20.5 C
Bratislava

Najlepšie dokumenty, ktoré musíš vidieť.

- Reklama -

Top dokumenty, ktoré nás vzdelávajú a rozširujú obzor. Veda, technika, ľudia, príroda a spoločnosť.

Najlepšie dokumenty na Netflixe, HBO a Nat Geo

Dobrých dokumentov nie je nikdy dosť. Pozrieť si ich môžeš na HBO, Nat Geo, Netflixe alebo si ich niekde stiahneš a pozrieš online ;). Sleduj nás na Facebooku Filmy a seriály. Pozri si aj náš zoznam zaujímavých filmov alebo filmy 2021, ktoré si možno ešte nevidel.

The Tinder Swindler

2022 / 1h 54 min / 93%

Muž sa vydával za bohatého diamantového magnáta, ktorý sa na internete zoznamuje so ženami a následne ich oberá o milióny dolárov. Teraz niektoré obete plánujú odplatu. Tinder pozná väčšina z vás a toto je skutočný príbeh – teda skôr dokument o ňom, jeho podvodoch a obetiach.

Life in Colour

2021 / 2h 41 min / 86%

David Attenborough cestuje po svete od dažďových pralesov Kostariky až po zasneženú škótsku vysočinu, aby odhalil mimoriadne a nikdy predtým nevidené spôsoby, ako zvieratá používajú a vnímajú farbu. Je to kvalitná mini séria, ktorá ťa vtiahne do rozmanitosti farieb.

Libertas

2020 / 63 min / 86%

Libertas je sondou do sveta kryptotechnológií na Slovensku a v Čechách. Pomocou príbehov inovátorov, experimentátorov, úspešných podnikateľov, vzdelancov, a výpovedí skeptikov, pred-staviteľov štátnych a finančných inštitúcií, ekonómov či vedcov, sa snaží objasniť tému kryptomien, blockchainu, finančného systému a digitálnej slobody bežným ľuďom.

Hľadá odpovede na otázky ako tieto technológie fungujú, aké výhody prinášajú, aké môže mať ich plošné rozšírenie dopad pre spoločnosť a jednotlivcov, a prečo je dôležité sa o ne zaujímať. Mnohí sa však týmto technológiám bránia. Nech je pohľad na ne akýkoľvek, jedno je isté: v najbližších dekádach sa ukáže ich skutočný potenciál. Pozrieť online.

History 101

2020 / 3h 40min / 79%

V krátkych lekciách dejepisu s množstvom informačných grafik a archívnych záberov sa dozvieš o vedeckých prielomoch, spoločenských hnutiach a objavoch, ktoré zmenili svet.

Magical Andes

2019-2021 / 4h 1min / 85%

V úchvatnom dokumente sa predstaví päť osôb z rôznych miest od Argentíny až po Kolumbiu. Spája ich vášeň k majestátnym veľhorám Južnej Ameriky.

Veľký sprievodca meditáciou

2021 / 2 h 53 min / 95%

Headspace predstavuje príjemne animovaný pohľad na výhody meditácie a ponúka techniky a inštrukcie, aby si sa do toho mohol pustiť aj ty. Dokument je v českom jazyku.

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020 / 83 min / 95%

Dokument o živote na našej planete. Známý moderátor sa ohliadne za svojim životom a históriou vývoja života na Zemi. Smúti nad stratou divočiny a prichádza s vlastnou víziou budúcnosti.

Môžeme to poňať ako krátku, ostrú a šokujúcu 80-minútovú lekciu globálneho oteplovania. Je to úžasný základ, z ktorého sa môžeš poučiť a rozhodnúť, čo môžeš urobiť, aby si  pomohol. Je to dokument, ktorý má hlavu a pätu.

Colectiv

2019 / 109 min / 90%

Je to také znepokojujúce, ale aj veľmi prínosné v zmysle toho, ako by mala fungovať žurnalistika. Colectiv odhaľuje šokujúcu mieru korupcie v rumunskej vláde a systéme zdravotnej starostlivosti. Strašne pripomína to, čo sa stane, keď vláda uprednostní svoje osobné záujmy pred ľuďmi, ktorí si ich zvolili.

