7.5 C
Bratislava

Trápia aj vás? Ako sa vyhnúť najzávažnejším ochoreniam súčasnosti

Napriek pokroku modernej doby, ľudí stále viac trápi množstvo rôznych ochorení. Viacero zlyhaní organizmu, ktoré sa prejavujú vo veľmi nepríjemných formách. K jedným z takýchto najčastejších prejavov patria chrípka a alergie.

A pokiaľ aj vám robia „spoločnosť“ niekoľkokrát do roka, máme pre vás viacero tipov, ako sa im vyhnúť.

Najlepšie spôsoby boja proti chrípke

Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré postihuje nosohltan a ústnu dutinu človeka. Návšteve ORL v Nitre alebo okolí sa preto zrejme nevyhnete. Prvé príznaky chrípky sa objavujú do dvoch dní po napadnutí tela vírusom. Jedným z najvýraznejších príznakov ochorenia je vysoká horúčka, ktorá môže trvať 5 dní až týždeň.

Antivírusové lieky sú novým vývojom v oblasti medicíny, ale mali by sa užívať iba po odporúčaní lekára. Hoci medicína nestojí na mieste a špecializovaní zamestnanci pracujú na vývoji nových liekov, nie vždy pomáhajú liečiť chrípku, pretože vírus sa neustále mení a mutuje.

Najlepším spôsobom prevencie je teda správna starostlivosť o vaše zdravie a celé telo. V zime treba nosiť teplé dámske mikiny a dbať na celkovú ochranu tela pred chladom. Dodržiavanie hygieny, zachovávanie si určitého odstupu a nosenie rúšok, patrí k ďalším základným opatreniam.

Veľmi dobre vám pomôže aj zdravá strava zložená z ovocia a zeleniny, rýb, bielkovín, strukovín, vlákniny a rôznych vitamínov a minerálov. Nezabúdajte aj na enzýmy, ktoré vstrebávanie  dôležitých živín z potravín zlepšia a postarajú sa o normálne a správne funkcie všetkých buniek tela.

No a samozrejme, doprajte telu pravidelný pohyb, viac času na čerstvom vzduchu a potom aj kvalitný odpočinok v dobrej posteli.

Ako zabudnúť na nepríjemné alergie?

K jedným z ďalších ochorení, ktoré za takmer storočie znásobilo v našej populácii výskyt, patria aj alergie. Len v našej krajine podľa štatistík trpí týmto ochorením viac ako 50 % ľudí. WHO tiež tvrdí, že takmer 90 % svetovej populácie zažilo aspoň raz v živote alergickú reakciu.

Svrbenie rúk
Svrbenie rúk / Zdroj: Olga Alibec – shutterstock

Alergia je patologická reakcia imunitného systému spojená so zvýšenou citlivosťou na niektoré látky – alergény. Na to, aby alergia vznikla, nestačí len čeliť jej provokatérovi v prostredí. Telo musí byť veľmi citlivé na tohto provokatéra, ktorý sa v budúcnosti stane alergénom: jedlo, zvieracie chlpy, prach, kvety a ďalšie.

Prejavmi alergických reakcií tela sú dlhodobý výtok z nosa, upchaté dutiny, kýchanie, kašeľ, začervenanie očí a problémy s dýchaním. Prejavmi môže byť aj zmena stavu kože, jej začervenanie alebo opuch. V priebehu času sa alergia môže objaviť do niekoľkých minút a môže trvať niekoľko dní alebo týždňov.

Ako bojovať s alergiami?

Keď vás záchvat alergie náhle zaskočí, je najlepšie sa obrátiť na toho najlepšieho imunológa v Nitre alebo okolí, no v mnohých prípadoch zaberie aj domáca prevencia. Je však dôležité pamätať na nebezpečenstvo samoliečby a nenechať sa ňou úplne uniesť.

V prípade, že sa alergia prejaví vo forme svrbenia a kožných reakcií, môžete svoj stav zmierniť studenou sprchou. Podporuje vazokonstrikciu, v dôsledku čoho sa cez pokožku uvoľňuje menej dráždivých látok.

Ak ste si istí, že nie ste alergický na bylinky, potom vám môžu ochladzujúce kúpele s harmančekom alebo žihľavou pomôcť svrbenie a začervenanie odstrániť tiež. Pôsobia upokojujúco a pomáhajú pleti čo najrýchlejšie sa zotaviť. Aloe vera (v čistej forme alebo vo forme gélu) má rovnaký priaznivý účinok.

Keď sa alergická reakcia prejaví vo forme nádchy, môžu pomôcť odstrániť upchatý nos a kýchanie, výplachy nosohltanu a hrdla, čo pomáha znižovať množstvo vylučovaného hlienu.

V boji proti konjunktivitíde (zápalom oka) môže pomôcť chladivý obklad. Môže to byť buď uterák namočený v studenej vode, alebo lyžice ponechané v mrazničke. Za predpokladu, že nie je u vás vyvinutá žiadna alergia na harmanček, môžete si vyrobiť obklady z odvaru tejto bylinky aplikovaním vatových tampónov namočených do odvaru.

Samozrejme, ak nemáte na ne alergiu, je dobré telo vyzbrojiť tiež vitamínmi a minerálmi, ktoré môžete získať a telu najľahšie dodať z čerstvo pripravených ovocných alebo zeleninových štiav.

Nezabúdajte na pravidelné mokré čistenie interiéru, odstráňte doplnky, v ktorých sa prach a nečistoty držia. Pravidelne vetrajte a snažte sa vyhýbať látkam, na ktoré ste alergický. Aj takéto jednoduché kroky môžu vaše „utrpenie“ zmierniť.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný.
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

Reklama

Súvisiace články