23.4 C
Bratislava

Recenzia: Curve karta. Všetky karty v jednej.

- Reklama -

Služba Curve rastie rýchlo. Aktuálne celkové investície do Curve už dosiahli viac ako 70 miliónov dolárov a spoločnosť je ocenená na štvrť miliardy dolárov. Je to skvelá správa pre klientov ale aj investorov. Má viac ako 500 tisíc zákazníckych registrácii (augustu 2019). Do konca tohoto roku chcú dosiahnuť miliónteho zákazníka. Ich ročný nárast je totiž 304%, preto ich  očakávania sú celkom na mieste. Uvidíme či sa im to podarí. Priemerné mesačné výdavky používateľa Curve sú 1 459 Libier/£ (1 597 Eur).

Curve sa aktuálne zaraďuje medzi popredných britských nFintech spoločnosti spolu so spoločnosťami Transferwise, Monzo, Monese, Revolut, N26 a Starling. Dostupná je aj pre Slovensko.

Zdroj: Relife.sk

Čo je a ako funguje Curve?

Je to Britský startup. Funguje inak ako Revolut. Vyskúšal som množstvo Fintech startupov ako je N26, Revolut, Monese aj Slovenskú 365. Pri Curve je to v praxi tak, že máš jednu fyzickú kartu plus mobilnú aplikáciu, v ktorej nastavuješ, ktorá tvoja skutočná karta je práve na karte Curve napojená a z ktorej fyzicky platba prebehne. Jednoduché a geniálne.

Mimochodom Curve sa vyslovuje [kɜːv].

 

Karta Curve je normálna bezkontaktná Mastercard s číslom karty a musím prezradiť, že je naozaj pekná. Prepnutím kariet v aplikácii sa pochopiteľne toto číslo nezmení, fyzicky stále platíš Curve kartou. Na pozadí prebehne transakcia tak, že príde požiadavka na platbu Curve kartou s číslom 123 a tá žiadosť o peniaze „presmeruje“ na skutočnú kartu uvedenú v tvojej aplikácii napríklad na Visa 456. Celé to prebehne na pozadí v zlomku sekundy.

Curve nie je online banka. Nemáš tam vedený účet ako napríklad pri Revolute alebo N26 a nedržíš tam svoje peniaze.

Je to jednoducho služba, ktorá združuje tvoje fyzické karty v jednu jedinú kartu. Aplikácia ti umožňuje pridať jednu alebo viac existujúcich platobných kariet. Jedna z týchto kariet je vždy aktívna. Curve je síce fyzicky Mastercard, ale pridať do aplikácie môžeš aj Visa kartu. Jednoducho jedna karta vládne všetkým. A to nie je jediná výhoda karty, ktorú ti dáva.

Čekni video. Takto vyzerá karta Curve

 

 

Curve card
Curve card
Zdroj: curve.com

Základná karta Curve je k aplikácii zadarmo. Okrem štandardnej služby ti umožňuje pridať 3 obchody kde dostaneš 1% cashback pri každom nákupe (napríklad Lidl, Tesco, Booking, DM Drogerie a iné no prevažne britské obchody).

Pokiaľ sa rozhodneš registrovať a cheš dostať na kartu bonus 5 GBP (Libier), vyplň v poslednom kroku žiadosti do pola „promo kód“ tento text: D6A2O7GE skopírovať ho môžeš aj cez oficiálny link Curve. Aby ti kartu poslali čím skôr odporúčam si nahrať do aplikácie aspoň jednu kartu. Mne prišla karta Curve celkom rýchlo. Do jedného týždňa som ju mal doma. Štandardne uvádzajú dodanie do 14 dní.

Vrátenie v čase

To je druhá výhoda, ktorú ti karta ponúka. Môže sa ti stať, že si zaplatil a nákup sa ti stiahne z vybranej/aktívnej karty alebo kreditnej karty, z ktorej si nechcel. Ak si zabudol zmeniť kartu v aplikácii Curve, nič sa nedeje.

Transakcie mladšie ako 14 dní a menšie ako 1 000 libier môžeš prehodiť medzi kartami. Služba je bez poplatku. Na karte, ktorú si k transakcií priradil nanovo, sa čiastka okamžite zablokuje – stiahne. Na kartu, kde bola platba pôvodne, sa ti čiastka vráti o polnoci, resp. pri uzatvorení dňa (pri tomto teste som použil dve karty mBank a TatraBanku. Všetko prebehlo v poriadku). viď video. Jednoducho si môžeš už uskutočnené a zaúčtované platby preúčtovať na inú kartu. 

 

Výhodou je v podstate predĺžiť si bezúročné obdobie. Napríklad medzi dvoma kreditkami s rôznym dátumom zúčtovania. Platíš jednou kartou a pred jej zúčtovaním presunieš transakciu na druhú kartu, ktorá má zúčtovanie neskôr. Prvá kreditka tak nebude k dátumu zúčtovania čerpaná a nezaplatíš na nej úrok. V podstate si tak vieš predĺžiť bezúročné obdobie. Funkciu Go Back In Time môžeš použiť pri transakcii na jednej karte iba raz, aby sa zamedzilo jeho presúvaniu do nekonečna.

