13.9 C
Bratislava

Čo pomáha na opicu a ako prichádza opitosť

- Reklama -

Alkohol je tlmivá látka, ale paradoxne prvým prejavom alkoholu je eufória a dobrá nálada. Alkohol začína pôsobiť tlmivo najskôr na vývojovo najmladšie časti mozgu, útlm postupuje k častiam vývojovo starším. V koncentrácii 1 promile začína alkohol pôsobiť tlmivo na mozgovú kôru. To je tá časť mozgu, ktorá ovplyvňuje okrem iného aj sebaovládanie. Preto sme výrečnejší, družnejší, strácame zábrany, naväzujeme kontakty, sme euforický, smejeme sa a máme dobrú náladu. To je asi dôvod prečo ľudia pijú. Problémom je, že v tomto stave sa dokáže udržať málokto a so stúpajúcim promile sa alkohol dostáva postupne k starším mozgovým štruktúram, akoby hlbšie do mozgu. Postupne vypína jeho ostatné časti – napríklad centrum reči, chôdze… Pri štyroch promile sa už alkohol dostáva k mozgovému kmeňu, kde je centrum dýchania a človek zomiera.

Ľudia by bez alkoholu neprežili

Alkohol bol pre ľudstvo a jeho vývoj veľmy dôležitý. Napriek tomu, že je alkohol škodlivá substancia, je súčasťou našej kultúry už tisícročia. Kedysi bolo veľké riziko napiť sa vody zo studni. Iba tie národy, ktoré dokázali vyrobiť alkoholické nápoje, sa dokázali ubrániť pred infekciami a mali väčšiu šancu na prežitie. Preto sa namiesto vody pilo radšej pivo, a to celopološne. Alkohol sprevádza ľudstvo odnepamäti. My Slováci máme smolu, že ideme najmä po tvrdom.

Ako piť bezpečne?

nepiťe nalačno a alkohol zajedajte

 

ak už pijete destiláty, nezabudnite ich zapíjať dostatočným množstvom vody

 

tukové jedlá, ako napríklad slanina spôsobia, že alkohol sa síce do krvy vstrebe, ale nedostane sa v takom množstve do mozgu

 

siahnite namiesto destilátu po pive čí víne

 

ráno do seba dostante čo najviac vody a minerálov, čo urýchli vytriezvenie a regenerovanie organizmu

 

aj keď ste už triezvi, radšej nešoférujte a nevykonávajte žiadnu činnosť, ktorá je pre vás a vaše okolie nebezpečná

 

Obyčajná voda

Alkohol predovšetkým dehydruje tvoje telo, práve preto je prvoradým liekom na kocovinu čistá voda. Veľké množstvo vody by malo potlačiť neznesiteľné búšenie v tvojej hlave.

Paradajky

Kľúčovou ingredienciou v Bloody Mary sú paradajky, ktoré majú vysoký obsah vitamínu C. Taktiež obsahujú glutatión – látku, ktorá pomáha prekonávať „opicu“ vyvolanú nepriaznivými látkami v alkohole.

Limetky

Tak isto ako citróny, limetky sú celkom dobrým liekom. Skús hneď po prebudení zmiešať dve čajové lyžičky čerstvej mätovej šťavy, s lyžičkou medu a vody a uvidíš ten rozdiel.

Kyslé uhorky

Príliš veľa alkoholu dokáže z tela vyplaviť dôležité vitamíny, minerály a soli. Uhorky sú bohaté na živiny, vrátane vitamínu A, železa, draslíka a mangánu a práve preto ti vedia pomôcť dostať sa z najhoršieho.

Banány

Čím viac alkoholu počas noci vypiješ, tým viac si dehydrovaný. Čím viac si dehydrovaný, tým stratíš viac draslíka. Jeho nedostatok spôsobuje únavu, kŕče a nevoľnosť. Banány majú vysoký obsah tejto látky, čo zabráni týmto dlhotrvajúcim dozvukom z minulej noci.

Čaj z čerstvej mäty

Veľmi obľúbený liek na opicu, spolu s fazuľovou omáčkou a toastom, samozrejme. Slúži na trávenie, zmierňuje napätie a nadúvanie. Taktiež urýchľuje proces detoxikácie.

Oriešky

Táto pochutina by mala byť tvojim najlepším priateľom počas pitia, ak chceš predísť ranným nevoľnostiam. Obsahujú vitamín E a sú plné bielkovín. Soľ, ktorú obsahujú, taktiež napomáha k redukcii alkoholu v tele.

Miešané nápoje

V lete sú veľmi obľúbené miešané nápoje. Možno však netušíte, že to nie je úplne ideálna voľba. Najmä ak obsahuje bublinky oxidu uhličitého CO2. Nápoje s bublinkami CO2 podráždia sliznicu žalúdka, tá sa prekrví a tekutina sa rýchlejšie vstrebe. To znamená, že sa oveľa rýchlejšie vstrebe aj alkohol. A to je dôvod, prečo stúpne rýchlo do hlavy. Pozor na miešané nápoje, dokážete sa z nich veľmi rýchlo opiť.

Čo je dobré na opicu
Čo je dobré na opicu / Zdroj: Relife
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články