27.2 C
Bratislava

Imagine Dragons: zaujímavosti a fakty

- Reklama -

Imagine Dragons zavítal aj na festival Lovestream. Nezabudnuteľná kapela prvýkrát na Slovensku počas ich Mercury World Tour 2023. Americká popová a alternatívne rocková hudobná skupina je z Las Vegas. Všetky zaujímavosti, o ktorých si pravdepodobne nevedel sa dozvieš v článku. Záznam Imagine Dragons z Lovestream festivalu.

Najbližšie koncerty 2024

V roku 2024 absolvuje turné v USA. V tomto roku ho preto v Európe neuvidíme.

Vieš prečo má Dan tie čierne X na rukách?

Je to symbol abstinencie od drog a alkoholu. Dan Reynolds niekoľko rokov trpel závislosťou na drogách. V roku 2021 sa rozhodol s týmto neduhom skončiť, a ako pripomienku si na všetky vystúpenia kapely kreslí na obe ruky písmená X.

Kde to vzniklo? Začalo to tak, že ľudia, ktorí boli v Amerike neplnoletí (do 21 rokov) chodili na koncerty a ochranka im pred vstupom opečiatkovala X na ruku, čím naznačila, že sú neplnoletí a nepijú alkohol, čo uľahčilo prácu barmanom.

Hudobníci v oblasti hard rocku a popu majú tendenciu dostať sa k drogám a nezdravým návykom. Stále ale existujú aj nahrávacie spoločnosti, ktoré produkujú iba hudbu od čistých umelcov. Toto označenie si osvojil aj frontman kapely Dan Reynolds. Sme si istý, že rodičia mladších fanúšikov to ocenia.

Označenie X (straight edge), odkazuje na punkové obdobie z 80. rokov, ktoré oslavovalo triezvosť.

Imagine Dragons - Lovestream
Imagine Dragons – Lovestream / Foto: Peter Miškus

Kapela Imagine Dragons

Jej členmi sú spevák a bubeník Dan Reynolds, gitaristi Ben McKee a Wayne Sermon a bubeník Daniel Platzman.

Začali v roku 2008 ako päťčlenná skupina, ktorá sa počas 15 rokov fungovania stala hudobným fenoménom.

Zaujímavosti o Imagine Dragons

 • Preslávili sa po vydaní piesne Radioactive v roku 2012. Odvtedy nepretržite produkujú jeden hit za druhým. Získali najviac hitov č. 1 v rockovom rebríčku. V poradí štvrtým hitom sa stal Whatever It Takes.
 • Medzi najväčšie hity patria piesne ako Believer, Demons a Enemy, ktorá vznikla ako hit pre animovaný seriál Arcane spoločnosti Netflix.
 • Imagine Dragons zavítal na najväčší stage na Slovensku. Pre ten najlepší zážitok postavili stage so šírkou 68 metrov, výškou 18 metrov a hĺbkou 40 metrov. V deň vystúpenia kapely bolo na festivale niečo cez 60 000 návštevníkov.

  Lovestream Festival
  Lovestream Festival / Foto: Peter Miškus
 • Dan Reynolds, píše texty a hudbu každý deň a to aj v ťažkých časoch.
 • Basgitarista Ben McKee vo voľnom čase pletie a je v tom vraj prekvapivo dobrý. Okrem toho miluje štipľavé jedlo.
 • „Imagine Dragons“ je údajne len anagramom. Kapela dodnes neprezradila, čo sa za ním skrýva. Členovia kapely sú teda jediní, ktorí vedia, čo názov naozaj znamená.
 • Hit Its time napísal Dan Reynolds vo svojej kuchyni, v momente keď sa vyrovnával s depresiou. Pre časopis Billboard povedal, že pieseň písal pôvodne len pre seba: “Bojoval som s depresiou a úzkosťou a pieseň pramenila z týchto pocitov. Ktokoľvek sa s ňou stotožní, budem šťastný.“
 • Dan sa v roku 2011 oženil so speváčkou Ajou Volkman. V apríli 2018 nečakane oznámili rozchod. K rozvodu však nikdy nedošlo a v novembri toho istého roku sa pár k sebe vrátil a Dan o tejto skúsenosti napísal hit Follow You. Žiaľ, v septembri minulého roka pár znovu oznámil koniec ich vzťahu.
 • Dan má naozaj komplikovaný osud. Ttrpí dvoma autoimunitnymi ochoreniami, ktoré postihujú najmä jeho kĺby. Ankylozujúcou spondylitídou a ulceróznou kolitídou – dvoma chronickými zápalovými ochoreniami, ktoré môžu život extrémne sťažiť, ak nie sú včas liečené. Dan sa zaviazal k striktnému cvičebnému plánu a jedálničku, aby si zachoval svoju kondíciu a predišiel potenciálnemu hendikepu, ktoré by mohlo toto ochorenie vyvolať.
 • Dan Reynolds nosí na rukách dva dúhové prstene, ktoré pripomínajú potrebu bojovať za rovnoprávnosť LGBT.
 • Imagine Dragons sa nevyhýbajú veľkým témam. Ich debutový album Night Visions a jeho nasledujúci album Smoke and Mirrors boli o Danovej kríze vo vieru.
Imagine Dragons 2023
Imagine Dragons 2023 / Foto: Peter Miškus

