Nadmerná vlhkosť je viac ako len pocit diskomfortu – v skutočnosti môže viesť k poškodeniu vášho domova, majetku a môže mať dramatické a trvalé zdravotné následky pre vás a vašu rodinu. Odporúčaná vlhkosť pre vnútorné prostredie je medzi 30% a 50% relatívnej vlhkosti vzduchu (znamená to množstvo vodnej pary, ktoré obsahuje vzduch v porovnaní s maximálnym množstvom, ktoré dokáže zadržať pri akejkoľvek danej teplote). Vyššie úrovne sú nezdravé a neefektívne. Našťastie sa vnútorná vlhkosť vzduchu dá znížiť pomocou odvlhčovania (alebo zvýšiť v suchej zime zvlhčovaním).
Pozrime sa na problémy, ktoré môže vysoká úroveň vlhkosti spôsobiť vášmu zdraviu, pohodliu a domovu:
- vlhký domov sa stáva vítanou živnou pôdou pre alergény, ako sú roztoče a plesne
- preto by ste mohli byť náchylní na celý rad príznakov alergie alebo astmy
- vaše telo sa nemôže efektívne ochladiť, pretože vlhkosť neumožňuje, aby sa váš pot normálne odparoval
- malé čierne škvrny (spóry plesní) sú náchylné k rastu na stenách alebo v priestoroch s vysokou vlhkosťou
- plesne sa tiež môžu nekontrolovane množiť na oblečení alebo nábytku
- v nadmerne vlhkom prostredí pretrváva pach plesní
- na stenách alebo stropoch vášho domu sa môžu objaviť mokré fľaky
- na určitých miestach vášho domu môže objaviť kondenzácia
- v miestnostiach so slabým vetraním alebo bez vetrania (najmä v kúpeľniach) budete mať vyššiu vlhkosť ako obvykle
Vo svetle týchto faktov, ktoré znamenajú ohrozenie zdravia a životného prostredia je ľahké pochopiť výhody udržiavania správnej regulácie vlhkosti vo vašom vnútornom prostredí, pretože pokrývajú množstvo oblastí … od osobného pohodlia po aktuálne zdravie vašej rodiny.
Kedy je čas začať s aktívnym odvlhčovaním?
Medzi znaky, ktoré upozorňujú na potrebu nasadenia odvlhčovača, patria:
- Ktokoľvek v domácnosti má rok čo rok predĺženú sezónu alergií.
- Nedávno ste sa presťahovali a zdá sa, že vaše alergie vzplanú častejšie alebo silnejšie ako predtým.
- V oblasti vášho domova, kde často trávite čas, je trvale vlhký zápach.
- Vaše stropy a steny zatekajú po silných dažďoch.
- Keď vstúpite do vášho domova, registrujete dusný vzduch, čo naznačuje, že je vo vzduchu vodná para.
- Niekto v domácnosti získa alergiu na roztoče.
- Všimli ste si nárast nežiaducich škodcov, ako sú pavúky, šváby, mory alebo švehly.
- Vaše oblečenie „vonia“ vlhko alebo plesnivo, aj keď bolo čerstvo vyprané.
- Máte pretrvávajúce príznaky respiračných ochorení, ako je kašeľ a nádcha.
- Drevo vo vašej domácnosti je mäkké na dotyk – čo znamená, že hnije.
- Vaše okná sú často kondenzované.
- Všimli ste si plesne. Skontrolujte, či na stenách a stropoch a v okolí WC a sprchy nie sú tmavé škvrny.
- Váš domov nepríjemne zatuchne.
Ako funguje odvlhčovač?
Odvlhčovač je trochu ako vysávač: na jednom konci nasáva vzduch z miestnosti, odvádza z neho vlhkosť a potom ho opäť vyfukuje späť do miestnosti. Vlhkosť kvapká dovnútra do zbernej nádrže, ktorú musíte občas vyprázdniť. Ako sa odstraňuje vlhkosť? To je miesto, kde sa odvlhčovač podobá skôr klimatizačnej jednotke, ktorá sama o sebe trochu pripomína chladničku! Zmätení všetkými týmito spotrebičmi? Poďme sa pozrieť do odvlhčovača vzduchu a zistíme, ako to vlastne funguje.
Odvlhčovače vzduchu pracujú jedným z dvoch spôsobov – chladením (chladiaci vzduch na odstránenie vlhkosti pomocou podobnej technológie ako v chladničke, alebo klimatizácii) alebo absorpciou / adsorpciou (kde sa vlhkosť absorbuje do, alebo adsorbuje na sušiaci materiál a potom sa odstráni).
Chladenie
- Teplý vlhký vzduch je nasávaný cez mriežku na jednej strane stroja.
- Elektrický ventilátor nasáva vzduch dovnútra.
- Teplý vzduch prechádza cez mraziace studené potrubie, cez ktoré cirkuluje chladiaca kvapalina. (Poznámka: Túto časť sme dosť zjednodušili. Je to ako mini klimatizácia alebo chladnička s nekonečným obehom chladiacej kvapaliny s čerpadlom a kompresorom.) Keď sa vzduch ochladzuje, vlhkosť, ktorú obsahuje, sa premení späť na tekutú vodu a kvapká z rúrok.
- Teraz bez vlhkosti, vzduch prechádza cez horúcu jednotku kondenzátora / kompresora a ohrieva sa späť na pôvodnú teplotu.
- Cez ďalšiu mriežku vháňa späť do miestnosti teplý suchý vzduch.
- Vlhkosť, ktorá bola vo vzduchu sa zbiera do zbernej nádoby na spodnej časti stroja.
- Plastový plavák v stroji stúpa nahor, keď sa zberná misa plní.
