14 C
Bratislava

Objavte bohatý zdroj zdravia a energie v bežných potravinách

- Reklama -

Fazuľa, hrach, šošovica alebo cícer je pre mnohých nudné a nevýrazné jedlo. Avšak, výhody, ktoré z ich pravidelnej konzumácie získate, sú všetko, len nie nudné. Poďte sa spoločne s nami o tom presvedčiť.

Strukoviny, medzi ktoré mimochodom patria aj arašidy, majú veľa rastlinných bielkovín, sacharidov a poskytujú telu množstvo vlákniny. Táto kombinácia živín má pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi.

Vďaka pomalému a rovnomernému tráveniu, ktoré strukoviny uvedú do pohybu, zostáva hladina cukru v krvi stabilná, črevá zostávajú zdravé a vy sa cítite na dlhú dobu sýti, vďaka čomu do nových dlhých spoločenských šiat tak rýchlo nepriberiete.

Strukoviny a semená ocenia všetci

Ďalším dôvodom, prečo treba strukovinám venovať väčšiu pozornosť, je ich vysoký obsah železa, ktorý ich robí obzvlášť cennými pre vegetariánov a vegánov, ale aj pre tých, ktorí jedia najmä hydinu.

Kto sa vo svojej strave zaobíde bez červeného mäsa a rýb, riskuje, že bude trpieť nedostatkom železa, čo sa môže prejaviť vyčerpaním, únavou a bolesťami hlavy. Železo je nevyhnutné pre transport kyslíka v tele a pre tvorbu krvi. Muži majú dennú potrebu železa 10 miligramov, ženy 15 a tehotné ženy dokonca 30 miligramov. Ak ho nemôžete získať z mäsa, skúste to so zdravými strukovinami.

Semená, orechy a kôstkové ovocie ako kešu, mandle alebo pistácie bodujú aj vysokým obsahom bielkovín, vlákniny a železa. Niektoré čísla sú skutočne pôsobivé: tak napríklad ľanové semienko obsahuje takmer 25 percent bielkovín, mandle 19 a 18 % bielkovín zasa nájdete v kešu.

100 g sezamových semienok obsahuje 10 mg železa a tekvicové dokonca 12 mg. Obsah vlákniny v orechoch sa pohybuje medzi 5 g až 10 g (na 100 g), pri strukovinách je hodnota ešte vyššia, 11 až 22 g. Ľanové semienka sú však neprekonateľné, pretože majú 39 g vlákniny.

Integrujte do svojho každodenného života pôžitok z orechov

V každodennej strave málokedy hrajú hlavnú úlohu zdravé semená a plody. A pritom sa dajú  pripraviť rovnako rýchlo ako cestoviny. Pri mnohých sušených šošoviciach už nie je potrebné namáčanie a dobrou alternatívou sú strukoviny z konzervy alebo téglika, ktorých kúpu je však vždy lepšie nahradiť čerstvými semenami priamo z farmy.

Obzvlášť dobrá je s nimi grilovaná zelenina a feta v šaláte. S nasekanými kúskami vlašských orechov sa stane ešte chutnejším jedlom a dokonca sa vám podarí spojiť strukoviny a orechy v jednom tanieri. Takto zakomponujete odporúčanú hrsť orechov do vašej večere alebo raňajok.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný.
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články