2 C
Bratislava
More

  Top dokumenty, ktoré musíš vidieť.

  Toto sú top dokumenty, ktoré nás vzdelávajú a rozširujú nám obzor. Veda, technika, ľudia a príroda.

  Najlepšie dokumenty na Netflixe, HBO a Nat Geo

  Dobrých dokumentov nie je nikdy dosť. Pozrieť si ich môžeš na HBO, Nat Geo, Netflixe alebo si ich určite niekde stiahneš a pozrieš online ;).

  David Attenborough: A Life on Our Planet

  Dokument / 2020 / 83 min / 95%

  Dokument o živote na našej planete. Známý moderátor sa ohliadne za svojim životom a históriou vývoja života na Zemi. Smúti nad stratou divočiny a prichádza s vlastnou víziou budúcnosti.

  Môžeme to poňať ako krátku, ostrú a šokujúcu 80-minútovú lekciu globálneho oteplovania. Je to úžasný základ, z ktorého sa môžeš poučiť a rozhodnúť, čo môžeš urobiť, aby si  pomohol. Je to dokument, ktorý má hlavu a pätu.

  Dirty Money

  Dokument / 2019 – 2020 / 12 h 20 min / 83%

  Od zničujúcich pôžičiek na autá, ktoré podvádzajú pri meraní emisií. Tento investigatívny seriál odhaľuje korporátnu korupciu a nenásytnosť.

  After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News

  Dokument / 2020 / 95 min / 84%

  V preklade Hon za pravdou: Dezinformácie a cena falošných správ. Na jednoduchšie pochopenie toho ako sa dezinformácie dokážu šíriť si pozri dokument z produkcie HBO. Filmár Andrew Rossi skúma vzrastajúci fenomén falošných správ (HOAX) a jeho dopad na priemerného občana USA.

  Po pozretí After Truth budeš možno potrebovať sprchu. To, plus predplatné dôveryhodných novín a vymazanie vašej prítomnosti na Facebooku, môže to byť to najlepšie, čo môžeš urobiť. „After Truth“ odvádza dobrú prácu pri odhaľovaní problému. To, čo teraz, viac ako kedykoľvek predtým, potrebujeme, je riešenie.

  Tento dokument má spoločnenský prínos, preto patrí do zoznamu najlepších dokumentov.

  The Social Dilemma

  Dokument / 2020 / 93 min / 87%

  Sociálna dilema je o tom akú úlohu hrajú sociálne siete ako nás ovplivňujú pri nakupovaní, ale aj zdieľaní informácii. Zhliadni tento dokument z produkcie Netflix The Social Dilemma. Jasná a komplexná, Sociálna dilema predstavuje triezvú analýzu dát našej súčasnosti.

  Pre mnohých z nás je koncept algoritmov ťažko pochopiteľný, ale tento dokumentárno-dramatický hybrid je nápaditý a efektívny pri ukazovaní ich fungovania. To, čo nám film hovorí, nepredstavuje najnovšie správy, ale jeho hodnota spočíva v spojení niektorých alarmujúcich, ak abstraktných konceptov, do skutočne strašidelného celku.

  Dúfajme, že ťa dokument vyzve, aby si určil hranice toho, ako často sociálne médiá používať a na čo ich používať.

  Made in A Day (Vyrobené za deň)

  Dokument / 2020 / 12×25 min / 91%

  Pozri ako sa vyrábajú elektromobily, Pikantná omáčka Tabasco, Jedlo do lietadla, Vesmírne rakety, Satelity, SUV, Traktory, Whisky, Tenisky, Hasičské autá, Vrtuľníky a Elektrické gitary. To všetko sa dozvieš v dokumente od Nat Geo.

  Fear City: New York vs The Mafia

  Dokument / 2020 / 2 h 36 min / 71%

  Tento nový trojdielny dokumentárny film sa ponorí do podsvetia New Yorku v 70. a 80. rokoch minulého storočia a agentov FBI, ktorí prenikli do zločineckej organizácie. Je to krvavé, napínavé a poučné.

