13.9 C
Bratislava

Pripravte sa na letnú dovolenku kontrolou a úpravou auta

- Reklama -

Po náročnej zime a zlých podmienkach na vozovke boli vozidlá vystavené negatívnym vplyvom, ktoré mohli na ich stave a funkciách zanechať nemalé stopy. Zanechať poškodenie, ktoré vám môže pokaziť plánovanú dovolenku v exotickej destinácii, do ktorej chcete vycestovať vlastným autom. Nielen výmena pneumatík by preto mala byť pri odchode posledných mrazov predmetom vášho záujmu.

Aby ste svoje auto využili počas letnej sezóny naplno a mohli si naplánovať aj cestu na dovolenku, povieme vám, čo by ste mali nechať dať prekontrolovať a opraviť. Aj keď máte za sebou kurzy rýchlej prvej pomoci, nie vždy vás môžu zachrániť, ak nemáte svoje auto v poriadku.

Kontrola motora a regulátora tlaku paliva

Auto bez motora nikam nepôjde. Ak preto máte pochybnosti o jeho stave, prihláste sa  na diagnostiku. Súčasne skontrolujte prídavné zariadenia a palivový systém. Nový regulátor tlaku paliva vám môže výkon motora a auta zvýšiť a zlepšiť tiež.

Na všetko ale myslite niekoľko dní vopred, aby ste mali na odstránenie zistených porúch čas. Rovnako tankujte iba na čerpacích staniciach, kde máte o kvalite paliva stopercentnú istotu ,  neohrozili ste dôležité palivové čerpadlo a vyhli sa nechceným zlyhaniam vozidla a motora.

Diagnostika brzdového systému, zavesenia kolies a riadenia

Druhým dôležitým bodom nielen pred plánovanou dlhou cestou, je kontrola bŕzd, systémov riadenia a pruženia. To platí najmä po náročnej a silnej zime, ktorá mení naše cesty na vozovku plnú „dier „ a výmoľov. Práve tie uvoľňujú odpruženie a negatívne pôsobia na geometriu kolies.

Stará a opotrebovaná pneumatika sa postupne drobí a na ráfiku sa objavujú praskliny. Pri vysokej rýchlosti a dlhodobom zaťažení potom môže pneumatika unavená životom jednoducho prasknúť.

Príprava karosérie a interiéru

Súčasťou prípravy automobilu na cestu je aj posúdenie stavu tela a vonkajších častí automobilu. Uistite sa, že všetky svetlá vozidla  správne fungujú. Nastavte svetlo tak, aby neoslepovalo ostatných vodičov, ak vopred viete, že budete musieť jazdiť aj v noci.

Na dlhé cesty si musíte na cestu pripraviť tiež interiér auta. Bezpečnosť všetkých vašich spolujazdcov v ňom je predsa mimoriadne dôležitá. Nezabudnite skontrolovať funkčnosť každého bezpečnostného pásu. Ak cestujete s deťmi, uistite sa, že máte detské autosedačky. Uistite sa tiež, že všetky zámky dverí fungujú správne.

Myslite na svoju bezpečnosť na ceste

Dlhá cesta si vyžaduje aj veľa energie. Pred cestou sa preto poriadne vyspite, doprajte si kontrastnú sprchu. Nespoliehajte sa iba na kávu a energetické nápoje. Pôsobia dočasne a často imaginárne. Energia rýchlo zmizne a únava zaujme svoje miesto. Na prvom mieste je bezpečnosť a ak si potrebujete oddýchnuť, nájdite si vhodné miesto na odparkovanie. Je predsa lepšie prísť neskôr ako vôbec.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný. Náhľadový obrázok: Shutterstock
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články