 

Výber z bankomatu

Vyberať z bankomatov môžeš zadarmo do limitu 200 GBP (219 Eur). V eurách podľa aktuálneho kurzu. Nad tento limit zaplatíš podľa obchodných podmienok Curve 2 % z vybranej čiastky. Pozor ale na to, že niektoré slovenské banky okrádajú cudzincov špeciálnym poplatkom (lebo je to zahraničná karta). Všimol som si to na bankomate Slovenská sporiteľňa. Transakciu som preto zrušil. Pri výbere z VUB bankomatu a Unicredit som vybral bez poplatku. Tatrabanka naopak ponúkala výber prostredníctvom kurzu alebo bez kurzu. Samozrejme som vybral bez kurzu a neplatil som ani cent navyše.

Výber funguje rovnako aj s kreditkou, takže pokiaľ potrebuješ vybrať bezúročne a zadarmo hotovosť z kreditky, je to skvelá možnosť. Iný spôsob ako dostať keš z kreditky bez poplatkov nepoznám.

Curve platbu kartou na internete ignoruje 3D secure – nahraná karta 3D secure má, ale Curve sa pri platbe nepýta a platba prebehne bez overenia v 3D secure rovnako ako keby si platil v obchode.

Ako použiť Cashbank

Ak ho chceš čerpať, musíš priamo v aplikácii vybrať Curve kartu Cash. Potom len zaplatíš kartou. Cash je v librách ale to nevadí. Pri platbe sa použije najvýhodnejší kurz, podobne ako je to u Revolutu. Ja som ho použil pri platbe v Lidl (Je tam aj IKEA, preto sa rozhodni ktoré 3 obchody si vyberieš).

Vieme ti ale poradiť ako vybrať aj hotovosť z karty Cash kde zbieraš peniaze za nákupy a registrácie tvojich priateľov. Stačí si založiť bankový účet Monese (je úplne zadarmo) a vklad naň vieš urobiť z Curve karty (nezabudni mať zvolenú kartu Cash). Potom sa ti bonusové peniaze pripíšu na Monese účet a tie si následne môžeš už vybrať zadarmo z bankomatu 😉 . A to ešte napíšem, že Monese ti potom za prvé použitie ich karty pripíše 5€.

 

Aplikácia

Je prehľadná a jednoduchá. Okrem spomínaných presunov transakcií 14 dní dozadu si môžeš informáciu o každej transakcii poslať na email. Curve kartu si môžeš zamknúť a odomknúť kedykoľvek. Ak zabudneš svoj PIN, tak pomocou aplikácie si ho vieš zobraziť.

Crowdfunding

Crowdfunding je miesto, kde veľké množstvo ľudí investuje svoje peniaze na podporu podnikania, ktorému veria a to prostredníctvom online platformy.

Curve nedávno potešila klientov emailom, že im umožňuje vlastniť časť ich spoločnosti a to už od 10 libier. Spustenie bolo naplánované na september 2019, presný dátum 3.9.2019 o 11:00. Investovať mohol akýkoľvek zákazník starší ako 18 rokov z akéhokoľvek miesta na svete (okrem obyvateľov USA, Kanady alebo Japonska).

Investovať bolo možné už od 10 GBP. Do Curve už investoval Gauss Ventures, Oxford Capital, Connect Ventures, IDC Ventures, Santander InnoVentures, Speedinvest, Seedcamp, Breega Capital, Sabadell, Investec, Outward VC (predtým Investec INVC fond), Samos Investments, London Co-Investment Fund, Taavet Hinrinkus z Transferwise, Ricky Knox z Tandemu medzi ostatnými.

Spolu s podielom, ktorý investor získal za svoju investíciu, ponúka investorom celý rad exkluzívnych odmien.


Zdroj: Relife.sk

A čo bezpečnosť?

Curve je bezpečnejšia ako nosiť všetky karty so sebou. Uvádzajú, že neukladajú čísla tvojich kariet v aplikácii a tvoje informácie sú šifrované pomocou zabezpečenia na vojenskej úrovni. Podľa ich vyjadrenia tvoje informácie s nikým nezdieľajú ani s obchodníkmi. Možno budeš namietať, že podobnú možnosť zgrupovania kariet má aj Wallet od Apple Pay či Google Pay, ale nemá všetky výhody Curve.

Verím, že si sa dozvedel všetko a ak máš záujem o kartu, tak pri registrácií nezabudni na promo kód. Ten sa ti zobrazí po kliknutí na tento link Curve. Prípadne si poznač D6A2O7GE

Zdroj: Curve.com, Relife.sk
Kurátor: Petrém

 

4.8/5 - (35 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články