ani antivírusové liečby pre MVD, ale včasná podporná starostlivosť, vrátane rehydratácie a symptomatickej liečby, môže zlepšiť šance na prežitie. Aktuálne sa vyvíja niekoľko vakcín a liekov.
V posledných rokoch sa objavilo niekoľko ohnísk Marburgskej vírusovej choroby, najmä v Afrike. Napríklad:
2023: Ohniská v Rovníkovej Guinei a Tanzánii, kde bolo hlásených viacero prípadov.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a miestne úrady reagujú nasadením zdravotníckych tímov a opatreniami na obmedzenie šírenia.
Prevencia:
Vyhýbanie sa kontaktu s netopiermi a infikovanými ľuďmi.
Používanie ochranného odevu pri práci v rizikových oblastiach.
Dôraz na hygienu a dezinfekciu.
Záver
„Marburg nie je ľahko prenosný. Nedá sa však vylúčiť, že osoba vystavená vírusu môže cestovať.“
Čo sa týka rizika prenosu na globálnej úrovni, toto zostáva podľa WHO nízke.
„Hoci existujú obavy z potenciálnych rizík, zatiaľ nie je potvrdené žiadne medzinárodné šírenie.“ vysvetlilo WHO.
Momentálne sa neodporúča cestovať do Tanzánie alebo ho obmedziť.
Zdroj: WHO, relife.sk Kurátor: Peter Miškus