13.9 C
Bratislava

Sopka na Islande: Magma je veľmi blízko k povrchu

- Reklama -

Hrozba erupcie sopky je stále aktuálna. Experti varovali, že ak by došlo k výbuchu sopky, mohol by zničiť islandské mesto Grindavik alebo spôsobiť rozsiahle oblaky popola.

Aktuálna situácia na Islande

30. november

  • Je bezpečné cestovať na Island? Pokiaľ ministerstvo zahraničných vecí nevaruje pred cestovaním, predpokladá sa, že cestovanie bude pokračovať ako obvykle.
  • Magma je „veľmi blízko“ k povrchu.
  • Najpravdepodobnejšie miesto pre erupciu podľa údajov GPS a satelitných snímkov je, že „zdvihnutie“ pokračuje v oblasti Svartseng, ktoré sa nachádza vedľa atrakcie Modrá lagúna, asi 4,8 km severne od Grindavik.
  • Oblasť okolo mesta Grindavik na juhozápade krajiny zasiahlo približne 120 zemetrasení, informuje IMO.
  • Začala sa výstavba bariéry na ochranu elektrárne vo Svartsengi.
  • Islandské kúpele Blue Lagoon budú naďalej uzavreté.
  • Na cestách sa objavujú trhliny.
  • Medzinárodné letové koridory do a z Reykjaviku su otvorené.
  • Prístup cez všetky trasy na letisko Keflavík, vrátane Reykjanesbraut, funguje ako obvykle.

Seizmická aktivita je súčasťou každodenného života na Islande

Island je obklopený z juhu Atlantickým oceánom a zo severu Severným ľadovým oceánom v blízkosti polárneho kruhu. Je domovom niekoľkých aktívnych sopečných a podzemných zlomov. Síce môže pôsobiť dojmom nebezpečnej oblasti, ale pre obyvateľov Islandu je to bežná rutina a realita.

Islandský prístup k seizmickej aktivite je unikátny. Obyvatelia sú naučení prispôsobovať sa a využívať príležitosti, ktoré im táto geologická činnosť poskytuje. Zároveň však musia byť pripravení na potenciálne nebezpečné udalosti.

Grindavík (na poloostrove Reykjanes) evakuovali pre riziko erupcie v meste alebo v jeho okolí. Cesty k nemu a niektoré ďalšie cesty na polostrove Reykjanes sú uzavreté alebo regulované.

Núdzový stav na Islande

Vyhlásený bol z dôvodu zvýšených zemetrasení v Sundhnjúkagígar, severne od Grindavíku. Zemetrasenia môžu byť väčšie ako tie, ktoré sa už vyskytli a tento sled udalostí by mohol viesť k ďalšej erupcii.

Erupcia na Islande / Iceland Reykjanes
Erupcia na Islande / Iceland Reykjanes – ilustrácia / Zdroj: relife.sk pomocou midjourney

Z geofyzikálnych modelov sa odhaduje, že lávový tunel sa šíri smerom nahor pomalšie a predpokladá sa, že magma je 800 m pod povrchom. Pravdepodobnosť sopečnej erupcie je vysoká. Erupcia by mohla nastať v časovom horizonte niekoľkých dní.

Presné miesto možnej erupcie nie je zatiaľ známe, ale na základe meraní by sa mohla magma vynoriť z juhu, neďaleko Grindavíka. Zvýšila sa aj pravdepodobnosť erupcie pod morom, preto sa treba pripraviť na možnosť výbušnej aktivity.

Ak si na Islande alebo si tam plánuješ cestu, nezabudni si zaregistrovať svoje mobilné číslo. Počas cestovania po Islande budeš dostávať upozornenia a informácie prostredníctvom textových správ.

Cesty na Islande
Cesty na Islande / Zdroj: road.is

Islandské úrady civilnej ochrany vyhlásili výnimočný stav už v piatok 11. novembra 2023. Ide o vysoko rizikovú zónu v okolí mesta Grindavik, ktorá zapríčinila zvýšenú seizmickú aktivitu v regióne.

Aké média sledovať pri ceste na Island?

Islandská vláda zverejňuje informácie pre obyvateľov na webstránke government.is. Informácie o bezpečnom cestovaní sú zverejnené na safetravel.is. Islandský meteorologický úrad  informuje o počasí. Aktuálny stav ciest na Islande monitoruje a zverejňuje road.is.

Život na Islande

Každodenný život na Islande je sprevádzaný zvukom praskania a občasnými otrasmi zemskéj kôry. Tieto prírodné javy sa stali súčasťou kultúry a identity Islandčanov, ktorí sa naučili žiť s neustálymi zmenami v ich okolí.

Island leží na zlome európskej a severoamericko-eurázijskej tektonickej dosky, čo vedie k častým seizmickým udalostiam.

Napriek tomu, že seizmická aktivita prináša isté riziká, tiež sa tešia benefitom, ktoré prináša. Geotermálna energia je využívaná na vykurovanie a výrobu elektrickej energie. Predstavuje zároveň udržateľný a ekologický spôsob života. Prirodzená energia je jedným zo zdrojov, ktorý robí Island energeticky nezávislým.

Seizmická aktivita na Islande ovplyvňuje nie len geografický reliéf krajiny, ale aj životy jej obyvateľov. Je to príklad toho, ako spoločnosť môže s prírodnými výzvami spolunažívať a využívať ich potenciál.

* Thorvaldur Thordarson, profesor petrológie a vulkanológie na Islandskej univerzite, uviedol, že pravdepodobnosť erupcie je 30 percent.
Zdroj: government.is, safetravel.is, Kurátor: Peter Miškus
4.8/5 - (6 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články