12.2 C
Bratislava

Nie si si istý, či je dobrovoľníctvo pre teba to pravé? Tu je 15 úžasných dôvodov, prečo byť dobrovoľníkom

- Reklama -

Je dobrovoľníctvo na zozname tvojích predsavzatí? Ak nie, tu je 15 dôvodov, prečo sa stať dobrovoľníkom.

1. Je dobré pre zdravie

Štúdie zistili, že keď prestaneš premýšľať o svojích vlastných problémoch a sústredíš sa na niekoho iného ako na seba, tvoja hladina stresu sa začne znižovať, tvoj imunitný systém sa posilní a celkový pocit spokojnosti so životom sa zvýši. Je to preto, že pomoc niekomu inému preruší prepojenia vytvárajúce napätie a nahradí ho zmyslom pre pozitívne emócie a vysokú úroveň dôvery. Neveríš nám? Pozri sa na túto infografiku odUnitedHealth Group.

Dobrovolnici

2. Karierný rast

Vedel si, že dobrovoľníctvo je vynikajúci spôsob ako zvýšiť tvoje kariérne vyhliadky? Pomáha to vytvoriť pozitívny dojem, robí ťa inovatívnejším, kreatívnejším a poskytuje ti množstvo užitočných zručností. Nie sme to len my, ktorí tomu veria, ale aj personalisti.

V článku Adweek o stave náboru v roku 2015 zistili, že náboroví pracovníci hodnotia pri pohľade na spoločenskú angažovanosť kandidáta v dobrovoľníckej činnosti viac ako na osobnú prezentáciu, politickú príslušnosť, alebo pravopisné a gramatické chyby. British Council tiež zverejnil štúdiu v ktorej sa sústredil výhradne na medzinárodné skúsenosti a prospech jednotlivcov aj zamestnávateľov.

3. Naučíš sa nové zručnosti

Takže aké sú dôvody, prečo majú radi zamestnávatelia dobrovoľníkov? Zamestnávatelia majú radi kandidáta s radom mäkkých zručností. Našťastie dobrovoľníctvo ti dáva veľa z nich. Každodenne čelíš problémom, musíš sa vysporiadať so zmesou osobností a zároveň sa prispôsobiť životu mimo svojej *komfortnej zóny. To všetko zvyšuje a pomáha zlepšiť tvoju tímovú prácu, vedenie, riešenie problémov a zručností ľudí. Je to ďalší vynikajúci dôvod, prečo ísť z bubliny von a vyskúšať robiť niečo dobrovoľne.

4. Skúsenosti zo skutočného sveta

Ďalším úžasným motivátorom pre dobrovoľníctvo v zahraničí je prenikavý zážitok, ktorý dobrovoľníci získajú v teréne. Priprav sa na praktické skúsenosti, zabavíš sa pri ochrane voľne žijúcich živočíchov, maľovaní a renovácii starých zámkov, hradov a budov, robením prieskumov, čistením brehov riek, školením alebo výučbou zážitkových programov.

5. Trvalo udržateľný rozvoj OSN

V roku 2015 oznámila OSN svoje plány pre trvalo udržateľný rozvoj v nasledujúcich 15 rokoch. S celkovým počtom viac ako 17 cieľov možno väčšinu dosiahnuť prostredníctvom trvalo udržateľných a zodpovedných dobrovoľníckych programov. Namiesto toho, aby sme sa do roku 2030 spoliehali na vládu, môžeme všetci prispieť vlastným spôsobom. Dáva dobrovoľníkom možnosť riešiť problémy sveta vlastnými rukami a zohrať aktívnu úlohu v celej komunite.

6. Vytvoriť pozitívnu zmenu vo svete

Nie si si istí, kde začať ako dobrovoľník? Tvoj dôvod pre dobrovoľníctvo by mal začať tam, kde leží tvoja vášeň. Či už je tvoja záľuba k zvieratám, výučbe alebo v zdravotnej starostlivosti. Vytvoriť pozitívnu zmenu vo svete môžeš takmer v ktorejkoľvek oblasti. Tvoja tvrdá práca bude stáť za to, budeš viac odhodlaní k veciam a v dôsledku toho bude tvoj vplyv na zmeny oveľa väčší.

7. Pomoc druhým

Tvoja účasť v dlhodobom programe pomôže posilniť postavenie ľudí. Tým, že posilníš vzdelávaciu kapacitu na školách, tak pomôžeš napríklad niekomu pri dosahovaní cieľov v učení sa angličtiny, podnikateľských zručností a aby mali prístup k lepším pracovným príležitostiam.

8. Zodpovednosť

Dobrovoľníctvo ti umožňuje aj cestovať za určitým účelom. Umožňuje znížiť ekologickú stopu aj tým, že keď sa vrátiš k svojím činnostiam, tak tvoje rozhpdnutia budú viac etické a udržateľné.