- Keď je podnos plný, plavák aktivuje elektrický spínač, ktorý vypne ventilátor a rozsvieti kontrolku, ktorá informuje o tom, že je potrebné stroj vyprázdniť.
Absorpcia / adsorpcia
Nie všetky odvlhčovače fungujú chladením. Niektoré fungujú tak, že vodu „zachytia“ zo vzduchu pomocou materiálu zadržiavajúceho vodu a potom ju „vytlačia“, aby sa odstránila. Zachytenie spočíva v absorpcii (kde voda vsiakne priamo do niečoho) alebo adsorpcii (v prípade, že sa voda zachytí na povrchu niečoho).
- Vlhký vzduch je z miestnosti nasávaný cez potrubie pomocou ventilátora ovládaného elektromotorom
- Vzduch sa pohybuje okolo veľkého rotujúceho kolesa z materiálu absorbujúceho vodu, ktorý odstraňuje vlhkosť.
- Vzduchové potrubie pod ním je udržiavané horúce pomocou elektrického vykurovacieho článku.
- Koleso absorbujúce vlhkosť sa otáča vyhrievaným vzduchovým priestorom a okolo neho fúka horúci vzduch, aby sa vysušilo.
- Horúci vlhký vzduch je vyfukovaný cez výfukové potrubie.
Odvlhčovač a jeho zdravotné benefity
Možno si pamätáte kolobeh vody z prírodovedy na základnej škole: odparovanie, kondenzácia a zrážky. Možno si neuvedomujete, že vodný cyklus prebieha vo vzduchu, ktorý dýchate vždy, aj keď trávite čas vo vnútri. „Vlhkosť“ je miera vodnej pary vo vzduchu. Odvlhčovače túto vodnú paru odstraňujú alebo minimalizujú a súčasne pomáhajú znižovať príznaky alergie, ktoré spôsobujú environmentálne alergény:
- ťažké dýchanie
- kýchanie
- bolesť v hrudi
- podráždenie očí
- svrbenie
Odvlhčenie vzduchu vo vašej domácnosti obmedzuje spúšťacie mechanizmy na minimum. Najmä roztoče potrebujú na prežitie a rozmnožovanie relatívnu vlhkosť vzduchu 65 percent. To je úroveň, ktorá sa dá ľahko zvládnuť pomocou odvlhčovača. Odvlhčovanie vzduchu má tiež pod kontrolou rast plesní. Prostredie s vysokou vlhkosťou je náročné aj pre ľudí trpiacich astmou. Odvlhčovač uľahčí dýchanie. Eliminovaním plesní a prachu eliminujete aj nepozvaných hostí, ako sú švehly, šváby a pavúky. Nižšia úroveň vlhkosti môže byť prospešná aj pre ľudí, ktorí trpia chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP).
Možné vedľajšie účinky používania odvlhčovača
Odvlhčovač nemusí fungovať u každého rovnako. Existujú totiž určité potenciálne vedľajšie účinky. Vďaka odvlhčovačom je vzduch suchší. Ak žijete v už suchom podnebí (napríklad v horských oblastiach) alebo na vykurovanie domu používate plyn alebo elektrinu, odvlhčovač nemusí byť potrebný. Stav, akým je napríklad pneumónia sa môže zhoršiť, ak je vzduch príliš suchý.
Vaša pokožka a vlasy môžu byť tiež ovplyvnené, ak sa váš domov stane miestom s nízkou vlhkosťou. Ľudia s ekzémom (atopická dermatitída) môžu byť obzvlášť náchylní na vzplanutie v suchom prostredí. Ak používate odvlhčovač vzduchu, budete musieť zvlášť dbať na to, aby ste zostali hydratovaní. Ak trpíte suchým kašľom alebo upchatým nosom, tiež vám môže odvlhčovanie spôsobiť viac škody ako úžitku.
Tipy na správne používanie odvlhčovača
- Pred použitím odvlhčovača povysávajte vysávač tak, aby nerozšíril prach po miestnosti alebo nezaniesol prachový filter. To je obzvlášť dôležité, ak trpíte alergiou.
- Pravdepodobne by ste boli radšej, keby bol váš odvlhčovač zastrčený niekde z dohľadu. Mali by ste ho však umiestniť ďalej od stien, nábytku a záclon, aby okolo neho mohol cirkulovať vzduch a mohol tak zo vzduchu odvádzať viac vlhkosti.
- Keď je odvlhčovač v prevádzke, nechajte dvere a okná zatvorené. Ak sú okná otvorené, odvlhčovač sa bude snažiť odvlhčiť väčšiu plochu, čo môže byť nad jeho sily.
- Ak je to možné, vyprázdnite nádržku na vodu po každom použití a určite pred zabalením na uskladnenie.
- Pomocou handričky utrite nádržku pred uskladnením do sucha, aby sa vo vlhkom prostredí netvorili plesne.
- Vzduchový filter pravidelne vysávajte, aby ste zabránili jeho zablokovaniu; Výrobcovia tvrdia, že toto je veľmi častý dôvod, prečo odvlhčovače nefungujú správne.
- Filter umyte, ak je veľmi znečistený. Najskôr však skontrolujte pokyny výrobcu, pretože príliš horlivé alebo nevhodné čistenie by mohlo poškodiť váš spotrebič a zrušiť platnosť akejkoľvek záruky.
- Usilujte o to, aby bola vlhkosť vzduchu v miestnosti medzi 45% a 50%. Ak kupujete odvlhčovač vzduchu do miestnosti, v ktorej držíte cenné veci, napríklad zbierku gitár, vyhľadajte radu odborníka ohľadom vlhkosti, ktorú potrebujete.
Zdroje informácií: dodomacnosti.sk, learn.allergyandair.com, which.co.uk.
Tento obsah je sponzorovaný.