13.9 C
Bratislava

Symfónia zdravia alebo dôvod, prečo naše telo potrebuje horčík

- Reklama -

Ľudské telo je najkomplexnejšia a zároveň najkrajšia harmónia, pre zachovanie ktorej majú niektoré dôležité detaily veľký význam. Nedostatok látok, ktoré sú potrebné vo veľmi malom množstve, môže mať pre zdravie nášho tela neporovnateľne väčší význam ako ich podiel v strave. A toto tvrdenie rozhodne platí aj pre makroživiny ako sú draslík a horčík, ktorých doplnenie potrebných hladín si dnes už môžete aj vychutnať.

Denná potreba týchto látok sa meria v miligramoch, čo nie je veľa, no aj malé množstvo prítomnosti takýchto látok  v tele má pre naše pohodlie a dobrú kondičku obrovský význam.

Zdroj fyzickej a psychickej harmónie tela

Horčík sa podieľa na práci asi 300 enzýmov nášho tela. Ide o množstvo procesov, ktoré sa vďaka tejto látke udržiavajú v tej správnej rovnováhe a s potrebnými funkciami.

Konkrétne pomáha pri energetickom metabolizme, syntéze bielkovín, tukov a nukleových kyselín a účasti v rôznych signálnych kaskádach. Horčík pomáha uvoľniť hladké svalstvo tým, že pôsobí ako druh protiváhy vápniku.

Zároveň sa jedna pätina všetkého horčíka v našom tele nachádza v srdci a to samotné svedčí o tom, aký dôležitý je tento makroelement pre fungovanie nášho hlavného motora. Horčík hrá tiež veľmi dôležitú úlohu pri ochrane nervového systému pred deštruktívnym stresom.

Doplniť si jeho zásoby môžete aj chutnou formou

Nielen vplyvom okolitých podmienok, ale aj vekom hladiny horčíka v našom tele rýchlo klesajú a kolíšu. Doplniť si ho ale nemusíte len formou farmakoterapie, ktorá nakoniec neprospieva samotnému tráviacemu traktu.

Skúsiť to môžete chutnou formou a výberom kvalitnej BIO čokolády, ktorá je vyrobená z prírodných kakaových bôbov Criolli a Trintario.

Práve kakaovník Criollo sa môže pochváliť najbohatším zdrojom horčíka na planéte. Rovnako je to šampión v obsahu železa s vysokým obsahom antioxidantov a esenciálnych aminokyselín.

Čokoláda vyrobená z kakaových bôbov tohto kakaovníka, je preto pre naše telo  veľmi dobrým zdrojom energie s príjemnou ovocnou arómou, v ktorej vás potešia aj náznaky orechového sladu. Vynikajúco vám tiež bude chutiť v kombinácii s rovnako lahodnou kávou.

Pomoc pri únave a vyčerpaní

Doplnené hladiny horčíka oceníte aj s aktuálnym príchodom teplejších dní. Pred letnou sezónou predsa chceme vyzerať dobre, v čom nám pomáha nielen zdravá strava, ale aj cvičenie v posilňovni, v prírode alebo v pohodlí domova na kvalitnom cyklotrenažéri.

Pri vyššej fyzickej námahe sa naše svaly, mozog a motor tela, teda srdce, veľmi rýchlo unavia a vyčerpajú. Doplnením magnézia môžete ale tieto nepríjemné stavy eliminovať na minimum a vyhnúť sa tak aj rôznym vážnym poraneniam.

A vôbec to nemusí byť formou tabletiek, ale kvalitnej stravy s vysokým obsahom horčíka, ktorej je na trhu naozaj veľa. Tak sa o tom skúste vo vašom vlastnom záujme a podpore zdravia i dobrej nálady presvedčiť.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný. Náhľadový obrázok: Shutterstock
4.5/5 - (2 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články