22.8 C
Bratislava

7 najlepších televízorov 4K na sledovanie filmov a hranie hier

- Reklama -

Plánuješ nový televízor? Sledovať filmy vo vysokom rolíšení je nepochybne zážitok. 4K je ale ďalší krok po vysokom rozlíšení.

Donedávna bolo považované za vysoké rozlíšenie počet pixelov 1 920 na 1 080. 4K má v každom smere dvakrát toľko (3 840 x 2 160), čo znamená, že má štvornásobné rozlíšenie ako Full HD – preto sa mu hovorí aj UHD alebo ultra HD. Mimochodom, nižšie rozlíšenie HD v skutočnosti odkazuje na obrazovky s rozlíšením 1 280 x 720, ale v dnešnej dobe je ich dostupných málo. Aj keď obsah v rozlíšení 4K ešte zďaleka nie je rutinou, upscalery vo vnútri televízorov spôsobujú, že obsah v rozlíšení HD vyzerá skoro ako v 4K.

Existujú dve technológie TV obrazoviek: OLED a QLED / LCD s LED

Čo sa týka veľkosti, štandardom sú aktuálne 55″. Prakticky všetky 4K obrazovky sú smart, to znamená, že majú pripojenie na internet, zvyčajne WiFi, takže máš priamy prístup k aplikáciám ako Netflix, Amazon Prime a v niektorých prípadoch k Apple TV bez samostatného boxu.

Operačné systémy sa veľmi líšia. Najpríjemnejším rozhraním na používanie je na televízoroch LG, systém Panasonic je na druhom mieste. Samsung a Sony používa Android TV.

Mnohé TV s rozlíšením 4K sa môžu pochváliť rozšírením HDR, ktoré zlepšuje kvalitu obrazu tak, že zobrazuje detaily súčasne na jasnej oblohe a v tmavých častiach v tieňoch. Oboznámime sa najskôr s technológiou.

OLED (organic light-emitting diode)

Je vynikajúci takmer vo všetkých smeroch, ale stojí podstatne viac. OLED ti napríklad poskytne skvelý kontrast a skutočne hlbokú čiernu. Výhodou je bohatšia a ostrejšia kvalita obrazu. OLED sa pri svetlých podmienkách v miestnostiach nedarí tak dobre ako u technológii QLED a LED. Tie sú totiž jasnejšie.

QLED (quantum dot light-emitting diode)

Dokáže zobraziť tie najžiarivejšie a najživšie farby. Znamená to, že televízory pre lepší obraz využívajú pokročilú a veľmi odolnú vrstvu kvantových bodov. sú ideálne pre hranie hier.

LCD (liquid crystal display)

Je obrazovka, ktorá používa technológiu, ako tento panel zo zadu podsvieti. Štandardné podsvietenie LCD panelov je pomocou LED. Samotné LCD používa na podsvietenie žiarivky so studenou katódou (Táto technológia sa už v TV nezvykne používať). Stretneš sa skôr s LCD LED alebo skratením (marketingovým) označením LED.

Nanocell

Vylepšuje obraz konvečných LCD panelov tým, že pred obrazovku sa umiestňujú body vo veľkosti jedného nano metra vo farbách RGB. Takéto vylepšenie obrazoviek majú lepšie farby a lepší pozorovací uhol. Umožňuje totiž rozšíriť pozorovací uhol televízorov bez investície do OLED TV.

Crystal UHD

Tu už nejde o novú technológiu. Je to len označenie a ide o LCD obrazovky kde používajú niekotré technológie a funkcie z QLED. Tieto LCD obrazovky majú Dual LED technológiu pre lepší kontrast. Využíva technológiu duálneho podsvietenia samostatne pre studené a teplé svetlo.

Takéto obrazovky majú tenší rámik ako bežné LCD LED obrazovky. Disponuje tiež herným režimom. Sú teda pre hranie hier dostupnejšie.Akú 4k TV vybrať na filmy a hranie?

Sledovať filmy môžeš samozrejme na čomkoľvek. Dokonalú čiernu a lepší kontrast majú OLED televízory. QLED zas majú lepší jas ako OLED a môžeš sledovať kvalitný obraz aj počas jasných dní.

