22.8 C
Bratislava

Ako fungujú prospešné baktérie do odpadu? Odstránia zápach i kal

- Reklama -

Vďaka všeobecnej osvete sa už slovo baktéria nespája nutne s negatívnym významom. Vieme, že napríklad určité baktérie v ľudskom tele pomáhajú pri trávení. A veľa podobných príkladov nájdeme aj v bežnom živote. Napríklad aj v oblasti odpadových vôd v domácnostiach, ktoré nie sú napojené na centrálnu kanalizáciu, a volia riešenie v podobe čističky odpadových vôd či žumpy. Vtedy sú dôležité prospešné baktérie.

Baktérie, ktoré pomáhajú

Domáca čistička odpadových vôd je v tomto prípade obľúbeným riešením. Avšak otázkou samozrejme zostáva, ako si poradiť so zápachom, penením či kalom, ktoré sú prirodzeným výsledkom odpadových vôd. Riešenie je jednoduché a priamočiare. Baktérie do ČOV totiž dokážu prispieť k eliminácii zápachu, penenia či produkovaného kalu. Aplikácia je tiež veľmi jednoduchá – baktérie stačí pridať do čističky odpadových vôd.

Ako to funguje?

Ak pridáte baktérie do čističky odpadových vôd či žumpy, tak výrazne urýchlite rozklad organického odpadu. V praxi to znamená, že odpad sa v konečnom dôsledku rozloží na vodu a oxid uhličitý, čím sa eliminuje vznik zápachu. Ďalším dôsledkom je výrazné zníženie obsahu kalu a sedimentov, čo vám zároveň ušetrí finančné náklady spojené s čistením a údržbou ČOV či žumpy. Rovnako tým odstraňujete nepríjemné penenie v ČOV.

Prospešné baktérie do odpadu odstránia zápach a kal
Prospešné baktérie do odpadu odstránia zápach a kal / Zdroj: Taylex

Myslite na výkyvy počasia

Dôležité je uviesť, že tento spôsob eliminácie zápachu prichádza prostredníctvom baktérií na prírodnom základe, čo je tiež dôležitý atribút. V prípade, že ste sa rozhodli pre baktérie do žumpy, myslite na prípadné výkyvy počasia. Keďže sa žumpy nachádzajú vonku, treba myslieť na chladnejšie zimné podmienky. Preto sa rozlišujú baktérie na celoročné použitie, alebo na zimné, ktoré majú trochu iné vlastnosti a väčšiu odolnosť pred chladom a mrazmi. Takéto baktérie sa hodia na chaty či miesta, kde počas zimy nie je ľahké udržiavať a ošetrovať žumpu či ČOV.

Zdroj: Sponzorovaný obsah
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články