V roku 2015 si požiar v bukurešťskom klube Colectiv vyžiadal 27 mŕtvych a 180 zranených. Čoskoro na to začnú v nemocniciach umierať ďalšie popálené obete na zranenia, ktorá nebola považovaná za život ohrozujúce. Potom dá jeden z lekárov echo tímu investigatívnych novinárov. Jedno odhalenie strieda druhé, keď začnú novinári odkrývať obrovské podvody v rumunskom systéme zdravotnej starostlivosti.

Nový minister zdravotníctva po svojom vymenovaní necháva nahliadnuť pod pokrievku nielen svojho úsilia o reformu skorumpovaného systému, ale aj prekážok, ktorým je nútený čeliť. Dokument Collective, ktorý sleduje novinárov, informátorov, obete požiaru aj vládnych úradníkov, ponúka nekompromisný pohľad na vplyv investigatívnej žurnalistiky v tej najlepšej podobe. (HBO Europe).

The Minimalists: Less Is Now

2021 / 53 min / 61%

Dlhoroční priatelia Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus urobili z minimalizmu celosvetové hnutie a ukážu vám, ako sa aj s málom dá žiť oveľa lepšie. (Netflix)

Názov dokumentárneho filmu bol inšpirovaný populárnou frázou „Menej je viac“, ktorú spopularizoval architekt Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), ktorý týmto aforizmom opísal estetiku svojho dizajnu; jeho taktika spočívala v usporiadaní potrebných komponentov budovy, aby sa vytvoril dojem extrémnej jednoduchosti. Minimalisti prepracovali túto frázu tak, aby vzbudila naliehavosť pre dnešnú konzumnú spoločnosť: Menej je teraz a tu.

Dokument má svoje muchy a je príklad toho, keď menej by bohlo byť skutočne menej.

Dirty Money

2019 – 2020 / 12 h 20 min / 83%

Od zničujúcich pôžičiek na autá, ktoré podvádzajú pri meraní emisií. Tento investigatívny seriál odhaľuje korporátnu korupciu a nenásytnosť.

After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News

2020 / 95 min / 84%

V preklade Hon za pravdou: Dezinformácie a cena falošných správ. Na jednoduchšie pochopenie toho ako sa dezinformácie dokážu šíriť si pozri dokument z produkcie HBO. Filmár Andrew Rossi skúma vzrastajúci fenomén falošných správ (HOAX) a jeho dopad na priemerného občana USA.

Po pozretí After Truth budeš možno potrebovať sprchu. To, plus predplatné dôveryhodných novín a vymazanie vašej prítomnosti na Facebooku, môže to byť to najlepšie, čo môžeš urobiť. „After Truth“ odvádza dobrú prácu pri odhaľovaní problému. To, čo teraz, viac ako kedykoľvek predtým, potrebujeme, je riešenie.

Tento dokument má spoločnenský prínos, preto patrí do zoznamu najlepších dokumentov.

The Social Dilemma

2020 / 93 min / 87%

Sociálna dilema je o tom akú úlohu hrajú sociálne siete ako nás ovplivňujú pri nakupovaní, ale aj zdieľaní informácii. Zhliadni tento dokument z produkcie Netflix The Social Dilemma. Jasná a komplexná, Sociálna dilema predstavuje triezvú analýzu dát našej súčasnosti.

Pre mnohých z nás je koncept algoritmov ťažko pochopiteľný, ale tento dokumentárno-dramatický hybrid je nápaditý a efektívny pri ukazovaní ich fungovania. To, čo nám film hovorí, nepredstavuje najnovšie správy, ale jeho hodnota spočíva v spojení niektorých alarmujúcich, ak abstraktných konceptov, do skutočne strašidelného celku.

Dúfajme, že ťa dokument vyzve, aby si určil hranice toho, ako často sociálne médiá používať a na čo ich používať.

