3.5 C
Bratislava

Kto z celej Európy pracuje v živote najdlhšie?

- Reklama -

[fusion_builder_container hundred_percent=“no“ equal_height_columns=“no“ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ background_color=“rgba(255,255,255,0)“ background_position=“center center“ background_repeat=“no-repeat“ fade=“no“ background_parallax=“none“ enable_mobile=“no“ parallax_speed=“0.3″ video_aspect_ratio=“16:9″ video_loop=“yes“ video_mute=“yes“ overlay_opacity=“0.5″ border_style=“solid“ padding_top=“20px“ padding_bottom=“20px“][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=“1_1″ layout=“1_1″ spacing=““ center_content=“no“ hover_type=“none“ link=““ min_height=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ background_color=““ background_image=““ background_position=“left top“ background_repeat=“no-repeat“ border_size=“0″ border_color=““ border_style=“solid“ border_position=“all“ padding=““ dimension_margin=““ animation_type=““ animation_direction=“left“ animation_speed=“0.3″ animation_offset=““ last=“no“][fusion_separator style_type=“single solid“ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ alignment=“center“ /][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=“1_2″ layout=“1_2″ spacing=““ center_content=“no“ hover_type=“none“ link=““ min_height=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ background_color=““ background_image=““ background_position=“left top“ undefined=““ background_repeat=“no-repeat“ border_size=“0″ border_color=““ border_style=“solid“ border_position=“all“ padding=“0 0px 0px 0px“ margin_top=“0″ margin_bottom=““ animation_type=““ animation_direction=“left“ animation_speed=“0.3″ animation_offset=““ last=“no“][fusion_title margin_top=“0px“ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ size=“1″ content_align=“left“ style_type=“none“]„Najdlhšie trvanie pracovného života patria severským krajinám.“[/fusion_title][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=“1_2″ layout=“1_2″ spacing=““ center_content=“no“ hover_type=“none“ link=““ min_height=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ background_color=““ background_image=““ background_position=“left top“ undefined=““ background_repeat=“no-repeat“ border_size=“0″ border_color=““ border_style=“solid“ border_position=“all“ padding=““ margin_top=““ margin_bottom=““ animation_type=““ animation_direction=“left“ animation_speed=“0.3″ animation_offset=““ last=“no“][fusion_text]

Pokiaľ ide o vyváženie osobného a pracovného života, možeme sa veľa učiť z krajín ako Švédsko, Island a Nórsko. Z nedávno uverejnenej štatistiky Eurostatu vyplýva, že tieto severské krajiny majú najdlhšie trvanie pracovného života.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=“1_1″ layout=“1_1″ spacing=““ center_content=“no“ hover_type=“none“ link=““ min_height=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ background_color=““ background_image=““ background_position=“left top“ background_repeat=“no-repeat“ border_size=“0″ border_color=““ border_style=“solid“ border_position=“all“ padding=““ dimension_margin=““ animation_type=““ animation_direction=“left“ animation_speed=“0.3″ animation_offset=““ last=“no“][fusion_text]