Do akej rodiny sa narodíme si nevyberáme

Dan Reynolds je siedmym dieťaťom vo veľkej rodine s deviatimi deťmi. Vyrastal v Nevade ako člen Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní (známej aj ako mormónska cirkev). Ako skaut dosiahol dokonca najvyššiu hodnosť Orlický skaut. „Kiež by som vám mohol povedať, že to bola moja voľba. Technicky vzato, moja mama mi nepriložila pištoľ k hlave, ale všetci moji bratia boli orlí skauti a to bolo niečo, ako keby ste to robili pre rodinu Reynoldsovcov. Takže áno, som orlí skaut.“

Jeho odchod od náboženstva viedol k zložitým rozhovorom doma a Dan verí, že sa jeho mama každý deň modlí za jeho návrat k praktizujúcemu mormonovi. Napriek ich rozdielom zostáva Dan blízky svojej rodine a rešpektuje ich presvedčenie.

„Nechcem nikdy nerešpektovať to, čo milujú a čomu veria, ale tiež potrebujem nasledovať svoju pravdu. Bolo to ťažké a boli úžasní, podporovali ma a milovali, ale myslím si, že moja mama sa pravdepodobne stále každý deň modlí, aby som sa vrátil k mormonizmu.“

„Som mormon, kultúrne, po zvyšok svojho života,“ hovorí Dan. „Môžete opustiť vieru, ale túto kultúru, ako sa stotožňujem s mormónskym ľudom.“ Vyrastal som s nimi. Veľa mojich priateľov sú stále mormóni. Mám k tejto komunite veľký rešpekt a lásku.“

„Je to krásna vec, keď má niekto vieru, však. Nie som nábožensky založený človek, nie som ateista, asi som agnostik alebo niečo podobné. Len hľadám pravdu, viete. Necítim potrebu niečo odsudzovať. Život je taký zložitý a konečný. Povedal by som len, že kultúrne sa stále spájam s mormonizmom, ale nábožensky nie som praktizujúci mormon.“

Zaujímavosti o Imagine Dragons
Zaujímavosti o Imagine Dragons / Foto: Peter Miškus

Svoje pocity pravidelne zapisoval do piesní od svojich 14 rokov

Počas univerzitných rokov pôsobil 2 roky ako ‚mormonský misionár‘ v Nebraske. Po ukončení tejto služby zmenil svoju univerzitu a pripojil sa k „Univerzite Brighama Younga“ v Utahu, kde študoval hudbu, komunikáciu a marketing. Údajne bol vylúčený z univerzity a nemohol dokončiť štúdium.

„Zvyčajne sa dokážem skryť za metafory, je to jedna z mojich najväčších slabín ako umelca,“ hovorí Dan. „Skrývam sa za metafory, pretože keď som vyrastal, hudba bola mojim útočiskom pred mormonizmom a nechcel som, aby moji rodičia vedeli, o čom spievam.“ 

„Mal som 20 rokov, keď mi diagnostikovali ulceróznu kolitídu. Je to očividne genetické – môj brat ju mal tiež a na svojej misii na Filipínach mu museli odstrániť časť hrubého čreva. Hneval som sa na Boha, hneval som sa na všetko. Robím všetko, čo by som mal robiť, a napriek tomu moje telo nefunguje.“

