14.1 C
Bratislava
More

  Čo pomáha na opicu a ako prichádza opitosť

  Alkohol je tlmivá látka, ale paradoxne prvým prejavom alkoholu je eufória a dobrá nálada. Alkohol začína pôsobiť tlmivo najskôr na vývojovo najmladšie časti mozgu, útlm postupuje k častiam vývojovo starším. V koncentrácii 1 promile začína alkohol pôsobiť tlmivo na mozgovú kôru. To je tá časť mozgu, ktorá ovplyvňuje okrem iného aj sebaovládanie. Preto sme výrečnejší, družnejší, strácame zábrany, naväzujeme kontakty, sme euforický, smejeme sa a máme dobrú náladu. To je asi dôvod prečo ľudia pijú. Problémom je, že v tomto stave sa dokáže udržať málokto a so stúpajúcim promile sa alkohol dostáva postupne k starším mozgovým štruktúram, akoby hlbšie do mozgu. Postupne vypína jeho ostatné časti – napríklad centrum reči, chôdze… Pri štyroch promile sa už alkohol dostáva k mozgovému kmeňu, kde je centrum dýchania a človek zomiera.

  Ľudia by bez alkoholu neprežili

  Alkohol bol pre ľudstvo a jeho vývoj veľmy dôležitý. Napriek tomu, že je alkohol škodlivá substancia, je súčasťou našej kultúry už tisícročia. Kedysi bolo veľké riziko napiť sa vody zo studni. Iba tie národy, ktoré dokázali vyrobiť alkoholické nápoje, sa dokázali ubrániť pred infekciami a mali väčšiu šancu na prežitie. Preto sa namiesto vody pilo radšej pivo, a to celopološne. Alkohol sprevádza ľudstvo odnepamäti. My Slováci máme smolu, že ideme najmä po tvrdom.

  Ako piť bezpečne?

  nepiťe nalačno a alkohol zajedajte

   

  ak už pijete destiláty, nezabudnite ich zapíjať dostatočným množstvom vody

   

  tukové jedlá, ako napríklad slanina spôsobia, že alkohol sa síce do krvy vstrebe, ale nedostane sa v takom množstve do mozgu

   

  siahnite namiesto destilátu po pive čí víne

   

  ráno do seba dostante čo najviac vody a minerálov, čo urýchli vytriezvenie a regenerovanie organizmu

   

  aj keď ste už triezvi, radšej nešoférujte a nevykonávajte žiadnu činnosť, ktorá je pre vás a vaše okolie nebezpečná

   

  Obyčajná voda

  Alkohol predovšetkým dehydruje tvoje telo, práve preto je prvoradým liekom na kocovinu čistá voda. Veľké množstvo vody by malo potlačiť neznesiteľné búšenie v tvojej hlave.

  Paradajky

  Kľúčovou ingredienciou v Bloody Mary sú paradajky, ktoré majú vysoký obsah vitamínu C. Taktiež obsahujú glutatión – látku, ktorá pomáha prekonávať „opicu“ vyvolanú nepriaznivými látkami v alkohole.

  Limetky

  Tak isto ako citróny, limetky sú celkom dobrým liekom. Skús hneď po prebudení zmiešať dve čajové lyžičky čerstvej mätovej šťavy, s lyžičkou medu a vody a uvidíš ten rozdiel.

  Kyslé uhorky

  Príliš veľa alkoholu dokáže z tela vyplaviť dôležité vitamíny, minerály a soli. Uhorky sú bohaté na živiny, vrátane vitamínu A, železa, draslíka a mangánu a práve preto ti vedia pomôcť dostať sa z najhoršieho.

  Banány

  Čím viac alkoholu počas noci vypiješ, tým viac si dehydrovaný. Čím viac si dehydrovaný, tým stratíš viac draslíka. Jeho nedostatok spôsobuje únavu, kŕče a nevoľnosť. Banány majú vysoký obsah tejto látky, čo zabráni týmto dlhotrvajúcim dozvukom z minulej noci.

  Čaj z čerstvej mäty

  Veľmi obľúbený liek na opicu, spolu s fazuľovou omáčkou a toastom, samozrejme. Slúži na trávenie, zmierňuje napätie a nadúvanie. Taktiež urýchľuje proces detoxikácie.

  Oriešky

  Táto pochutina by mala byť tvojim najlepším priateľom počas pitia, ak chceš predísť ranným nevoľnostiam. Obsahujú vitamín E a sú plné bielkovín. Soľ, ktorú obsahujú, taktiež napomáha k redukcii alkoholu v tele.

  Miešané nápoje

  V lete sú veľmi obľúbené miešané nápoje. Možno však netušíte, že to nie je úplne ideálna voľba. Najmä ak obsahuje bublinky oxidu uhličitého CO2. Nápoje s bublinkami CO2 podráždia sliznicu žalúdka, tá sa prekrví a tekutina sa rýchlejšie vstrebe. To znamená, že sa oveľa rýchlejšie vstrebe aj alkohol. A to je dôvod, prečo stúpne rýchlo do hlavy. Pozor na miešané nápoje, dokážete sa z nich veľmi rýchlo opiť.

  Čo je dobré na opicu
  Čo je dobré na opicu / Zdroj: Relife

  Najčítanejšie

  Recenzia: Redmi 9 a 9A od Xiaomi a sú za skvelé ceny

  Xiaomi predstavil novú radu Redmi 9. Recenzia, špecifikácia a ceny. Redmi 9 Disponuje štvoricou objektívov, 6,53" displej Full HD + Dot Drop (rozlíšenie 2340 x 1080, 394...

  Wirecard spôsobila kolaps v službách online bankovníctva

  Dňa 26. júna úrad pre finančné riadenie pozastavil povolenie na prevádzkovanie spoločnosti Wirecard Card Solutions Limited (spoločnosť, ktorá vydáva karty a spracováva transakcie). Subjekt Spojeného kráľovstva, spoločnosť Wirecard...

  Skúsenosti s O2 eSIM

  Službu eSIM (embeddedSIM) ponúka operátor O2 od konca apríla 2020. Stačí sa zastaviť v ktorejkoľvek O2 predajni, kde dostaneš kartičku eSIM s vytlačeným QR...

  Xiaomi Mi 10 Pro posúva limity. Toto sú jeho kľúčové vlastnosti a cena

  Mi 10 Pro bol uvedený na trh 13. februára 2020. V Európe sa začal predaj v apríli. Má 6,67-palcový dotykový displej s rozlíšením 1080x2340...

  Ako si ušiť rúško? Jednoduchý návod.

  Návod ako si vyrobiť rúško doma a aký materiál chráni najviac S vypredanými respirátormi a rúškami počas pandémie koronavírusu bude musieť veľa ľudí robiť to,...