Na hranie hier odporúčame QLED aj preto, lebo ak budeš hrať často nebudú sa zobrazovať duchovia. TV QLED sú podstatne lacnejšie a aj keď siahneš po obnovovacej frekvencii 100Hz a 55″ nezaplatíš majlant. Test si môžeš pozrieť vo videu. (Zdroj: Arecenze.sk)

Podsvietenie OLED, QLED, LED, LCD
Podsvietenie OLED, QLED, LED, LCD

Hodnotíme značky a modely, ktoré sú dostupné na našom trhu a spĺňajú EU štandardy.

55″ LG OLED55CX (2020)

4K UHD, uhlopriečka 139cm, 120Hz, VESA, HDR10, cena 1 439 €

LG OLED55CX
LG OLED55CX – ideálny na pozeranie filmov

Rozmer bez stojana je 1228 x 706 x 46,9 mm. Ideálne na pozeranie filmov a občasné hranie hier. Drahšia varianta 55″ LG OLED65GX disponuje repro 60W s Dolby Atmos. Rada CX je najlepší OLED televízor, aký je v dnešnej dobe k dispozícii.

Kvalita OLED LG CX
Kvalita OLED LG CX

55″ LG OLED55BX

4K UHD, uhlopriečka 139cm, 120Hz, VESA, HDR10, cena 1199 €

LG OLED55BX
LG OLED55BX, najlepšia cena

LG BX je lacnejšia verzia CX a má takmer rovnaké vlastnosti. Síce sa musíš zaobísť bez DTS, Dolby Vision IQ a čipset je o niečo slabší, ale máš rovnakú brilantnú kvalitu obrazu OLED.

Recenzia OLED LG BX
Recenzia OLED LG BX

55″ LG OLED55B9SLA (2019)

4K UHD, uhlopriečka 139cm, 120Hz, VESA, HDR10, cena 995 €

LG OLED55B9SLA
LG OLED55B9SLA – ideálny na pozeranie filmov

Rozmer bez stojana je 1228 x 706 x 46,9 mm. Určené hlavne na pozeranie filmov. Stretneš sa s rôzným označením na konci a to buď SLA alebo PLA.

Ak máš záujem o OLED televízor, LG B9 je veľmi dobrá voľba. Dostupné sú rozhrania HDMI 2.1, ktoré zvládne všetky disciplíny: hry, HDR, šport aj filmy. Absentuje ale verzia HRD10, ktoré sú o novších OLED.

LG OLED55B9SLA - recenzia
LG OLED55B9SLA
Oznacenie TV OLED
Oznacenie TV OLED / Zdroj: Relife.sk

55“ Sony Bravia OLED KD-55A8

4K UHD, uhlopriečka 139cm, 100Hz, VESA, HDR10, cena 1 889 €

Sony A8H - recenzia
Sony Bravia A8H – recenzia

Ak sa zaobídete bez herného výkonu od LG CX a hľadáš niečo špeciálne určené pre domáce kino, A8H je správna voľba. Má vynikajúcu kvalitu obrazu OLED v kombinácii s vynikajúcou funkciou Sound from Screen, ktorá premení samotný televízor na stredový reproduktor zvukového systému. Zvuk teda vychádza priamo zo stredu obrazovky.

Najsofistikovanejší softvér na spracovanie obrazu od spoločnosti Sony ti navyše poskytne prirodzený obraz s realistickými farbami – ideálny pre domáce kino. Musíš sa ale zaobísť bez HDMI 2.1, ktoré má zatiaľ vplyv iba na hranie hier.

Recenzia Sony A8H OLED
Recenzia Sony A8H OLED

Poďme sa pozrieť na QLED TV.

55″ Samsung QE55Q90TA

4K UHD, uhlopriečka 139cm, 120Hz, VESA, HDR10, Apple TV, cena 1 500 €

Recenzia Samsung QE55Q90TA
Recenzia Samsung QE55Q90TA

Najlepšia 4K QLED TV je Samsung Q90T. Vďaka funkcii Full Array Local Dimming dosahuje 120 Hz panel VA nielen veľmi hlbokú čiernu, ale aj kontrastný pomer viac ako 10 000: 1

S vrstvou Ultra pozorovacím uhlom získaš nielen podstatne lepšiu kvalitu obrazu pod šikmými uhlami, ale aj výrazne menej odrazov a odleskov na obrazovke. Z tohto dôvodu a vďaka vysokému jasu môže Samsung Q90T stále pôsobivo zobrazovať obsah HDR, a to aj vo veľmi svetlom prostredí. Pre hranie hier je k dispozícii pripojenie HDMI 2.1 s rozlíšením 4K pri 120fps , ALLM, VRR , LFC a Co.

