17.7 C
Bratislava

Clubhouse: Sociálna sieť, ktorá je autentická a interaktívna

- Reklama -

Nová sociálna sieť je založená výlučne na hlase. Platforma, ktorou výhodou je audio-chat je aktuálne dostupná len s pozvánkou a zariadením od Applu. V čom je potenciál Clubhousu?

Vývojári softvéru Alpha Exploration Co. ju spustili v roku 2020. Od decembra 2020 sa jej hodnota odhadovala na takmer 100 miliónov dolárov, neskôr ďalších 100 miliónov. Keďže je vstup možný (zatiaľ) len na pozvánku, niektorí ich na Slovensku začali predávať.

Čo je Clubhouse? Ake má výhody

Podľa jeho tvorcov je to miesto na stretnutie s priateľmi a novými ľuďmi z celého sveta – na rozprávanie príbehov, kladenie otázok, debaty, učenie sa a improvizované moderované rozhovory na tisíce rôznych tém.

Ak ťa zaujímajú informácie na tému Bitcoin, virtuálna realita a rozšírená realita, e-commerce, podnikanie, história alebo psychológia, je to pre teba správne miesto. Prebieha naživo v reálnom čase.

Rozdiel Clubhousu od sociálnej siete Facebook a Instagram je ten, že si na nej autentický, prebieha v reálnom čase a samotná platforma je interaktívna. Stráca sa síce do veľkej miery význam anonimity, ktorý ponúka Facebook alebo Instargam. Vyjadrovaním v debatách sa identifikuješ pre poslucháča čo si za človeka. Zatiaľ sa nám javí, že na Clubhouse prebiehajú inteligentné debaty :).

Výhodou je, že môžeš popri počúvaniu, robiť aj niečo iné. Je to pohodlnejšie ako písanie si, čítanie a okrem iného je máš možnosť spoznať nových ľudí. Pri varení, upratovaní a nepotrebuješ vytvárať stretnutia cez Teams či Zoom.

Chceš sa dostať do Clubhousu?

Táto nová platforma pre bola spustená uprostred pandémie Covid-19 v máji 2020. Momentálne sa obyčajní smrteľníci si nemôžu jednoducho vytvoriť účet – momentálne je pozvaná iba v beta fáze testovania. V decembri bola zverejnená informácia, že má 600 000 registrovaných používateľov.

Aké to je, keď si už tam?

Po otvorení aplikácie a vyplnení základných informácii okruhov tém, o ktoré sa zaujímaš uvidíš „miestnosti“ plné debatujúcich ľudí. Všetky sú otvorené, čo znamená, že môžeš vstúpiť do každej miestnosti a konverzáciu počúvať.

Ak chceš niečo povedať, musíš zdvihnúť ruku a rečníci alebo moderátor ťa môže pozvať do panelu. Prípadne si môžeš vytvoriť vlastnú miestnosť.

Ako som spomínal aplikácia je iba hlasová – neexistuje žiadne video, takže sa nemusíš báť, čo máš aktuálne na sebe alebo kde sa nachádzaš, stačí sa len pripojiť. Funguje to ako hlasové poznámky.

Vyhľadávanie roomiek v clubhouse a čo je naplánované. Rooms of Clubhouse

Networking Clubhouse
Networking Clubhouse / Zdroj: Clubhouse, úprava relife.sk

Budúcnosť Clubhousu

Áno roomky budú za dobrovoľný tip/príspevok pre speakra. Druhá možnosť bude kúpiť si lístok – pri dopredu pripravenom známom rečníkovy alebo hosťovi. Tretia možnosť bude aj platené členstvo Subscription. Budeš mať tak prístup k do zaujímavých miestností.

Clubhouse je zaujímavý napríklad večer po náročnom dni, počas pandémie alebo keď je zlé počasie. Práve Clubhouse bude jednou z možností, záleží len na tebe, či si zapneš rádio, inú sociálnu sieť alebo práve Clubhouse.

Kto používa Clubhouse?

Celebrity či iné známe osobnosti milujú exkluzivitu, ktorú ponúka práve Clubhouse. Medzi súčasných známych používateľov patria Kanye West, Drake, Oprah, Ashton Kutcher a Kevin Hart.

Súčasťou Clubhouse sú vysoko postavení ľudia ako sú napríklad zamestnanci Silicon Valley, ktorí si obľúbili túto sociálnu sieť, vplyvní ľudia a ľudia z médií.

Pouzívatelia sociálnej siete Clubhouse
Pouzívatelia sociálnej siete Clubhouse
Top profily na Clubhouse
Top profily na Clubhouse / Zdroj: relife.sk

Aká je pozícia Clubhousu

Konverzácie sa nedajú ukladať ani zaznamenávať pomocou aplikácie Clubhouse, takže jej príťažlivosť spočíva v jej slobode, s ktorou môžu ľudia – najmä významné osobnosti – hovoriť otvorene.

Nie je však možné zistiť, kto skutočne počúva. A nie je zrejmé či si niekto rozhovory zaznamenáva pomocou ďalších zariadení, preto pristupujte k zdieľaní informácii opatrne. Pre používateľov existujú aj pravidlá komunity Clubhouse. Ale nejde len o klebety. Dozvieš sa množstvo informácii a zaujímavostí z rôznych oborov.

Ako sa pripojím na Clubhouse?

Otázka za milión. Pretože aplikácia zostáva v režime beta testovania, preto je prístup k aplikácii v súčasnosti iba na pozvanie. Každému novému členovi sú pridelené dve pozvánky (invitky). Na svojej webovej stránke uvádza Clubhouse „usilovne pracujeme na tom, aby sme čoskoro otvorili pre všetkých!“

Pozvánka Clubhouse
Pozvánka Clubhouse / Zdroj: relife.sk

Aj keď sa zdá, že je Clubhouse exkluzívny, klubovňa trvá na tom, že „nemá byť exkluzívna“ a že sa snažia sprístupniť ju každému. Chcú „pomaly budovať komunitu“ a „pripravovať funkcie, ktoré jej pomôžu zvládnuť väčší počet ľudí“.

Pozvánka na Clubhouse

Ak chceš pozvánku zadarmo na clubhouse jednoducho nám napíš na Facebook cez messenger

Zdroj: relife.sk, independent / Kurátor: Petrém

 

5/5 - (25 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články