27.2 C
Bratislava

Práca z domu alebo na diaľku?

- Reklama -

Home Office a Remote Work. Pojem, ktorý definuje spôsob ako budeme zarábať. Práca z domu alebo na diaľku? Samozrejme nám to umožňujú len niektoré profesie. Čo preferuješ ty?

Práca z domu a na diaľku

Home Office a Remote Work na diaľku sú čoraz populárnejšie. Možno sa pýtaš aký je rozdiel medzi prácou z domu a prácou na diaľku. Je v tom vôbec rozdiel?

Začneme tým, čo ťa napadne, keď niekto povie: „V týchto dňoch pracujem z domu.“ Pravdepodobne si predstavíš niekoho v pyžame, so strapatými vlasmi, zhrbeného nad počítačom, možno v pivnici a so šálkou kávy.

Home Office
Home Office / Zdroj: unsplash – Bruno Emmanuelle

To, čo si možno nepredstavíš, je elegantná domáca kancelária, viacero obrazoviek, dôraz na umenie alebo fotografiu na stene a ergonomická písacia stolička s trendovým ručne vyberaným stolom.

Práca na diaľku. Táto osoba pracuje počas dňa na diaľku. Možno z hotela počas služobnej cesty alebo pracuje na diaľku z inej kancelárie. Ak je táto osoba v plavkách v tieni pod dáždnikom, alebo v kaviarni na pláži v Kostarike alebo na Havaji, dostávame sa do bežnej definície digitálneho nomáda.

Práca na diaľku - Remote work
Práca na diaľku – Remote work / Zdroj: unsplash – Jonathan Kemper

V oboch prípadoch hovoríme o životnom štýle. Čo je teda remote work? Ak pracuješ na diaľku na plný úväzok a nikdy to nie je z domu. Home office: Ak pracuješ z domu, čo znamená, že tam máš všetko potrebné kancelárske vybavenie a je to miesto, kde sa vykonávaš tvoju prácu.

Neexistuje jasná definícia toho, či je „prácou na diaľku“ alebo „prácou z domu“ trvalá, alebo na krátke časové obdobie. Záleží na tebe čo preferuješ a aké máš možnosti. Môže to byť práca na voľnej nohe alebo práca na plný úväzok.

Profesie pre prácu na diaľku

Moderne zmýšľajúci zamestnávatelia umožňujú už dnes zamestnancom pracovať niektoré dni v týždni z domu. Iné firmy zabezpečujú zamestnancom priestor v coworkingovom priestore s dennou permanentkou.

Môžeš napríklad pracovať pre spoločnosť, ktorá má fyzickú kanceláriu v Bratislave, ale ty sa nachádzaš v Thajsku, alebo v Barcelóne, a ďalší mesiac v Palerme. Možno sa ukážeš v ich kancelárii raz za rok alebo raz za mesiac.

Remote work - Práca na diaľku
Remote work – Práca na diaľku / Zdroj: unsplash – Paul Hanaoka

Je viac ako 120 profesií s konkrétným zameraním, ktoré môžeš robiť z domu. Jediné čo potrebuješ je kvalitné pripojenie na internet. Výhodou je, že môžeš pracovať už počas cestovania. Na remote work nájdeš ponuky prác na diaľku. Či už si grafický dizajnér, programátor alebo učiteľ angličtiny či iného jazyka. Možno tam nájdeš prácu a môžeš pracovať trebarz dva mesiace z Thajska.

Výhody a nevýhody

Prináša to vtipné, ale aj malé výzvy. Sú to rýchlosti WiFi, rozdiely v časových pásmach, jazykové bariéry, búrky, ktoré úplne vypnú internet a lákadla trávyť čas pri západe slnka na pláži, ktoré ťa úplne odtrhnú od tvojích stretnutí a povinností.

Zdroj: relife.sk, halfhalftravel

 

4.8/5 - (13 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články