14.8 C
Bratislava

Najlepšia študentská firma bude reprezentovať Slovensko na európskom finále GEN-E

- Reklama -

Študenti na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej, na Hálovej 16 v Bratislave, každoročne aktívne vytvárajú nové a zaujímavé projekty. Aj v tomto roku sa zapojili do súťaže Veľtrh podnikateľských talentov.

Podarilo sa im zvíťaziť s produktom Ekologickej aplikácie na čistenie odpadu z prírody a okolia. Aplikácia umožňuje tzv. „zberačom“ možnosť zárobku v hodnote 1 Euro za 1 kilogram vyzbieraného odpadu. „Mnohí ľudia to ale robia aj z vlastného presvedčenia bez nároku na finančnú odmenu“, ako uviedol Šimon Andrejčák z členov víťazného tímu. Šimon ďalej spomenul, že aplikáciu okrem Slovenska testujú aj v Českej republike a do budúcna majú plán na rozšírenie pôsobnosti do krajín V4. „Kľúčom k úspechu nášho tímu bolo aj to, že služba rieši celospoločenský problém a minimálny životaschopný produkt (MVP) si môžu používatelia zadarmo stiahnuť v obchodoch s mobilnými aplikáciami,“ uviedla jeho tímová kolegyňa, Timea Klopčeková.

Aplikácia študentskej firmy Devecol
Aplikácia študentskej firmy Devecol / Zdroj: JA Slovensko, n. o.

Za nápadom je 12 členný tím mladých ambicióznych ľudí, ktorí myslia na budúcnosť planéty. Okrem ocenenia Najlepšej študentskej firmy na Slovensku získali cenu aj v ďalších kategóriách:

  • Výročná správa, 2. miesto
  • Manažérsky tím, 1. miesto
  • Marketingová prezentácia, 1. miesto
  • Produkt študentskej firmy, 1. miesto
  • Virtuálna firemná komunikácia, 2. miesto

Študentskú firmu Devecol na Veľtrhu reprezentovali: prezident spoločnosti Matej Gregor, viceprezidentka pre ľudské zdroje Timea Klopčeková, viceprezident pre výrobu a vývojový líder spoločnosti Roman Bednárik, viceprezident pre financie Šimon Andrejčák a  viceprezident pre marketing Jakub Žuffa. Študentskú firmu realizovali pod vedením učiteľky Ing. Mariani Veličovej.

/ Zdroj: JA Slovensko, n. o.

Od Bratislavy po Kráľovský Chlmec

Celoslovenská súťaž Veľtrh podnikateľských talentov, ktorá sa konala na Nivách, privítala 52 študentských firiem z 27 rôznych miest Slovenska, od Bratislavy po Kráľovský Chlmec.

Vďaka neziskovej organizácii Junior Achievement Slovensko (JA Slovensko), majú žiaci možnosť osvojiť si teoretické vedomosti priamo v praxi. Školy zapojené do vzdelávacieho programu Aplikovaná ekonómia realizujú počas jedného školského roka študentskú firmu.

Obľúbená medzi študentmi

Študentská firma simuluje akciovú spoločnosť a študenti musia prejsť všetkými krokmi podnikania. Od založenia, plánovania činnosti, cez marketingový prieskum trhu, vlastnú činnosť až po likvidáciu firmy a rozdelenie zisku ku koncu školského roka. Školy môžu tento projekt realizovať vďaka učiteľom, ktorí sa rozhodnú zapojiť do vzdelávacích programov neziskovej organizácie Junior Achievement Slovensko.

Veľtrh podnikateľských talentov
Veľtrh podnikateľských talentov / Zdroj: JA Slovensko, n. o.

A čo na to hovoria študenti po skončení Veľtrhu?

„Aplikovaná ekonómia a Veľtrh ma naučili ako funguje firma, od jej založenia. Naučilo ma to pracovať v tíme a riešiť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie vzniknuté problémy.“ – Nina Pavelková – absolventka programu.

„Viem zo skúseností, že ľudia, ktorí si dali za cieľ len viac peňazí, to zriedka dokázali. Na druhej strane ľudia, ktorí vedia, prečo potrebujú peniaze a čo s nimi chcú urobiť, majú lepšiu šancu dosiahnuť svoje ciele.“ – Rich DeVos, absolvent programu

„Uvedomila som si, že treba využiť všetky príležitosti, ktoré sa nám naskytnú, aby sme v živote boli skúsenejší.“

„Uvedomila som si koľko skvelých nápadov majú mladí ľudia. A naučila som sa trpezlivosti a že tvrdá práca sa vypláca.“

„Naučili sme sa rôznym schopnostiam, predovšetkým time management, komunikácia a zodpovednosť.“ – absolventi programu

„Po konverzáciách s rôznymi študentskými firmami sme si uvedomili, že začiatky a presadenie sa je naozaj ťažké, ale po tej dlhej ceste plnej prekážok prídete do cieľa, kedy si uvedomíte, že to všetko stálo za to.“

Vďaka tejto praktickej skúsenosti, ktorá je medzi študentmi programu Aplikovaná ekonómia veľmi obľúbená, získavajú študenti možnosť aplikovať teoretické skúsenosti o fungovaní firmy okamžite v praxi. Učia sa tak nielen ekonómiu, ale aj  byť zodpovednými, vedieť sa rozhodovať a viesť firmu.

Študetská firma roka
Študetská firma roka / Zdroj: JA Slovensko, n. o.

Budú reprezentovať Slovensko

Študenti získali miestenku do európskeho finále Company of the Year Competition GEN-E, ktorú globálna vzdelávacia organizácia Junior Achievement (JA Europe) organizuje v júli v talianskom meste Katánia na Sicílii. Držíme im palce.

Zdroj: jaslovensko.sk, Foto: Adam Kováč, Kurátor: Peter Miškus

 

4.9/5 - (8 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články