Made in A Day (Vyrobené za deň)

2020 / 12×25 min / 91%

Pozri ako sa vyrábajú elektromobily, Pikantná omáčka Tabasco, Jedlo do lietadla, Vesmírne rakety, Satelity, SUV, Traktory, Whisky, Tenisky, Hasičské autá, Vrtuľníky a Elektrické gitary. To všetko sa dozvieš v dokumente od Nat Geo.

Fear City: New York vs The Mafia

2020 / 2 h 36 min / 71%

Tento nový trojdielny dokumentárny film sa ponorí do podsvetia New Yorku v 70. a 80. rokoch minulého storočia a agentov FBI, ktorí prenikli do zločineckej organizácie. Je to krvavé, napínavé a poučné.

American Factory

2019 / 115 min / 83%

Americká továreň. Dokument popisuje obrovskú nádej spojovanú so znovuotvorením schátranej továrne v Ohiu čínskou spoločnosťou. Americký sen, ale možno čaká pád kvôli kulturným rozdielom.

Dokument American Factory ostro vymedzuje možnosti a limity modernej globálnej ekonomiky. V dokumente uvidíš dynamiku medzi zamestnancami a zamestnávateľmi v globalizovanej ekonomike 21. storočia.

Abstract: The Art of Design

2020 / 6 h  / 94%

Nahliadni v rade disciplín do hláv najmodernejších dizajnérov a pozri sa, ako dizajn ovplyvňuje tvoj každodenný život. Abstrakt je oslavou krásy dizajnu, ľudí a ľudského pokroku, ktorí tvoria.

Je to o ľuďoch, ktorí inšpirujú a menia svet, vášnivo a diskrétne budujúc svet zajtrajška. Absolútne odporúčame.

Osem častí druhe série dokumentu v podaní Olafur Eliasson: Dizajn umenia, Neri Oxman: Bio-architektúra, Ruth Carter: Kostýmová tvorba, Cas Holman: Dizajn pre hru, Ian Spalter: Dizajn digitálnych produktov a Jonathan Hoefler: Dizajn písma.

Odporúčame pozrieť aj prvú sériuz roku 2017, ktorá mala veľký úspech.

Dokumenty Abstract: The Art of Design sú dostupné zadarmo na YouTube.

Sex, Explained

2020 / 1 h 51 min  / 73 %

Sex – máme jasno, sú ľahko stráviteľné, približne 20-minútové epizódy plné farebných animácií a pútavých rozhovorov. Poskytujú základné informácie o témach ako sú plodnosť, antikoncepcia a príťažlivosť. Seriál Sex Education nás bavil viac ako tento dokument, ale každopádne odporúčame.

Dokumenty bez Cosmosu? Vesmír a všetko s ním súvisiace:

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

2014 / 9 h 16 min  / 92 %

Dokumentárna séria Kosmos – časopriestorová odysea je strhujúci trinásťdielny seriál. Kozmos je ságou o objavovaní zákonitostí prírody a nájdenie našich súradníc v priestore a čase. Séria oživí nikdy nevypovedané príbehy. Podnikneš cestu do nového sveta naprieč vesmírom, aby si v malom meradle spoznal veľkoleposť vesmíru.

Dokument prichádza s novým spôsobom vedeckého rozprávania, ktorý odkrýva majestátnosť vesmíru a znovu využíva slávne prvky z pôvodnej série, vrátane kozmického kalendára a lode imaginácie. Najdôkladnejšie vedecké koncepty sú prezentované s ohromujúcou jasnosťou, spája sa skepsa s údivom a precízne prírodné vedy sa stretávajú s citovou a spirituálne rovinou, čo predstavuje jedinečnú skúsenosť.

Cosmos: Possible Worlds

2020 / 9 h 45 min  / 83 %

Ak si uvedomíme nesmiernosť času i priestoru, musí existovať bezpočet svetov a nekonečno príbehov. Vydajme sa na cestu poznania a nahliadnime do čias minulých i nadchádzajúcich. Poodhrňme rúško tajomstva a budúcnosti.

Zdroj: Relife.sk Kurátor: Petrém
4.6/5 - (13 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články

Top filmy roku 2024

Top seriály roku 2024

Top seriály roku 2023