Stredomorské krajiny sú známe svojim volnejším postojom. To sa odzrkadľuje v štatistikách uverejnených Eurostatom, v ktorých sa skúmali krajiny ako Taliansko (30,7 roka) a Grécko (32,3 roka), ktoré pracujú v porovnaní so zvyškom Európy najmenej rokov. Cestou pred Brexitom sa briti podrobili prieskumu. Pracovnému životu venujú 38,6 rokov, čo je prekvapujúco o niečo viac ako Nemci s presne 38 rokmi pracovného života. Avšak všetky tieto čísla sú rozdelené medzi severskými krajinami, pričom Švédsko má najdlhší pracovný život 41,2 rokov, Nórsko 39,8 rokov a Dánsko 39,2 rokov. Tieto čísla ukazujú, že Švédi pracujú o desať rokov viac ako Taliani.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=“no“ equal_height_columns=“no“ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ background_position=“center center“ background_repeat=“no-repeat“ fade=“no“ background_parallax=“none“ enable_mobile=“no“ parallax_speed=“0.3″ video_aspect_ratio=“16:9″ video_loop=“yes“ video_mute=“yes“ overlay_opacity=“0.5″ border_style=“solid“ padding_top=“0px“ padding_bottom=“20px“][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=“1_1″ layout=“1_1″ spacing=““ center_content=“no“ hover_type=“none“ link=““ min_height=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ background_color=““ background_image=““ background_position=“left top“ background_repeat=“no-repeat“ border_size=“0″ border_color=““ border_style=“solid“ border_position=“all“ padding=““ dimension_margin=““ animation_type=““ animation_direction=“left“ animation_speed=“0.3″ animation_offset=““ last=“no“][fusion_section_separator divider_type=“triangle“ divider_position=“center“ divider_candy=“top“ bordersize=“1″ backgroundcolor=“#000000″ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ /][fusion_imageframe image_id=“3201″ style_type=“none“ hover_type=“none“ align=“center“ lightbox=“no“ linktarget=“_self“ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ animation_direction=“left“ animation_speed=“0.3″]https://relife.sk/wp-content/uploads/2017/05/eurostat-dlzka-pracovneho-zivota.png[/fusion_imageframe][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=“no“ equal_height_columns=“no“ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ background_position=“center center“ background_repeat=“no-repeat“ fade=“no“ background_parallax=“none“ enable_mobile=“no“ parallax_speed=“0.3″ video_aspect_ratio=“16:9″ video_loop=“yes“ video_mute=“yes“ overlay_opacity=“0.5″ border_style=“solid“ padding_top=“20px“ padding_bottom=“20px“][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=“1_1″ layout=“1_1″ spacing=““ center_content=“no“ hover_type=“none“ link=““ min_height=““ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ class=““ id=““ background_color=““ background_image=““ background_position=“left top“ background_repeat=“no-repeat“ border_size=“0″ border_color=““ border_style=“solid“ border_position=“all“ padding=““ dimension_margin=““ animation_type=““ animation_direction=“left“ animation_speed=“0.3″ animation_offset=““ last=“no“][fusion_text]

Švédsky postoj

Skorší pracovný život v Švédsku v porovnaní s inými európskymi krajinami možno pripísať ich pružnej pracovnej etike. Vlani bol šesťhodinový pracovný čas za deň testovaný niekoľkými začínajúcimi podnikmi v Štokholme, aby zistili, či je toto nastavenie lepšie ako tradičných osem hodín. Výsledky ukázali, že zamestnanci, ktorí sa testovania zúčastnili, mali menej časté požiadavky na domáce liečenie či PN a zlepšili svoj osobný život, pretože môžu tráviť viac času s rodinou, priateľmi a vykonávaním aktivít, ktoré nesúvisia s prácou. Môžete si prečítať celú správu uverejnenú v minulom roku obchodným oddelením BBC. Správa tiež zistila, že iba 1% švédskych zamestnancov vykonalo viac ako 50 hodín práce týždenne, čo je jedna z najnižších sadzieb v krajinách OECD, kde je priemer 13%.

Švédske pracovné právo sa môže pochváliť aj veľkorysou pracovnou dovolenkou s platom pre rodičov a viac ako 25 dní dovolenky za rok. Skorý odchod z práce (väčšinou okolo 16.00 hod.) v mnohých firmách v meste berú zamestnanci ako výhodu, keďže sa môžu vrátiť domov a isť ešte na večernú túru. Zdá sa, že táto rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je pre Švédov dobrá, pretože mnohí zamestnanci z mesta hovoria, že majú radšej svoju prácu a sú väčšinou času produktívni. Švédsko má v porovnaní s inými európskymi krajinami dlhší pracovný život, pretože sa im podarilo dosiahnuť dobrú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Z reportu o stave šťastia z roku 2017 patrí Švédsko na 10. miesto ako najšťastnejšia krajina na svete s Nórskom na prvom mieste. Tieto severské krajiny možno našli najlepšiu formu na udržanie zdravého pracovného života, čo prináša šťastnejší a kvalitnejší život.

[/fusion_text][fusion_text]

Na Slovensku pracujeme 33,5 roka

Áno pracujeme kratšie ako je priemer v EU (35,4 rokov). Muži pracujú viac (35,9 rokov) a ženy menej (30,9 rokov), čo je pochopiteľné a súvisí to s rodičovstvom. Slovensko prepadlo dokonca aj v rebríčku šťastného života, kde sme klesli na 40 miesto. 

V zákonníku práce nás teda čaká ešte veľa potrebných zmien k tomu, aby sme dosiahli vyrovnanosť v pracovnom a súkromnom živote.

[/fusion_text][fusion_separator style_type=“single solid“ hide_on_mobile=“small-visibility,medium-visibility,large-visibility“ top_margin=“20px“ alignment=“center“ /][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články