9.6 C
Bratislava

Zaujímavosti zo života kráľovnej Alžbete II.

Najsledovanejšiu udalosť v histórii – pohreb kráľovnej Alžbety II sledovala polovica populácie. Pozrieť záznam z pohrebu kráľovnej.

- Reklama -

Kráľovná zomrela 8. septembra 2022 popoludní v Balmoral vo veku 96 rokov. Pohreb sa konal 19. septembra.

Pohreb kráľovnej
Pohreb kráľovnej / Zdroj: The Royal Household

V apríli 2021 prišla o svojho manžela, princa Phillipa, ktorý zomrel vo veku 99 rokov. Vo februári 2022 sa kráľovná nakazila koronavírusom, o ktorom neskôr povedala, že ju nechal „veľmi unavenú a vyčerpanú“. Len dva dni pred smrťou dosadila svojho 15. premiéra, Liz Truss.

Premierka Liz Truss
Premierka Liz Truss / Zdroj: JANE BARLOW/POOL/AFP via Getty Images

Väčšinu svojho pracovného života podporoval kráľovnú vojvoda z Edinburghu (narodený ako Princ Filip grécky a dánsky, * 10. jún 1921, Korfu, Grécko – † 9. apríl 2021, Windsor), ktorý ju sprevádzal na návštevách v Spojenom kráľovstve a v zámorí a bol po jej boku pri všetkých jej slávnostných povinnostiach, od štátneho otvorenia parlamentu po štátne návštevy a každoročné Spomienkové akcie.

Počas vykonu svoje povinnosti ako kráľovná vychovala štyri deti. Neskôr privítala v kráľovskej rodine vnúčatá a pravnúčatá.

Vojvoda z Edinburghu bol – podľa jej vlastných slov – jej „silou a oporou“ počas jej vlády. V neskorších rokoch ju už princ z Walesu sprevádzal na slávnostnom otvorení parlamentu a na stretnutiach predsedov vlád Commonwealthu.

Počas svojho mimoriadne rušného zlatého jubilejného roka kráľovná poďakovala svojej rodine za podporu a povedala:

Naše deti a celá moja rodina mi v priebehu rokov a najmä v posledných mesiacoch venovali takú lásku a neochvejnú pomoc.

Kráľovnú povzbudzovala aj jej kresťanská viera. Svedči o tom aj jej každoročného vianočné vysielanie. Vo svojom vysielaní v roku 2014 hovorila o tom, čo sa naučila z Ježišovho učenia: „Pre mňa je život Ježiša Krista, Kráľa pokoja, ktorého narodenie dnes oslavujeme, inšpiráciou a kotvou v mojom živote.

Štátne povinnosti Alžbety II

Keď Jej Veličenstvo nastúpilo na trón vo veku iba 25 rokov, jej život sa cez noc zmenil z mladej manželky námorníka a matky na zaneprázdnenú hlavu štátu. Bola dôležitou postavou Spojeného kráľovstva a Commonwealthu v časoch krízy aj osláv.

Štátne povinnosti Alžbety II
Štátne povinnosti Alžbety II / Zdroj: The Royal Household

Kráľovná považovala verejnú a dobrovoľnú službu za jeden z najdôležitejších súčastí svojej práce.

Medzi jej povinnosti patrilo formálne súhlasiť s vytvorením zákonov parlamentu alebo zákonov. Mala tiež špeciálny vzťah so svojimi premiérmi, stretávala sa s nimi pravidelne – zvyčajne týždenne. Je známe, že dokázala „povzbudzovať alebo varovať“, pričom vždy zostala politicky neutrálna.

Kráľovnej počas jej vlády slúžilo 15 premiérov Spojeného kráľovstva, počnúc Winstonom Churchillom v roku 1952.

Ako hlava štátu pôsobila aj ako diplomatka a hosteska a privítala viac ako 110 prezidentov a premiérov v Spojenom kráľovstve na oficiálnych návštevách.

Kráľovna Alžbeta II bola patrónkou alebo prezidentkou viac ako 500 charitatívnych organizáciam a organizáciam verejných služieb. Záštity a charitatívne organizácie kráľovnej pokrývali širokú škálu iniciatív, od vytvárania príležitostí pre mladých ľudí až po ochranu voľne žijúcich živočíchov a životného prostredia.

Britský systém vyznamenaní jej umožnil udeľovať tituly ako MBE, OBE a CBE ľuďom zo všetkých spoločenských vrstiev ako verejné uznanie ich zásluh, služby alebo statočnosti. Kancelária predsedu vlády vydala odporúčania, ale bola to kráľovná (a členovia kráľovskej rodiny pracujúci v jej mene), ktorí počas svojej vlády odovzdali desiatkam tisíc ľudí svoje insígnie.

