7.8 C
Bratislava

Čo je NFT a čo vlastne kupuješ? Ako funguje nová forma vlastníctva

Keby sa konala súťaž o skratku roka 2021, „NFT“ by bola jasným favoritom. Sú NFT spôsob porušovania autorských práv? Fanúšikovia NFT sa snažia „vlastniť“ kúsky digitálneho umenia. Ako to teda celé funguje a čo je NFT?

Čo to je?

NFT je skratka zo slovného spojenia „Non-Fungible Token“, čo sa dá preložiť ako „nezameniteľný token“. Taký, ktorý je len jeden a nejde s ničím zameniť.

Nezastupiteľný token je jednotka údajov v digitálnej knihe, ktorá môže predstavovať jedinečnú digitálnu položku a poskytnúť tak dôkaz o vlastníctve NFT. Vytvárajú sa nahraním súborov, napríklad digitálnych umeleckých diel na aukčný trh.

Ide prevažne o umelecké diela v digitálnej forme, ktoré môžeš potom zakúpiť pomocou kryptomenového tokenu.

Čo presne ľudia kupujú?

NFT existujú už od roku 2017. Spoločnosť s názvom Dapper Labs začala predávať NFT vo forme jedinečných digitálnych karikatúr mačiek s názvom CryptoKitties. Tieto nazvyme mačiatka boli predmetom krátkodobého šialenstva a niektoré sa predávali za desiatky tisíc dolárov.

NFT predaj dnes obsahuje takmer všetko, čo je možné zaznamenať v digitálnom súbore. NBA napríklad predáva to najlepšie z basketbalu priamo tam. Originálne dielo pouličného umelca Banksyho bolo spálené a prenesené na NFT. A minulý týždeň dražba prvého tweetu zakladateľa Twitteru Jacka Dorseyho v presiahla 2 milióny dolárov. Šialené.

To všetko vyvoláva otázku, čo vlastne ľudia kupujú?

Akýkoľvek z týchto artefaktov môže byť predsa ľahko kopírovaný. Legálne alebo inak – ktokoľvek s pripojením na internet si môže obrázok stiahnúť.

Prečo platiť za „vlastníctvo“ tweetu Jacka Dorseyho, keď si môžeš tento tweet vytlačiť alebo vložiť na webovú stránku, ako som urobil ja nižšie?

Nadšenci NFT ti povedia, že zakúpený artefakt môže vyzerať (alebo znieť) rovnako ako akákoľvek kópia na internete, ale súčasťou ich verzie je aj jedinečná digitálna pečiatka vlastníctva. Tento certifikát je zapísaný na blockchaine. Vytvoril sa záznam transakcie zabezpečený proti neoprávnenej manipulácii, ktorý svetu dokazuje, že umelecké dielo alebo piesne alebo iné, niekomu patrí.
Je to ako originálna maľba podpísaná slávnym umelcom v hodnote miliónov eur, tak aj tvoj plagát toho umelca v tvojej izbe. Majitelia NFT tvrdia, že ich digitálne umenie je „skutočné“.

Mohli by však tiež poskytnúť umelcom prostriedky, ako zarobiť viac peňazí na internete. NFT ponúka tvorcom nové príležitosti. V tomto zmysle predstavujú NFT nový balík peňazí, ktorý predtým neexistoval.

Hodnota NFT diel

Jeden záujemca v aukčnej sieni Christie’s zaplatil 69,3 milióna dolárov za to, aby vlastnil umelecké dielo NFT od spoločnosti Beeple. Bol to doposiaľ tretí najväčší predaj žijúceho umelca.

Z naších končín si jedno NFT zakúpil aj Petr Mára. V digitálnom svete je vlatníkom obrázku CryptoPunk 9920 v hodnote 32 ETH. Kúpil ho za 48,313.60 dolárov. Dnes (16. 3. 2021) ho môžeš od Petra Máru kúpiť za 90 019 dolárov.

Petr Mára NFT
Petr Mára NFT / Zdroj: CryptoPunk

8. septembra 2017 bol tento obrázok predaný za 77 dolárov.

CryptoPunk 9920 - NFT Petr Mara
CryptoPunk 9920 – NFT Petr Mara / Zdroj: Larva Labs

Fenomén NFT

Úspech závisí od presvedčenia dostatočného množstva ľudí, ktorých ho chcú vlastniť aby si udržali ich hodnotu aj v budúcnosti.

Ale ako všetko ostatné na internete, tak aj zarábanie peniazí a celé to šialenstvo prilákalo aj podvodníkov, ktorí sa snažia zarobiť na dielach iných. Podstatne horším javom je vznik konkurenčných blockchainových služieb, z ktorých ti každá sľubuje, že ponúka dôveryhodné potvrdenie o tom, že daný NFT je jedinečný.

Autor diela by mal preto informácie o svojom NFT informovať prostredníctvom svojho overeného účtu, ktorí sledujú jeho fanúšikovia. Napríklad na Instagrame.

Ľudia myslia, že sú cenné, a za ich vlastnenie sú ochotní slušné zaplatiť.

Zdroj: relife.sk, decrypt.com / Kurátor: Petrém
4.8/5 - (18 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

Reklama

Súvisiace články