Pred rozhodnutím o dobrovoľnictve si polož nasledujúce otázky:

• Aký to bude mať prínos pre miestnú komunitu?
• Rešpektuje organizácia miestnu kultúru?
• Aký je dôvod tvojej dobrovoľníckej činnosti?
• Aký problém pomôže konečný produkt tvojej práce vyriešiť?

Vždy maj na pamäti, že si tu, aby si prispel tvojou iniciatívou, a nemôžeš to urobiť bez toho ak komunita nevie zodpovedať na tvoje kľúčové otázky.

8. Vytvoriš si priateľstvá

Dobrovoľníctvo umožňuje stretnúť ľudí zo všetkých oblastí života. To ti dáva možnosť vytvoriť si skutočné vzťahy, ktoré môžu mať trvalý vplyv na tvoj život. Mohol by si sa stretnúť so svojím novým najlepším priateľom, budúcim obchodným partnerom alebo zažiješ rozhovor, ktorý urobí v tvojom živote zásadnu zmenu.

9. Naučíš sa nový jazyk

Vedel si, že učenie nového jazyka posilňuje mozog? Ďalším dôvodom dobrovoľníctva je naučiť sa nielen nový jazyk ale zlepšiť aj jazykové zručnosti jazyka, ktorý ovládaš. Urobte si čas na to, aby ste sa naučili jazyk krajiny.

10. Staneš sa súčasťou komunity

Stať sa súčasťou miestnej komunity je jedným z najobľúbenejších dôvodov, prečo sa ľudia rozhodujú dobrovoľničoť. Život v komunite ti dáva iný pohľad na ľudí ale aj krajinu. Budeš ponorení do novej komunity, ich kultúry a každodenného života. V mnohých lokalitách, vrátane Chiang Mai, sa dobrovoľníci zdržiavajú v miestnej rodine. Trávia s nimi svoj voľný čas varením s rodinou, pomáhajú pri práci, delia sa o jedlo a učia sa jeden od druhého. Je to skvelá príležitosť spoznať život v obci.

11. Získaš úplne novú perspektívu

Dobrovoľníctvo v zahraničí mení spôsob, akým vnímaš svet. Stretávaš sa s ľuďmi na dennej báze z rôznych krajín a prostredí. Tento posun otvára tvoju myseľ k tomu, čo je skutočne dôležité a pomáha budovať mosty porozumenia.

12. Spoznáš toho viac

Život v inej krajine bude vždy hlavným dôvodom, prečo dobrovoľníci odchádzajú skôr do zahraničia. Umožní ti to vidieť krajinu v inom svetle a preskúmať ju naplno. Môžeš vystúpiť z vyšlapanej cesty a vrátiť sa domov s množstvom nových zážitkov a spomienok.

13. Jedlo a kultúra

Rovnako ako my všetci milujeme jedlo.  Väčšina z nás si vyberie skôr doma varené jedlá od rodičov. Pri dobrovoľníctve v zahraničí môžeš potešiť svoje chuťové poháriky autentickými domácimi jedlami! Veľa dobrovoľníckych organizácií organizuje ubytovanie v súkromí alebo u miestných.

14. Nechaj sa inšpirovať

Nevieš čo so životom alebo nevieš čo študovať po maturite? 🙂 Dobrovoľníctvo v zahraničí ti môže pomôcť dostať sa zo starej rutiny a pomôže ti zistiť, aké budú ďalšie tvoje kroky, keď sa vrátiš domov. Takáto pauza dá tvojmu životu perspektívu a naučíš sa o živote druhých ľudí. Môže ťa to inšpirovať a priviesť k iným myšlienkám. Môžeš prísť s nápadom, ako zlepšiť svoju vlastnú komunitu, alebo objaviť nové životné povolanie.

15. Je to zábava

Samozrejme, dobrovoľníctvo nie je niečo, čo by sa malo brať na ľahkú váhu a treba s ním zaobchádzať s maximálnou úctou a zodpovednosťou, ale je to aj určite zábava! Je to dôvod, prečo sa stretávame s novými ľuďmi, prijímame kultúrne tradície a stretávame sa s novými miestami.

Kombináciou tohto všetkého je dobrovoľníctvo nezabudnuteľný zážitok, ktorý zostane s vami po celý zvyšok vášho života.

Si pripravený prispieť spoločnosti v roku 2019?

Získaj viac informácií o medzinárodných dobrovoľníckych programoch a stážach. Vyber si z projektov v komunitnom rozvoji, starostlivosti o zvieratá, vzdelávania a ochrany prírody po celom svete. 

 

* Sú to naše bežne zaužívané stereotypy, zabehnutý spôsob života alebo činnosti, ktoré nás žiadnym výrazným spôsobom nestresujú. Osobná komfortná zóna každého človeka sa počas života mení. Mení sa zážitkami, skúsenosťami osobným rastom.

 

- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články