9.6 C
Bratislava

Základné informácie o bitcoine

- Reklama -

Čo potrebuješ vedieť o bitcoinoch, ethereách a ďalších kryptomenách.

Bitcoin nemusí byť podložený ničím konkrétnym, aby bol hodnotný. Rovnako ako bežná mena, veľká časť jej hodnoty vyplýva z dôvery spotrebiteľov.

Fakty o bitcoine

  • Napriek bežnej mylnej predstave, že bitcoin nemá žiadnu hodnotu, jeho trhová kapitalizácia okolo 190 miliárd dolárov naznačuje opak.
  • Rovnako ako americký dolár alebo euro a väčšina ostatných fiat mien, bitcoin nie je krytý fyzickými aktívami v trezore, ale svojou hodnotou ako spôsobom platby.

Fiat je menou ak ide o mince alebo papierové peniaze.

Zlaté časy

Až relatívne nedávno (zhruba v minulom storočí) bola väčšina bežných papierových platidiel a mincí priamo zameniteľných za zlato.

Je to preto, lebo mnohé z najbohatších krajín nasledovali monetárny systém známy ako zlatý štandard, v ktorom vlády stanovili pevný výmenný kurz pre národnú menu a zlato. V rámci tohto systému bolo potrebné, aby si krajiny ponechali vo svojich trezoroch dostatočné rezervy zlata na 100% svoju obežnú menu, aby ľudia mohli kedykoľvek vymeniť svoju menu za zlato, ak sa tak rozhodnú.

To však tiež obmedzilo ekonomiku uprostred veľkej hospodárskej krízy, pretože vlády neboli schopné jednoducho získať viac zlata na rozšírenie ponuky peňazí a stimuláciu výdavkov.

Systém opustili Austrália a Nový Zéland v rokoch 1929/1930; Kanada, Nemecko a Spojené kráľovstvo v roku 1931. V roku 1971 USA úplne opustili zlatý štandard, potom, čo vtedajší prezident Richard Nixon ukončil vzájomnú premenu amerického dolára na zlato, čím zrušil brettonwoodský systém a v podstate skončil vek zlatého štandardu.

Bez toho, aby bola mena formálne viazaná na komoditu, ako je zlato, sa hodnota stáva skôr nepredvídanou udalosťou ako zárukou.

Namiesto toho krajiny prešli na model fiat, kde národná mena nie je krytá komoditou ako zlato – čo umožňuje centrálnym bankám tlačiť nové peniaze podľa potreby. 

Akú má teda tradičná mena (fiat) hodnotu?

Aj keď to nemá vnútornú hodnotu, hodnota fiat peňazí je daná zmenami v ponuke a dopyte, ako aj silou vlády, ktorá za nimi stojí. Keďže vlády prijímajú platby daní iba v neklamnej mene a daňové úniky sú nezákonné, ich hodnotu čiastočne zachováva aj potreba platiť dane.

Aj keď fiat meny nie sú formálne ničím kryté, máme tendenciu nakupovať do v našej mene s dôverou, že budú akceptované inde výmenou za tovar a služby. Naša dôvera k tejto mene v podstate generuje kúpnu silu, a teda hodnotu, pre fiat meny.

Je bitcoin podložený matematikou?

Rovnako ako euro, ani bitcoin nie je krytý fyzickou komoditou, a naopak svoju hodnotu odvodzuje inými spôsobmi.

Pretože bitcoin nemá centralizovaný subjekt, ktorý by vynucoval jeho hodnotu a nie je podložený žiadnou komoditou, mnoho ľudí sa mylne domnieva, že to znamená, že bitcoin nemá žiadnu hodnotu.

Bitcoin má však v súčasnosti individuálnu jednotkovú hodnotu viac ako 10 000 dolárov a celkovú trhovú kapitalizáciu – definovanú ako jednotkovú hodnotu vynásobenú počtom bitcoinov v obehu – takmer 190 miliárd dolárov. To jasne ukazuje, že ich veľký počet považujú ľudia za cenné.

Bitcoin nie je v skutočnosti podložený ničím fyzickým – iba komplikovanou matematikou, ktorá je základom jeho technológie blockchain a riadeného zásobovania.

To zaisťuje, že bitcoin je obmedzený v množstve a je odolný voči cenzúram – čo mu dodáva určitú hodnotu.

Ako povedal Anthony Pompliano v panelovej diskusii na stanici CNBC: „Ak neveríte v bitcoiny, v podstate hovoríte, že neveríte v kryptografiu.“ Pre spoločnosť Pompliano poskytuje technológia blockchain bitcoinom inherentnú hodnotu, takmer ako zlatý štandard pre kryptomeny.

Zvyšok hodnoty bitcoinu možno pripísať skutočnosti, že to je prvý úspešný monetárny systém, ktorý funguje bez toho, aby centralizovaná entita ťahala za nitky – to znamená, že jeho ponuku nemožno silne nafúknuť, nemožno ju ľahko skonfiškovať a ponúka takú úroveň finančnej slobody, ktorej sa vyrovná len málo (ak vôbec) fiat mien.

Ukázalo sa tiež, že bitcoin má úžitkovú hodnotu; tisíce obchodníkov teraz prijímajú bitcoiny ako platby za tovar a služby, a ukázalo sa, že súvzťažnejšie súvisia s akciovým trhom ako mnohé iné aktíva, čo je užitočné.

Kúpna sila a praktickosť sú cenné komodity.

Na druhej strane, bitcoin je stále nejakým spôsobom mimo hlavného prúdu. Kryptokomunita prešla dlhou cestou od prvej bitcoinovej transakcie za nákup pizze, ale kým nedôjde k masovému prijatiu, dôvera v bitcoiny nebude nakoniec taká vysoká alebo taká rozšírená ako dôvera v zavedené tradičné meny.

S rastom krypto priestoru bude stúpať aj dôvera v bitcoiny.

A keďže trhová hodnota bitcoinu je priamym dôsledkom kolísania ponuky a dopytu, znamená to, že môže výrazne stúpnuť na hodnote, keď sú dobré časy, ale môže tiež stratiť na hodnote, ak spadne jeho hodnota dole.

Aktuálna hodnota Bitcoinu

Zdroj: Crypto, Kurátor: Petrem
4.9/5 - (7 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články