Značky (tagy) NFC sú naprogramovatelné čipy, ktoré v sebe nesú informácie. Môžeš ich prečitať pomocou smartfonu alebo iného zariadenia podporujúceho NFC.
Myšlienka, že by si mohol zaplatiť za svoj nákup alebo benzín iba priložením jedného malého zariadenia k druhému, by sa pred nedávnom javila ako sci-fi. Táto technológia je dnes už samozrejmosťou. Všetko je možné vďaka technológii NFC (Near Field Communication) a inteligentným značkám, ktoré NFC podporujú.
NFC nie je zásadne priekopnícka technológia. Rovnako ako Bluetooth a WiFi je štandardom bezdrôtového rádiového spojenia. RFID (rádiofrekvenčná identifikácia) – najmä maloobchodníci a kurierské spoločnosti milujú RFID ako spôsob na sledovanie zásob a zásielok. Poznáš ich aj z identifikačných kariet, ktoré priložíš keď prídeš do práce.
NFC funguje skoro ako RFID. Zatiaľ čo RFID je možné použiť aj na diaľku, čítačky NFC pracujú v maximálnom rozsahu 10 centimetrov. Čítačky NFC nie sú vhodné na sledovanie zásob lebo ich dosah je príliš krátky. Značky NFC sa teda používajú pre iné aplikácie, kde sa rýchlo hodí možnosť výmeny niekoľkých bitov digitalizovaných informácií.
NFC skutočne umožňuje už dávno predpovedaný „internet of things“, ktorý mení naše interakcie so svetom rafinovaným, ale všadeprítomným spôsobom.
Použitie NFC (Tag Tap)
NFC však dokáže omnoho viac ako len zaplatiť za nákup v obchode. Napríklad inteligentná značka by mohla byť vložená do letáku. Priložením mobilu k letáku budeš presmerovaný na webovú stránku, ktorá ti poskytne viac informácii.
Môžeš napríklad v tvojej obľúbenej reštaurácii priložiť svoj telefón k menu s označeným NFC a voila“ a máš v telefóne celé menu spolu s výživovými hodnotami. Pokiaľ ide o možné použitie tagov NFC, neexistujú žiadne obmedzenia. Pri spárovani s inteligentnou domácnosťou môžeš priložením rozsvietiť svetlo alebo aktivuješ inú smart technológiu. Spustíš tvoj obľúbený playlist alebo na diskotéke posunieš tvoj IG účet dievčaťu, ktoré sa ti páči (prípadne iný tvoj profil pri inej príležitosti – Facebook, Linkedin a podobne).
Akonáhle bude NFC bežnou súčasťou a bude dominovať pri spotrebnom tovare, dôjde k zaujímavejšiemu posunu: väčšina nových objektov bude označená NFC. Väčšina vecí v našom okolí bude mať značky NFC.
Všetky vozidlá budú mať vložené značky NFC, ktoré obsahujú špecifikácie, štatistiky a webové odkazy, aby si získal viac informácií o vozidle.
V kanceláriach v konferenčnej miestnsoti bude k dispozícii tag s informáciou o WiFi sieti. Priložením mobilu k tagu sa automaticky na WiFi sieť pripojíš.
Ako fungujú značky NFC
Môžeš ich nazvať inteligentná značka, informačný štítok alebo v tomto prípade NFC tag, ale ich základná architektúra je podobná RFID. Oba majú trochu úložnej pamäte a rádiový čip pripevnený k anténe. Jediným skutočným rozdielom je, že značky NFC sú naformátované na použitie s technológiou NFC.
Sú dosť malé a lacné na to, aby sa dali integrovať do najrôznejších produktov: plagáty informujúce o programe podujatia, skipasy, samolepky, vizitky, etiketa ba fľaši a podobne.
Značky NFC sú pasívne, čo znamená, že neobsahujú žiadny zdroj energie. Namiesto toho doslova čerpajú energiu zo zariadenia, ktoré ich číta, a to vďaka magnetickej indukcii.
Keď sa čitateľ priblíži k značke (tagu) dosť blízko, dodá jej energiu a prenesie údaje do zariadenia podporujúce NFC.
Existuje niekoľko druhov tagov NFC, všetky s rôznymi kapacitami, rýchlosťami prenosu dát a schopnosťou čítania a zápisu. Prázdne prepisovateľné značky NFC si môže kúpiť ktokoľvek. Kapacita je dnes približne 504-byte pri čipe NTAG215. Dajú sa tisíckrát prepísať, ale aj zablokovať, aby sa nedali prepísovať.
Predaj NFC tagov
NFC štítky sú nákladnejšie ako čiarové kódy alebo RFID štítky. Pri väčšom objeme stoja menej ako 1 euro. Keď začne viac produktov obsahovať značky NFC, cena sa ešte viac zníži. Ak cena klesne dostatočne, značky NFC sa dostanú aj do produktov od 20 eur, na oblečenie, víno, obuv. Aktuálne ich kúpiš na Amazone alebo ideanet.sk