„Dostal som sa domov, oženil som sa, mal som dieťa v 23 rokoch a potom mi diagnostikovali ankylozujúcu spondylitídu, ktorú majú aj dvaja moji bratia. Ide o autoimunitné ochorenie chrbtice, pri ktorom vaše telo napáda kĺby, pretože ich vníma ako chorobu.“

Imagine Dragons na Slovensku
Imagine Dragons na Slovensku / Foto: Peter Miškus

Sex, drogy a rokenrol

Frontman skupiny Imagine Dragons Dan Reynolds je jedným z naozaj dobrých ľudí v hudbe. Samozvaný introvert je skromný, veľkorysý, filantrop a celkovo premýšľavý.

Dan nie je starý muž, ale spolupracuje aj s ďalšou generáciou rockových hudobníkov, ako je Yungblud.

„Viem, že každý miluje myšlienku sexu, drog a rokenrolu, ale jednoducho to nie je udržateľné. To je dôvod, prečo veľa kapiel spadne a zhorí. Ale je na tom aj niečo krásne. Každý ide svojou vlastnou cestou a z toho všetkého sa dá vyrozprávať príbeh.

Ten, ktorý si vyberiem, je nemať bolesť. Je to také jednoduché. Mám štyri deti a chcem dlho žiť, byť dobrým otcom a robiť svoju prácu. Vyžaduje si to odo mňa žiť ako mormon, aj keď mormonom nie som. Gratulujem, mami, splnila si svoje želanie.“

Milovník kávy

„Milujem kávu. Deň vždy začínam troškou kofeínu, či už je to káva alebo predtréningovka, a ovsenými vločkami s ovocím a nejakým tukom alebo mandľovým maslom. O hodinu a pol – dve hodiny neskôr si dám proteínový kokteil alebo proteínovú tyčinku. Potom ďalšiu hodinu a pol – dve hodiny si dám kuracie mäso a ryžu, zeleninu a potom ďalšie dve hodiny, to je ďalšia jedlo z nejakého druhu zeleniny, nejaký druh bielkovín ako je jahňacie. Milujem jahňacie, pretože je protizápalové, ale mám tiež pocit, akoby som jedol steak.

Vždy prestanem jesť o 17:00, pretože som s hlasom zistil, že je to obrovský rozdiel. Mám sklony k refluxu kyseliny, takže ak prestanem jesť o piatej a potom pôjdem spať o 9, 10, 11, jedlo sa mi naozaj strávi a môj hlas je na druhý deň nekonečne lepší. Najmä na cestách to musím robiť. Ale snažím sa to robiť aj doma, pretože sa snažím nahrávať každý deň.“

Po počiatočných rokoch ťažkostí si skupina vyslúžila svoju slávu debutovým štúdiovým albumom „Night Visions“ a singlom „Radioactive“, ktorý sa ukázal ako najpredávanejšia rocková pieseň v digitálnej histórii. Reynolds a jeho kapela získali množstvo prestížnych ocenení, vrátane cien „Grammy“ a „Billboard Music Awards“.

Zaujimavosti o Imagine Dragons
Zaujimavosti o Imagine Dragons / Zdroj: index.hu

Mercury World Tour

Turné je venované destigmatizácii v spoločnosti, že je v poriadku ak pri depresiách vyhľadáte pomoc, a že na každom jednom z nás záleží.

„Go to a therapist. I have a therapist. i’ve been to therapy. since i was very young. It’s the reason that i’m here. It’s the reason. I’m on a stage. Going to therapy does not make you weak. It makes you wise. Preparing yourself to do all the incredible things. That you’re meant to do we cannot do it alone. Please destigmatize. We must speak about these things. That’s what makes you vulnerability and above all …your life  is always worth living. Your life  is always worth living. I have had too many people close to me who have thought that their life. Was no longer worth living and have taken their lives. Please. Do not take your life. Stay with us we need you. We need you here.“ Dan Reynolds (Festival Sziget 2023).

Dan Reynolds - Imagine Dragons na Lovestream festivale
Dan Reynolds – Imagine Dragons na Lovestream festivale / Foto: Peter Miškus
Zdroj: relife.sk, gq.com, sun / foto:index.hu. Kurátor: Peter Miškus

 

4.9/5 - (45 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články