17.7 C
Bratislava

Stredoškoláci z Košíc vyhrali európske finále podnikateľskej súťaže

- Reklama -

Stali sa európskou študentskou firmou roka 2021. Ich cesta k víťazstvu začala v škole počas celoročného vzdelávacieho programu Aplikovaná ekonómia, ktorý sa realizuje vďaka neziskovej organizácii Junior Achievement Slovensko.

Počas európskeho podnikateľského festivalu GEN-E si študentská firma odniesla hneď niekoľko cien. Okrem hlavnej ceny získal prezident študentskej firmy Oszkár Urbán cenu JA Alumni Leadership Award. Počas projektu preukázal mimoriadnu iniciatívu a schopnosti lídra. Tím Scribo sa umiestnil aj v kategórií FedEx Access Award, ktorú udelila porota za inováciu, globálny dosah a environmentálnu udržateľnosť.

„Dnes som ja osobne a zároveň aj naša študentská firma dosiahli historický úspech. Stali sme sa európskou študentskou firmou roka. Je to prvýkrát, čo vôbec vyhralo Slovensko túto prestížnu súťaž. Cítime hrdosť, nadšenie a zároveň pokoru. Tento rok bol veľmi ťažký pre všetkých, aj preto chcem vyzdvihnúť prácu mojich kolegov – spolužiakov, našej pani učiteľky aj všetkých mentorov. Špecialne ďakujeme JA Slovensko, za príležitosti. Ak vidíme ďalej ako ostatní, je to preto, že stojíme na pleciach obrov. Za našim úspechom stojí bezpočet slovenských študentských firiem od ktorých sme sa mohli učiť.“ – Oszkár Urbán, prezident študentskej firmy Scribo

Košické Gymnázium na Poštovej ulici 9 sa zapája do programu už dlhé roky. Scribo vyhralo súťaž s inovatívnym produktom, Markerom na biele tabule, ktorý je vyrábaný z recyklovaného vosku. Ich nápad je natoľko originálny, že zabráni vyhodeniu až 16 ton plastu ročne, ktorý bol doteraz vytváraný používaním klasických fixiek.

Inšpiráciou a motiváciu im bola aj učiteľka Eva Wolfová, ktorej snahou je objavovať v mladých ľuďoch ich vnútorný potenciál a viesť ich k viere v schopnosti konať a meniť budúcnosť.

„Dnes viem ako sa cítil tréner Talianska, pred pár dňami, keď vyhrali majstrovstvá. Chcela by som sa veľmi poďakovať mojim študentom z firmy Scribo. Tento rok som často mala pocit, že ak mi niečo zabránilo úplne vyhorieť boli to oni a ich firma. Ďakujem JA Slovensko, za to, že pred rokmi aj dnes mi ich projekty ukazujú, prečo som sa stala a ešte stále som učiteľka.“ – povedala Eva Wolfová krátko po vyhlásení hlavnej ceny.

Nápad košických gymnazistov
Nápad košických gymnazistov / Zdroj: Eva Wolfová

Vyhlasovanie výsledkov prebiehalo vo futuristickom štýle a samotná súťaž vo virtuálnom priestore. Stredoškoláci sú automaticky nominovaní na cenu JA Worldwide de la Vega Global Entrepreneurship Award, ktorej víťaz získa 15 000 dolárov.

Zdroj: relife.sk, jaslovensko.sk, archív Eva Wolfová.
4.9/5 - (15 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články