  American Factory

  Dokument / 2019 / 115 min / 83%

  Americká továreň. Dokument popisuje obrovskú nádej spojovanú so znovuotvorením schátranej továrne v Ohiu čínskou spoločnosťou. Americký sen, ale možno čaká pád kvôli kulturným rozdielom.

  Dokument American Factory ostro vymedzuje možnosti a limity modernej globálnej ekonomiky. V dokumente uvidíš dynamiku medzi zamestnancami a zamestnávateľmi v globalizovanej ekonomike 21. storočia.

  Abstract: The Art of Design

  Dokument / 2020 / 6 h  / 94%

  Nahliadni v rade disciplín do hláv najmodernejších dizajnérov a pozri sa, ako dizajn ovplyvňuje tvoj každodenný život. Abstrakt je oslavou krásy dizajnu, ľudí a ľudského pokroku, ktorí tvoria.

  Je to o ľuďoch, ktorí inšpirujú a menia svet, vášnivo a diskrétne budujúc svet zajtrajška. Absolútne odporúčame.

  Osem častí druhe série dokumentu v podaní Olafur Eliasson: Dizajn umenia, Neri Oxman: Bio-architektúra, Ruth Carter: Kostýmová tvorba, Cas Holman: Dizajn pre hru, Ian Spalter: Dizajn digitálnych produktov a Jonathan Hoefler: Dizajn písma.

  Odporúčame pozrieť aj prvú sériuz roku 2017, ktorá mala veľký úspech.

  Dokumenty Abstract: The Art of Design sú dostupné zadarmo na YouTube.

  Sex, Explained

  Dokument / 2020 / 1 h 51 min  / 73 %

  Sex – máme jasno, sú ľahko stráviteľné, približne 20-minútové epizódy plné farebných animácií a pútavých rozhovorov. Poskytujú základné informácie o témach ako sú plodnosť, antikoncepcia a príťažlivosť. Seriál Sex Education nás bavil viac ako tento dokument, ale každopádne odporúčame.

  Zdroj: Relife.sk Kurátor: Petrém

  Reklama, ktorá sa zobrazuje na stránke nám pomáha financovať fungovanie portálu. Podporiť nás môžeš zdieľaním článku alebo nám môžeš kúpiť kávu. Môžeš tak urobiť príspevkom cez Revolut. Sme ľudia, ktorí stoja za relife.sk a hľadájú odpovede na otázky s cieľom pomôcť. Informácie si overujeme a produkty a služby testujeme.

  Najčítanejšie

  Mobily do 200 eur – aj na hranie hier

  Predstavujem ti mobily do 200 eur. Ak hľadáš kvalitný mobil za prijateľnú cenu pozri si môj odporúčaný výber. Mobil do 200 € Ak siahneš po mobile...

  Zbohom neobmedzenému úložisku: Google Fotky už nebudú od roku 2021 zadarmo

  Od júna 2021 sa všetko, čo sa rozhodneš nahrať na Google Foto, započítava do bezplatných 15 GB, ktoré poskytuje tvoj Gmail. Ich prekročením nebude...

  Mobily do 300 eur. Prehľad najlepších modelov

  Predstavujem vám mobily do 300 eur. Toto sú mobilné telefóny, ktoré sú kvalitné a výkonné. V tejto kategórii dostaneš za dobrú cenu kvalitný výkon. Mobil...

  7 najlepších televízorov 4K na sledovanie filmov a hranie hier

  Plánuješ nový televízor? Sledovať filmy vo vysokom rolíšení je nepochybne zážitok. 4K je ale ďalší krok po vysokom rozlíšení. Donedávna bolo považované za vysoké rozlíšenie...

  4k vs. UHD. Aký je rozdiel?

  Aký je rozdiel medzi UHD a 4K? Je UHD lepšie ako 4K?  Najskôr si definujme čo je 4K 4K TV majú štyrikrát viac pixelov ako Full HD, čo znamená, že...