Dolby Vision Q90T nemá a ani DTS. Rovnomernosť farieb bohužiaľ nie je uspokojivá, takže obrazovka zobrazuje efekt špinavej obrazovky pri veľkých scénach rovnakej farby. Najmä športoví fanúšikovia môžu byť z modelu Q90T trochu sklamaní, pretože je tam efekt zrejmý. Televízor je vhodný na hranie hier, okrem nízkej doby odozvy a nízkeho oneskorenia vstupu má všetko, čo potrebuješ pre dokonalý herný zážitok.

Recenzia Samsung Q90T QLED
Recenzia Samsung Q90T QLED

55″ Samsung QE55Q70T

4K UHD, uhlopriečka 139cm, 120Hz, VESA, HDR10, Apple TV, cena 899 €

Recenzia Samsung QE55Q70T
Recenzia Samsung QE55Q70T

Najlacnejším QLED je v skutočnosti Q60T, ale Q70T ponúka oveľa viac. Pretože s Q70T dostaneš 120 Hz, HDMI 2.1 a všetko, čo k tomu patrí. Ale kvôli nedostatku vrstiev FALD a Ultra pozorovacím uholom musíš urobiť nejaké ústupky v porovnaní s Q90T.

Recenzia QE55Q70T
Recenzia QE55Q70T

55″ Samsung QE55Q80T

4K UHD, uhlopriečka 139cm, 120Hz, VESA, HDR10, Apple TV, cena 919 €

Recenzia Samsung QE55Q80T
Recenzia Samsung QE55Q80T

Samsung QLED Q80T je alternatívou pre popoludňajšie hranie alebo sledovanie filmov pri veľmi jasných svetelných podmienkách. Je tiež o niečo lacnejšia hlavne vo väčších veľkostiach. Opatrní musíš byť iba pri 49-palcovej verzii, pretože táto má iba 60Hz panel a teda samozrejme iba obmedzený herný výkon. Na televízore Samsung sa bohužiaľ musíte zaobísť bez Dolby Vision. Ale to vynahradí audio sústava, ktorú si môžeš zadovážiť.

Recenzia Samsung QE55Q80
Recenzia Samsung QE55Q80

Našim článkom, nezávislym recenziám a výberom produktov a služieb môžeš dôverovať. Rozhoduj sa podľa parametrov/vlastností, ich využitia a tvojich finančných možností. Reklama, ktorá sa zobrazujú na stránke nám pomáha financovať fungovanie portálu. Podporiť nás môžeš zdieľaním článku alebo nám môžeš kúpiť kávu. Môžeš tak urobiť príspevkom cez Revolut. Sme dva Slováci, ktorí stoja za relife.sk s cieľom nájsť odpovede na najhľadanejšie témy. Informácie si overujeme a produkty a služby testujeme.

Vysvetlívky:

DTS (Digital Theatre System) je formát priestorového zvuku ako Dolby Digital. Obidva sú populárnou technológiou kompresie zvuku a umožnia tvorcom filmov zaznamenávať viac kanálový zvuk, ktorý je možné reprodukovať v kinách a domácnostiach. Miera kompresie je komprimovaná na jednu tretinu úrovne zvuku Dolby Digital a DTS sa tiež často používa pre 5.1 kanálový zvukový výstup.

Dolby Atmos je priestorový zvuk a prenesie ťa od bežného okamihu k mimoriadnemu zážitku s trojrozmerným zvukom, ktorý naplní vtvoju miestnosť a prúdi okolo teba. Budeš mať pocit, že si uprostred akcie, pretože zvuky ľudí, miest, vecí a hudba ožijú s dychberúcim realizmom a budú sa pohybovať po celom priestore.

Zdroj: relife.sk / Kurátor: Petrém
4.8/5 - (13 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články