14.8 C
Bratislava

Akým spôsobom sa dá dnes investovať do akcií?

- Reklama -

Akcie svetových firiem sú dlhodobo najvýnosnejšou triedou aktív, ktorá vám dokáže zhodnotiť vaše zarobené a ušetrené peniaze o desiatky percent za rok. Vedeli ste však, že nakupovať akcie firiem, môžete pomocou viacerých možností? Ktoré to sú a aká z nich je tá najlepšia, vám odpovieme v tomto článku.

Investície sú v našej spoločnosti prítomné už dlhé roky a ukázalo sa, že práve dlhodobé investovanie, je tou najlepšou cestou k zhodnoteniu svojich financií a častokrát aj k dosiahnutiu finančnej slobody.

Pre profesionálnych, ale aj bežných investorov, sú mimoriadne obľúbenou triedou aktív akcie veľkých korporácií či zaujímavých start-upov, keďže práve tie zvyknú so sebou priniesť aj najvyšší potenciál výnosu.

Vedeli ste však, že akcie dnes môžete nakupovať viacerými spôsobmi?

Akcie na burze

Jedným zo spôsobov, akým môžete akcie firiem nakúpiť, je priamo na burze prostredníctvom osvedčeného brokera.

Ten, vám vďaka platforme umožní nakúpiť akcie firmy, ktorú sledujete a myslíte si, že by jej hodnota mohla rásť.

Tento typ investovania je vhodným najmä pre ľudí, ktorých finančný trh mimoriadne zaujíma a majú čas si analyzovať a vyhodnocovať výročné správy firiem, sledovať politické dianie vo viacerých krajinách a celkovo dokážu riadiť svoje otvorené pozície.

Pre sledovanie správ ohľadom akcií, vám odporúčame pozrieť sa na Akcie.sk, kde nájdete vždy tie najčerstvejšie informácie.

ETF Fondy

Mimoriadne obľúbeným spôsobom investovania, sa stali v posledných rokoch takzvané ETF fondy, ktoré prinášajú možnosť pasívneho investovania do svetových akciových, ale aj iných indexov, a to aj pre retailových klientov.

Okrem širokej dostupnosti ETF fondov je ich výhodou aj daňová legislatíva, ktorá na Slovensku platí.  

Ak totiž necháte svoje peniaze uložené v ETF fondoch viac ako rok, vaše výnosy budú oslobodené od dane, keďže prešli takzvaným časovým testom.

ETF fondy sú v súčasnosti pravdepodobne tým najvýhodnejším spôsobom investovania pre klientov, ktorí hľadajú slušné zhodnotenie, no nemajú čas ani dostatočne vzdelanie na každodenné sledovanie akcií, ktoré majú zakúpené.

Podielové fondy

Poslednou možnosťou, ako si môžete dnes nakúpiť akcie veľkých firiem je pomocou podielových fondov.

Ide o investičné fondy, ktoré sú aktívne spravované, a teda ich portfólio manažér sa snaží prekonať výkonnosť svetových akciových indexov.

V porovnaní s ETF fondami sa však výnos, ktorý vám podielové fondy prinesú musí zdaniť, a preto sú ETF fondy jednoznačne výhodnejšou formou investovania.

Ktorý spôsob zvoliť?

Ak sa zaujímate o finančný trh, obchodovanie na burze vás priťahuje a zároveň máte dostatok času na sledovanie finančných správ a informácií ohľadom firiem, ktoré vás zaujímajú, tak priame investovanie na burze môže byť pre vás tým pravým orechovým.

Pre všetkých ostatných je jednoznačne najvýhodnejším a najlacnejším spôsobom nákupu akcií využitie širokého spektra ETF fondov, ktoré vám z dlhodobého hľadiska prinesú zaručený zisk.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný. Náhľadový obrázok: Shutterstock
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články