16.2 C
Bratislava

Zvýšte výkon a životnosť vašej práčky pomocou jednoduchých trikov

Aby vám vaša domáca asistentka slúžila čo najdlhšie, musíte poznať nielen jej výhody, ale aj „slabé stránky“. Znamená to podniknúť určité kroky, ktoré podporujú a zaisťujú jej dlhodobo dobrý výkon a chod. Vždy je predsa lepšie vykonávať preventívnu údržbu, ako neskôr míňať veľa peňazí a času na drahú opravu. Predĺžite tak aj životnosť vašej pračky.

Náš sprievodca vám pomôže zamerať sa v tomto smere na to najdôležitejšie.

Zatočte s vodným kameňom

Špeciálne ohrievacie teleso v práčke a tvrdosť vody moc veľkými priateľmi asi nebudú. Pretože voda z vodovodu je dosť tvrdá a zmiešaná s rôznymi suspendovanými časticami, môže to mať zlý vplyv na životnosť vašej práčky a jej jednotlivých dielov.

V takejto vode sa pri jej zahrievaní uvoľňuje oxid uhličitý a vytvára sa nerozpustná minerálna zrazenina. V priebehu času sa vykurovacie teleso zanesie vodným kameňom, čo znižuje tepelnú vodivosť kovu. Vďaka tomu sa prehrieva, má väčšiu spotrebu a rýchlejšie sa môže poškodiť.

Odstránenie vodného kameňa však nie je len tak jednoduché

Na boj proti nemu sa preto pri práčkach často používajú rôzne chemické metódy a filtre. Pomôcť ale môže aj obyčajný ocot či menšia teplota vody, pretože pri vyšších teplotách pracieho cyklu je predpoklad tvorby vodného kameňa oveľa vyšší.

Pozor na dvierka

Jedným zo slabých miest práčok s predným plnením je gumové tesnenie na otvore. Neopatrné vkladanie bielizne do práčky a nedostatočné čistenie môže viesť k jeho poruche a predčasnému zlyhaniu. Je tiež potrebné nechávať po praní dvierka práčky otvorené, aby sa gumový povrch tesnenia a bubna dôkladne vysušil.

Ak tento jednoduchý úkon údržby podceníte, časom budete musieť premýšľať nad novým náhradným dielom Bosch.

Práčku nepreťažujte

Každý model má presne stanovené kapacity, na základe ktorých si ich vyberáte, preto ich neprekračujte. Vieme, že špinavého prádla je veľa, každá práčka však dokáže uniesť len určitú hmotnosť bielizne. Ak to nedodržíte, práčka bude pri odstreďovaní „pochodovať“ po miestnosti a môže poškodiť nielen samotné zariadenie, ale aj vašu krásnu podlahu.

Ak nedokážete odhadnúť množstvo pranej bielizne, pomôžte si špeciálnym boxom, ktorý chráni bubon práčky aj pred ostrými a inými predmetmi.

Určite na to pri ďalšom praní myslite a práčku vždy po každom pracom procese dôkladne vyčistite. Predĺžite tak jej životnosť.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný. Náhľadový obrázok: Shutterstock
4.9/5 - (12 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

Reklama

Súvisiace články