Zaujímavosti a momenty zo života Bristkej kráľovnej Alžbety II

  1. Korunovácia kráľovnej Alžbety II. sa konala 2. júna 1953. Alžbetin korunovačný ceremoniál, ktorý sa konal vo Westminsterskom opátstve, bol prvým, ktorý vysielala televízia naživo. Obrad sledovalo približne 27 miliónov ľudí v Spojenom kráľovstve (z celkového počtu 36 miliónov obyvateľov) a ďalších 11 miliónov počúvalo rádio.
  2. Banská katastrofa vo Walese – 1966.
    21. októbra 1966 zasypala lavína bahna, vody a trosiek z uhoľnej bane základnú školu v dedine Aberfan v južnom Walese a zabila 116 detí a 28 dospelých. Hoci princ Philip prišiel do Aberfanu deň po katastrofe, samotná kráľovná odložila svoju návštevu o viac ako týždeň, pretože sa obávala, že jej prítomnosť odvedie pozornosť od záchranných a obnovovacích snáh. Niektorí z blízkych Elizabeth – vrátane jej bývalého súkromného tajomníka Lorda Charterisa – povedali, že ľutuje rozhodnutie nenavštíviť Aberfana skôr.
  3. Prvý ‚Walkabout‘ – 1970. Počas kráľovského turné po Austrálii a Novom Zélande s Filipom a princeznou Anne v roku 1970 Elizabeth porušila stáročia kráľovskú tradíciu, keď sa na neformálnu prechádzku osobne pozdravila s davmi ľudí, namiesto toho, aby im mávala z bezpečnej vzdialenosti.
  4. Strieborné jubileum – 1977. Elizabeth a Philip sa 7. júna viezli v Gold State Coach z Buckinghamského paláca do Katedrály svätého Pavla, aby oficiálne oslávili jej 25. rok na tróne. Kráľovná v žiarivo ružovom oblečení, vrátane klobúka ozdobeného 25 látkovými zvončekmi, zopakovala svoj dávny sľub, že zasvätí svoj život službe, a povedala „Neľutujem a neodvolávam ani jedno slovo.“
  5. Svadba princa Charlesa s lady Dianou Spencerovou – 1981. Odhaduje sa, že 29. júla 1981 si asi 750 miliónov ľudí v 74 krajinách po celom svete naladilo a sledovalo v Katedrále svätého Pavla, ako sa princ Charles, najstarší syn Alžbety, ožení s lady Dianou Spencer. Románik medzi následníkom britského trónu a mladou „Shy Di“ pritiahol veľkú pozornosť médií a ich okázalá svadba bola považovaná za „svadbu storočia“. No zatiaľ čo si Diana získala obdiv verejnosti, jej manželstvo s Charlesom a jej vzťah s kráľovskou rodinou bolo od začiatku problematické.
  6. Návšteva Číny – 1986. Koncom roku 1984 vláda premiérky Margaret Thatcherovej súhlasila s vrátením suverenity nad Hongkongom Číne počnúc 1. júlom 1997. V roku 1986 sa Elizabeth stala prvou britskou panovníčkou, ktorá navštívila čínsku pevninu a navštívila terakotových bojovníkov v Xi’ane, Veľký múr v Pekingu a ďalšie miesta.
  7. ‚Annus Horribilis‘ – 1992. Manželstvo Charlesa a Diany sa stále zhoršovalo a v roku 1992 oznámili svoje rozhodnutie rozísť sa. Princ Andrew, druhý syn kráľovnej a jeho manželka Sarah Ferguson sa tiež rozišli a Anne sa rozviedla s manželom Markom Phillipsom. Koncom toho roku vypukol na hrade Windsor požiar, ktorý zničil viac ako 100 izieb. V prejave prednesenom pri príležitosti 40. výročia svojho nástupníctva kráľovná Alžbeta poznamenala, že rok 1992 „sa ukázal ako ‚Annus Horribilis‘“: latinsky „strašný rok“.
  8. Reakcia na smrť princeznej Diany – 1997. Verejná kritika kráľovskej rodiny sa zintenzívnila po rozvode Charlesa a Diany v roku 1996 a najmä po Dianinej smrti pri autonehode v Paríži nasledujúce leto. Kráľovná spočiatku zostala na svojom panstve v škótskom Balmorale a odmietla dovoliť, aby vlajka viala nad Buckinghamským palácom na pol žrde alebo sa prihovorila smútiacemu národu. Na naliehanie svojich poradcov čoskoro upravila svoj postoj k vlajke, vrátila sa do Londýna pozdraviť davy smútiacich a predniesla vzácny televízny prejav k národu zničenému stratou „Ľudovej princeznej“.
  9. Zlaté jubileum – 2002. Oslava 50. rokov na tróne bola poznačená dvojnásobnou stratou, keď jej mladšia sestra, princezná Margaret a ich matka zomreli v priebehu niekoľkých týždňov od seba. Ako prvá britská panovníčka od kráľovnej Viktórie, ktorá oslávila zlaté jubileum, precestovala Alžbeta toho roku viac ako 64 000 km vrátane návštev Karibiku, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Navštívila aj 70 miest a obcí v 50 okresoch Spojeného kráľovstva.V porovnaní s búrlivými 90. rokmi sa začiatok druhého polstoročia Alžbetinej ako kráľovnej zhodoval so začiatkom pozitívnejších vzťahov medzi Britániou a jej kráľovskou rodinou: V roku 2005 väčšina britskej verejnosti podporila Charlesovu svadbu s jeho dlhoročnou láskou Camillou. Parker-Bowles.
