12.2 C
Bratislava

Ako si poistiť bezproblémovú prevádzku osobného auta v chladnom období

- Reklama -

Náročné obdobie pre osobné vozidlá neprichádza iba s prvou nádielkou snehu. Už teraz, v októbri je vozovka nebezpečná, vlhká, plná prachu a popadaného lístia. Znamená to, že príprava na zimné počasie by mala začať oveľa skôr, ako si mnohí mylne myslia.

Čo presne by ste si pod takouto prípravou mali predstaviť, aby ste na nič dôležité nezabudli a chod dôležitej prevodovky nespôsoboval žiadne problémy?

Postarajte sa o motor

Aj počas zimy je v aute veľmi dôležitý výkonný motor. Zaistenie jeho dobrých funkcií však nezávisí len od jazdných vlastností šoféra, ale aj toho, ako sa o motor staráte. S tým vám môže pomôcť niekoľko vecí.

Tak napríklad. Olej v motore vymeňte na zimu za polosyntetický. V zime platí, že čím je motorový olej čistejší, tým ľahšie sa motor naštartuje, pretože pri nízkych teplotách menej hustne. Odporúčame vám vymeniť aj filtre a doplniť nemrznúcu zmes, ktorá chráni motor nielen pred prehriatím.

Nezabudnite na karosériu

Určite nebude zbytočné, pred nástupom chladného počasia, ošetriť aj karosériu auta voskom a nahradiť staré stierače novými. Odporúča sa tiež po každom umývaní v zime ošetriť tesnenie dverí a kufra silikónom, vyfúknuť zámky a klapku plynovej nádrže. Ale pozor! Nemali by ste auto umývať pri teplote vzduchu nižšej ako 15 stupňov, voda sa na laku dostane do mikrotrhliniek a lak skryštalizuje.

Brzdový systém

V rámci bezpečnosti na vozovke sú nielen vo večerných hodinách, ale aj počas zimy veľmi dôležité plne funkčné a kvalitné stožiare verejného osvetlenia.

Rovnako dôležitým atribútom bezpečnosti auta na vozovke počas celého roka sú však aj plne funkčné brzdy. Ich kontrola pred príchodom prvých mrazov má určite zmysel. Skontrolujte preto všetko, brzdové doštičky, kotúče, hadice a brzdovú kvapalinu.

Elektrické zariadenia a zapaľovací systém

Najdôležitejším argumentom pre úspešný štart motora v zime je tiež „živá“ batéria, hustota elektrolytu je žiaduca 1,26-1,28 g/cm3. S takouto hustotou batéria zaistí štart motora aj pri 30 stupňových mrazoch.

Skontrolujte vodiče vysokého napätia, alternátor, štartér, zapaľovacie sviečky a vstrekovače. Ak je to potrebné, očistite póly batérie a pevne ich priskrutkujte na batériu. Všetky elektrické súčiastky, vodiče, zapaľovacie cievky alebo rozdeľovač zapaľovania postriekajte univerzálnym sprejom WD-40, ktorý chráni pred prienikom vlhkosti.

Nezabudnite na pneumatiky a povinnú výbavu do kufra auta, ktorá vás môže na zasneženej vozovke zachrániť tiež.

Zdroj: tento obsah je sponzorovaný.
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články