9.7 C
Bratislava

Zdaňovanie kryptomien na Slovensku

Zdaňovať alebo nie? Odpoveď je jednoduchá. Dane platiť treba. Je jedno, či je to zisk z predaja bitcoinu alebo zisk z ťažby ETH (Ethereum). Zaplatiť daň musíš aj z výmeny kryptomeny za inú kryptomenu.

Zdaňuješ zisk, teda rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, ponížený o transakčné náklady, ktoré ti vznikajú pri kúpe a predaji. 19% je daň, 14% sú zdravotné odvody.

Daňovník by mal pri podaní daňového priznania použiť ten kurz, ktorý bol platný v momente predaja kryptomeny.

Dane platiť treba

Daň sa platí aj keď sa kryptomena vymenila za tovar, služby alebo inú virtuálnu menu. Keď napríklad hodnota Bitcoinu stúpne a ty ho vymeníš (nakúpiš) Ethereum, musíš daň zo zisku zaplatiť aj keď zamieňaš a predávaš jej časť. Dokonca keď urobíš nákup napríklad cez Alzu za kryptomeny, je potrebné zdaniť tento príjem.

Zjednodušene ak sa tvoj majetok zvyšuje treba riešiť otázky ako to zdaniť. Zdaňuje sa čisty zisk.

V prípade, že kryptomeny iba nakupuješ, držíš aj niekoľko rokov a ich hodnota stúpa, ide o nerealizovaný zisk. Zdaniteľný príjem vzniká v momente zámeny za inú kryptomenu, fiat peniaze alebo nákup tovaru a služby.

Ak používaš staking (nakúpene krypto založíš), napríklad Celsius Network a každý týždeň ti posielajú v kryptomene úrok ide príjem z uroku. V čase pripísania úroku podlieha tento príjem dani.

Ak zisky z predmetného roku nezdaníš a daňový úrad na to príde o dva alebo tri roky neskôr, spätná daň a penále budú vysoké, čiže to ignorovať vyslovene neodporúčame.

Vláda môže od teba vymáhať nezaplatené dane aj o pár rokov. Keď Európska Únia zreguluje kryptomeny buď si istý, že potom si poriadne priplatíš. Novela zákona z októbra 2018 jasne špecifikuje, ako daniť na Slovensku zisky z kryptomien. Viac informácií o zdaňovaní kryptomien, ale aj dane z ťaženia.

Ako neplatiť vysoké dane z kryptomien?

Možností je niekoľko. Ak niekto vlatní kryptomeny a chce sa vyhnúť plateniu vysokých daní a podobne, má 3 možnosti. Forma darovania, prevodu do inej rezidencie, kde sú lepšie podmienky pre zdaňovanie a tretia forma je vklad do právnickej osoby.

Používaš burzu Coinbase?

V tom prípade by si mal rozhodne upriamiť pozornosť na ich prvý transparency report, v ktorom odhalili, ako intenzívne daňováci po celom svete vyšetrujú daňové úniky zo zisku, z držania či obchodovania s kryptomenami.

Vo svete existuje niečo ako prezumpcia neviny a daňováci musia mať dôvodné podozrenie, aby si mohli vypýtať informácie o konkrétnej osobe.

Ideálne je vybaviť si živnosť a daniť v Česku, kde zaplatíš iba 15%. Ak presiahne príjem cca 1,7mil. CZK zdaňuje sa sadzbou 23% (platné od 1. 1. 2022). Na Slovensku pri živnosti, cez ktorú by si vykázal zisk, to môže byť aj 35%.

Zdaňovať alebo nie?

Ak nechceš platiť dane, ostáva ti investovať skôr do cenných papierov obchodovaných na burze ako do Bitcoinu. Ak budeš cenné papiere (ETF) držať aspoň jeden rok neplatíš z nich dane. Daň z výnosu neplatíš, neplatia sa dokonca ani zdravotné odvody.

Dá sa to obchádzať?

Neodporúčame. Nákup kryptomien je anonymné iba do chvíle, pokiaľ nie je spojené tvoje aktívum v krypte s tvojou osobou. Ak obchoduješ na burze kde krypto držíš a zisk si vyberieš v ktorejkoľvek FIAT mene, si prakticky vystopovateľný. Zdaňovať tento zisk teda musíš a neodporúčame to obchádzať. Finančný úrad má analitické nástroje, ktoré dokážu

Aby si nebol vystopovateľný musel by si nakupovať na čiernom trhu mimo burzu. Prípadne z burzy tvoje aktívum stiahnúť do hardvérovej peňaženky a vyberať si hotovosť z bitcoinmatoch.

O iných možnostiach sa porať s odborníkom alebo dobrým účtovníkom. Ako poznáš dobrého účtovníka? O tom je jeden vtip. Spýtaj sa účtovníka koľko je 2+2. Dobrý účtovník ti nepovie 4, ale spýta sa ako to chceš.

Zdroj: Relife

Článok slúži iba pre prehľad, nepovažuj ho za investičné alebo daňové poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Rovnako aj zákony sa menia a sú legislatívne rozdiely pre právnické a fyzické osoby. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.

4.7/5 - (10 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

Reklama

Súvisiace články