  10. Narodenie princa Georgea – 2013. V júli 2013 kráľovná privítala nového pravnuka, princa Georga Alexandra Louisa z Cambridge, prvé dieťa princa Williama a Kate Middleton, ktorí sa zosobášili v roku 2011. George je po svojom otcovi druhý v línii nástupníctva. Očakáva sa, že sa jedného dňa stane kráľom. Jeho narodenie znamenalo prvýkrát od vlády Viktórie, kedy boli súčasne nažive tri generácie priamych následníkov britského trónu.
  11. Svadba princa Harryho a Meghan Markle – 2018. Azda žiadna iná udalosť počas Alžbetinej vlády nesymbolizovala modernizujúcu sa monarchiu viac ako svadba princa Harryho s Meghan Markle, rozvedenou, americkou herečkou. Hoci kráľovná údajne zväzok rýchlo schválila, vzťah medzi párom a britskými médiami – ako aj zvyškom kráľovskej rodiny – bol po ich sobáši čoraz napätejší. V roku 2020 vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu oznámili, že ustupujú zo svojej úlohy vyšších členov kráľovskej rodiny. Neskôr sa presťahovali do Markleovej rodnej južnej Kalifornie. V roku 2019 sa im narodil syn Archie a v roku 2021 dcéra Lilibet.
  12. Smrť princa Philipa – 2021. 9. apríla 2021 zomrel vo veku 99 rokov princ Philip, bol 73 rokov Alžbetin manžel. Najdlhší milostný príbeh britskej monarchie sa začal tesne pred druhou svetovou vojnou, keď 18-ročný grécky princ Philip stretol svoju tretiu sesternicu, princeznú Elizabeth, počas návštevy jej rodiny na Britannia Royal Naval College v Dartmouthe, kde Philip študoval.14. novembra 1947 sa pár zosobášil vo Westminsterskom opátstve a kráľ Juraj VI.Krátko na to vymenoval Filipa za vojvodu z Edinburghu. Princ Philip viac ako pol storočia podporoval svoju manželku v jej kráľovských povinnostiach a prevzal na seba ambiciózny balík záväzkov. Philipov pohreb sa konal 17. apríla 2021. Kvôli obmedzeniam koronavírusu bolo pozvaných len 30 hostí. Fotografie, na ktorých kráľovná sedí sama v Kaplnke svätého Juraja, mnohým pripadala ako symbol jej osamelosti a smútku.
  13. Platinové jubileum – 2022. Vo februári 2022 Anglicko začalo sériu osláv pri príležitosti 70 rokov na tróne kráľovnej Alžbety II. 2. júna sa na počesť 96-ročného panovníka, ktorý mal narodeniny 21. apríla, uskutočnila vojenská prehliadka, na ktorej sa zúčastnilo 1400 vojakov v čiapkach z medvedej kože, hudobníci a 240 koní, nadjazd Royal Air Force a salva z 82 zbraní.V časti Londýna sa dokonca konala prehliadka corgiov (Elizabethino obľúbené psie plemeno), pričom viac ako 30 krátkonohých psovodov „pochodovalo“ v sprievode. Kráľovná sledovala parádu z balkóna Buckinghamského paláca a pridali sa k nej štyri generácie jej dedičov. Vrátane jej najstaršieho syna, princa Charlesa; jeho najstarší syn, princ William; a Williamov najstarší syn, princ George. Napriek svojmu veku a práve prekonanému COVID-19, oblečená v perlách a svetlomodrých šatách, kabáte a klobúku, mala kráľovná široký úsmev.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa The Royal Family (@theroyalfamily)

Po smrti kráľovnej Alžbety II. nastúpil na trón nový panovník. Kráľ Charles III, predtým známy ako princ z Walesu, sa narodil v roku 1948 a stal sa dedičom po nástupe kráľovnej Alžbety II v roku 1952.

Okrem svojich oficiálnych a slávnostných povinností v Spojenom kráľovstve a v zámorí ako princ z Walesu sa Jeho Veličenstvo už desaťročia živo a aktívne zaujíma o všetky oblasti verejného života. Kráľ bol nápomocný pri zakladaní viac ako 20 charitatívnych organizácií počas 40 rokov, vrátane The Prince’s Trust, The Prince’s Foundation a The Prince of Wales’s Charitable Fund (PWCF). Kráľ úzko spolupracoval s mnohými organizáciami a verejne podporoval širokú škálu vecí týkajúcich sa životného prostredia, vidieckych komunít, zastavaného prostredia, umenia, zdravotnej starostlivosti a vzdelávania.

Zdroj: The Royal Household, history.com, relife.sk
4.9/5 - (14 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články