27.2 C
Bratislava

Cestuješ do Grécka? Koronavírus a dôležité informácie pred vycestovaním

- Reklama -

Plánuješ dovolenku a chceš vycestovať napríklad na Zakynthos, Krétu a iné ostrovy? Grécko je zatiaľ na zozname bezpečných krajín (zelených). Zaviedlo ale nové opatrenia, ktoré musíš dodržať. Aktuálne informácie z ostrova Zakynthos.

Aktuálny počet prípadov ochorenia COVID-19 v Grécku stúpa. V Grécku už existuje veľké množstvo výskytu vírusu. Väčší počet sa zistil v závode v Kavale kde bolo zistených 24 prípadov, a ďalšie prípady po svadbe v Solúne.

Od 20. augusta je povinná karanténa pre 3 ostrovy a to Mykonos, Paros a Chalkidiki.

Od 17. augusta platia v Grécku tieto vládne nariadenia

1. V epidemiologicky postihnutých oblastiach sa do 24. augusta stanovuje limit pre všetky verejné a spoločenské udalosti a zhromaždenia, s výnimkou tých, na ktoré sa vzťahujú osobitné pravidlá, ako sú reštaurácie, divadlá a kiná do 24. augusta.

2. Zákaz prevádzky reštaurácií a zábavných podnikov od polnoci do siedmich hodiny rannej a to v oblasti Atény vrátane všetkých ostrovov Sarónskeho zálivu a Kythera a to do 24. augusta.

Do epidemiologicky ohrozených oblastí, do ktorých patria obmedzenia s počtom 50 osôb pre verejné a spoločenské udalosti, ako aj zákaz prevádzkovania reštaurácií a zábavných podnikov od polnoci do siedmej hodiny ráno, patria:

– región Kréta, región východné Macedónsko a Trácia a región Atény,

– regióny Thessaloniki, Chalkidiki, Larissa a Korfu,

– mestá Mykonos, Paros, Santorini, Volos, Katerini, Rodos, Antiparos, Zakynthos a Kos.

3. Povinné používanie masiek na miestach s vyššou koncetráciou ľudí, v interieroch sociálnych služieb a na miestach, kde sú ubytovaní utečenci a imigranti.

4. Všetci, ktorí sa vracajú z dovolenky a starajú sa o starších ľudí (napr. V táboroch, v domovoch sociálnych sslužieb, ubytovaní utečencov a prisťahovalcov), sa musia podrobiť preventívnemu laboratórnemu testu na ochorenie COVID-19.

5. Členovia skupín so zvýšeným rizikom závažnej koronavírusovej choroby, ktorí pracujú vo verejnom a súkromnom sektore, budú odteraz pracovať z domu alebo z kancelárii podľa rozhodnutia zamestnanca a to do 31. augusta.

V nedeľu 23. augusta bolo v Grécku ohlásených 284 prípadov, čo znamená, že šírenie vírusu v krajine je veľké, výskyt ohnísk je veľký a riziko úniku je obrovské. 17 zistení bolo po kontrolách pri vstupe do krajiny. (THETOC)
Odborník na oddelení hygieny a epidemiológie Lekárskej fakulty EKPA však poznamenal, že ak sa počet prípadov ochorení a intubovaných pacientov výrazne zvýši, mali by sa prijať ďalšie opatrenia.

Grécko a koronavírus

Online mapa. Vyhľadaj Grécko (Greece)

 

Zakhyntos a COVID-19
Grécko COVID-19 / Zdroj: coronavirus.app

Mapa Grécka ukazuje geografické rozdelenie všetkých prípadov COVID-19. Rozdelenie na mape je pridelené na základe adresy trvalého pobytu pacienta alebo adresy prechodného pobytu vrátane turistov a ostatných dočasných obyvateľov Grécka.

Mapa vplyvu potvrdených prípadov COVID-19, 5. augusta 2020

Grécko / COVID-19
Grécko – COVID-19 Počet prípadov v Grécku / Zdroj: eody.gov.gr

Povinnosti pred vycestovaním a tlačivo PLF

V Grécku je už nejakú dobu v platnosti povynný PLF formulár. Ak máš planovanú cestu do Grécka, tak od 1. júla si povinný sa po príchode do krajiny preukázať QR kódom, ktorý dostaneš po vyplnení PLF. Musíš tak urobiť najneskôr 24 hodín pre odchodom do Grécka. 

Táto povinnosť platí pre všetky príchody (lietadlom, pozemnou dopravou alebo loďou).

Grécko – Formulár PLF

Je povinnosť preukázať sa QR kódom (PLF). Maj preto u seba online / offline potvrdzujúci email. V opačnom prípade ti hrozí pokuta do výšky 500 EUR.

Po príchode na grécke hranice môžu byť cestujúci podrobení náhodnému testovaniu. Odoberú vzorku na test prítomnosti COVID-19. Výsledky skríningu budú známe do 24 hodín. Počas 24 hodín sa zdržuj na adrese, ktorú si uviedol ako pobyt v krajine. Ak máš v pláne sa neskôr presúvať, uvádzaš len prvé miesto pobytu.

