22.8 C
Bratislava

Bitcoin Pizza Day je deň, ktorý oslavuje bitcoinová komunita

- Reklama -

22. máj sa oslavuje Bitcoin Pizza Day. V roku 2010 sa programátor Laszlo Hanyecz stal prvým používateľom, ktorý zaplatil za fyzický tovar pomocou BTC. Za 10 000 BTC si kúpil dve pizze, ktoré vidíš aj na fotografii (cca 41 USD), a ktoré majú dnes (máj 2022) hodnotu viac ako 279 mil. EUR.

Hanyeczov nákup bol dôkazom toho že ten koncept je viac ako čokoľvek iného, a ktorý mal demonštrovať, že bitcoin „kutilská novinka“ v tom čase, o ktorom takmer nikto nevedel – môže a mal by byť „skutočnou“ menou a prostriedkom výmeny.

Laszlo sa o svoj nákup podelil v bitcoinovom fóre v roku 2010. Keby o tom verejne nenapísal, tak sa o tom svet nedozvie. Šťastným príjemcom transakcie bol reťazec Papa Johna.

Od tohoto legendárneho nákupu sa oslavuje nákup dvoch pízz práve 22. mája, čo je deň Laszlovho nákupu.

„Myslím si, že keby som to nebol ja, prišiel by niekto iný. A možno by to nebola pizza.“

Prezradil Hanyecz v máji 2018. Povedal tiež, že neľutuje, že tento nákup uskutočnil. To nebolo jediné, na čo Hanyecz minul bitcoin. V tom čase celkovo minul okolo 40 000 bitcoinov.

Myslíš, že ľutuje kúpu pizze za bitcoin?

„Neľutujem. Myslím si, že je skvelé, že som sa takýmto spôsobom stal súčasťou ranej histórie bitcoinu a ľudia o pizzi vedia a je to zaujímavý príbeh, pretože každý sa s tým môže nejako prepojiž a povedať si“ – „Bože môj, minul si všetky peniaze,“. Laszlo k svojmu skutočnému príbehu tiež dodal, že „Nemyslel som si, že bude taký populárny aký je, ale stal sa z toho pre ľudí skutočne chytľavý príbeh.“

Kryptomeny sa už istý čas považujú za budúcnosť financií a investovania, ale ešte na začiatku vývoja mnoho investorov nevedelo, ako sa bude hodnota kryptomien vyvýjať.

Dôkaz o nákupe pizze za 10 000 bitcoinov

Všetky transakcie, ktoré boli kedykoľvek uskutočnené sú zapísane na blockchaine. Transakcia legendárnej pizze je tam tiež.

Dôkaz transakcie pizza day
Dôkaz transakcie pizza day / Zdroj: Blockchain, relife.sk
Zdroj: Rrelife.sk

 

4.9/5 - (18 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články