Čo ťa čaká pri vstupe do Grécka

V závislosti od tvojho QR kódu / potvrdenia ťa nasmerujú buď do oblasti detekčnej kontroly, kde budeš vyškoleným zdravotníckym tímom testovaný na nový koronavírus SARS-CoV-2 alebo na vstup do krajiny.

Po dokončení testu ťa nasmerujú smerom k východu (do oblasti vybavovania batožiny alebo pasovej kontroly).

Počas tohto obdobia sa cestujúcim, ktorí sú testovaní, odporúča dodržiavať sociálny dištanc v súlade s miestnymi pokynmi a sebakontrolu na príznaky, ktoré by mohli naznačovať COVID-19. Jednoducho nezdružovať sa, nechodiť na pláž, do obchodov a mimo izby mať rúško.

Len v prípade pozitívneho testu ťa úrady skontaktujú a pristúpia k zavedenému zdravotnému protokolu. V opačnom prípade môžeš po 24 hodinách pokračovať vo svojej ceste v Grécku a dovolenkovať. Samozrejme pri dodržiavaní všeobecných usmernení o bezpečnosti verejného zdravia.

Grécko si v akomkoľvek čase vyhradzuje právo zmeniť ktorúkoľvek z uvedených skutočností vzhľadom na meniace sa okolnosti so šírením výrusu COVID-19.

Čo v prípade, že ti zistia ochorenie COVID?

Grécky štát bude hradiť výdavky spojené s hospitalizáciou návštevníkov trpiacich príznakmi Covid-19.

V prípade potvrdenej infekcie sa úzke kontakty presunú do samostatného karanténneho zariadenia na náklady gréckeho štátu. Ostatní budú pokračovať vo svojej dovolenke.

Ak niekto zmeškal spiatočný let z dôvodu choroby alebo príznakov Grécko bude pokrývať transfer do nemocnice a lekárske náklady a podľa potreby aj pobyt v karanténnom hoteli.

V prípade potvrdenej infekcie v hoteli sa úzke kontakty presunú do samostatného karanténneho zariadenia na náklady gréckeho štátu. Zostávajúci hostia budú pokračovať vo svojej dovolenke. (Zdroj: https://travel.gov.gr)

Situácia v Grécku

Potom čo bol zistený koronavírus v továrni v Kavale, a prípadov v Solúne a Larisse objavili sa aj tri ohniská v nemocnici. Podľa POEDIN, 13 zdravotníckych pracovníkov bolo pozitívnych na koronavírus za posledný týždeň. Ďaleh uvádzajú, že za situáciu, ktorá sa vyskytla v nemocniciach, je zodpovedný tak manažér, ktorý neposkytuje zamestnancom osobné ochranné prostriedky, ako aj samotní zamestnanci, ktorí sa správajú nezodpovedne z hľadiska ochranných a hygienických opatrení.

Opatrenia v Grécku

Od 9. augusta platí v Grécku nasledovné nariadenie. Podniky budú musieť zostať zatvorené od 23:00 do 7:00. Všetky verejné a súkromné ​​zhromaždenia s viac ako 9 ľudí sú zakázané.

Opatrenia v Grécku
Opatrenia v Grécku / Zdroj: skai.gr

Sedieť pri jednom stole v kaviarni alebo v reštaurácii môžu iba štyria ľudia alebo šesť, ak patria so rodiny / žijú v jednej domácnosti.

Farmárske trhy, panigiria (dedinské festivaly) a podujatia sú pozastavené až do odvolania, zatiaľ čo masky budú povinné na všetkých vnútorných a vonkajších verejných priestranstvách.

Zákaz zúčastňovania sa na verejných zábavných miestach, ako sú nočné kluby, bary, reštaurácie a miesta živej hudby do 31. augusta.

Počas letu odporúčame používať respirátor

Za 8. august 2020 – 152 nových prípadov ochorenia COVID-19

22, bolo potvrdených pri kontrolách vykonávaných pri vstupných bránach do krajiny,
3 sú dovezené prípady, ktoré prišli dobrovoľne na kontrolu,
26 prípadov bolo zistených v Aténach,
43 v provincii Solún,
1 v provincii Boeotia,
1 v provincii Dodekán,
5 v provincii Evros,
4 v provincii Imathias,
1 v provincii Ikaria,
2 v provincii Ioannina,
6 v provincii Kavala,
1 v provincii Kastoria,
2 v provincii Corfu,
1 v provincii Kilkis,
1 v provincii Kozani,
1 v provincii Kyklady,
10 v provincii Larissa,
2 v provincii Lesvos,
3 v provincii Magnesia,
3 v provincii Pella,
2 v provincii Pieria,
3 v provincii Preveza,
1 v provincii Trikala,
2 v provincii Florina,
4 v provincii Chalkidiki,
2 v provincii Chania

Zdroj: Relife.sk, eody.gov.gr, thetoc / Kurátor: Petrém

 
5/5 - (11 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články