14.8 C
Bratislava

10 zaujímavých faktov o Bitcoine

- Reklama -

Je niekoľko dôvodov, prečo je Bitcoin najpopulárnejšou kryptomenou na svete. Predstavujeme fakty o Bitcoine:

1. Satoshi je najmenšia účtovná jednotka v Bitcoine

Satoshi, tiež bežne nazývaný „sat“, je najmenšia účtovná jednotka v bitcoine. Satoshi je kúsok bitcoinu rozdelený na 8. desatinné miesto. Inými slovami, na získanie 1 BTC je potrebných 100 miliónov satoshi. Ak si niekedy počul výraz „stacking sats“. Tento výraz odkazuje na satoshi.

2. Každú odoslanú transakciu je možné sledovať

Ak budeš používať BTC, musíš predpokladať, že každú odoslanú transakciu je možné sledovať. Aj preto BTC nie je dobrou menou pre zločincov.

3. Vykonávanie zmien v bitcoinovej sieti je veľmi ťažké

Vykonávanie zmien v bitcoinovej sieti je zámerne veľmi ťažké. Pretože hlavným predajným miestom bitcoinu je bezpečnosť, nikto nechce robiť zmeny, ktoré by mohli sieti ublížiť. Pred vykonaním akejkoľvek zmeny musí byť aktualizácia otestovaná, skontrolovaná a schválená viacerými vývojármi.

Pre náhodného programátora by bolo takmer nemožné, aby sám urobil neschválenú zmenu bitcoinu.

4. Kryptomeny sa používajú na trestnú činnosť oveľa menej, ako si väčšina ľudí myslí

Jedným z najbežnejších „faktov“ je, že kryptomeny sa väčšinou používajú na trestnú činnosť. To ale nie je pravda.

Ak rozumiete kryptomene, určite chápete, že bitcoin je dokonalou knihou všetkých transakcií, ktorá kedy vznikla. To z neho v skutočnosti robí zlý nástroj pre zločincov, pretože nikdy nemôžu vymazať históriu transakcií, ktoré uskutočnili.

5. Niekto raz zaplatil 10 000 BTC za dve pizze

22. mája 2010 zaplatil nadšenec Bitcoinu menom Laszlo Hanyecz 10 000 BTC za dve pizze. V tom čase boli BTC prakticky bezcenné, takže to bol dobrý nápad.

To, čo sme si samozrejme uvedomili je, že BTC je všetko, ale nie bezcenný, a tých 10k BTC má dnes hodnotu pol miliardy dolárov.

Bitcoin pizza day
Bitcoin pizza day / Zdroj: Shutterstock, úprava relife.sk

Laszlo určite dostal najdrahšiu pizzu vôbec! A vždy 22. mája oslavuje bitcoinová komunita deň pizze.

6. Bitcoin je najbezpečnejšia sieť na svete

Bitcoin je jednou z mála počítačových sietí na svete, ktorá nikdy nebola napadnutá hackermi, aj napriek tomu, že je v nej stovky miliárd dolárov.

Porovnajte to s vládou Spojených štátov. Človek by si myslel, že vládne systémy by mali byť bezpečné, ale ministerstvo financií Spojených štátov bolo hacknuté.

7. Stále nevieme, kto Bitcoin vytvoril

Väčšina ľudí hovorí o Satoshi Nakamotovi ako o „on“, ale toto je len najznámejšie zámeno, ktoré sa v konverzácii používa. Popravde netušíme, či je satoshi on, ona alebo oni.

Niektorí ľudia sa domnievajú, že Satoshi je kontroverzný vývojár bitcoinových SV Craig Wright. Nedávno jeden alebo dvaja makrokomentátori špekulovali, či mohla čínska komunistická strana vytvoriť bitcoin. Iní tvrdia, že bitcoin vytvorila CIA.

Pretože nevieme pravdu o pôvode bitcoinu, neustále sa objavujú najrôznejšie konšpiračné teórie, ktoré vysvetľujú, odkiaľ „v skutočnosti“ BTC pochádza.

8. Bitcoin je najvýkonnejším aktívom v histórii sveta

Niekto nedávno zažartoval, že hodnota bitcoinu je od jeho vytvorenia o 11 000 000% vyššia. Jedenásť miliónov percent znie ako absurdne, ale podľa toho ako sa na to pozeráš. Keď bol Bitcoin vytvorený, nemal v podstate žiadnu hodnotu. Nula, nič, nebol pre to ani trh.

O jedenásť rokov neskôr má jeden BTC hodnotu 50 000 dolárov. Ako môžete merať niečo, čo sa zmenilo z bezcenného na hodnotné?

Ak predpokladáme, že BTC začal na 0,01 USD, potom je Bitcoin momentálne na príležitostných 681 miliónoch percent. Ak vychádzame z ocenenia 1 dolára, potom BTC v čase písania článku stúpol asi o 5 miliónov percent. Bez ohľadu na to, ako to zvypočítaš, Bitcoin je najvýkonnejším aktívom v histórii sveta.

9. Satoshi je takmer najbohatším človekom na svete

Všeobecne známa fascinujúca skutočnosť o bitcoinoch je, že Satoshi má na svojom účte asi 1 milión BTC. Týchto mincí sa nikdy nedotkol a všeobecne sa považujú za stratené.

Ak by sa však Satoshi vrátil a získal mince, urobilo by ho z neho jednu z najbohatších osôb na svete. S BTC na hodnote 50 000 dolárov má satoshi hodnotu približne 50 miliárd dolárov. Ak BTC stúpne na 150 000 dolárov, Satoshi bude najbohatšou osobou na planéte.

10. Väčšina ťažobnej sily z Bitcoinov pochádza z obnoviteľných zdrojov

Napriek tomu, čo sa píše v bežných médiách, jedným z faktov o bitcoine je, že veľa energie na ťažbu bitcoinov pochádza z obnoviteľných zdrojov. Väčšina z toho je vodná energia v Číne.

Keby nebolo bitcoinových ťažiarov, veľa z tejto sily by sa nevyužilo, pretože sa nedá preniesť do miest, kde je veľký dopyt. Nic Carter napísal vynikajúci kus vyvracajúci mýtus, že Bitcoin je strašiak pre životné prostredie.

Je bezpečné investovať teraz do Bitcoinu?

Nikto nemôže zaručiť, že je 100% bezpečné investovať do Bitcoinu. Vždy sa môže niečo pokaziť. To znamená, že nikdy nebolo bezpečnejšie investovať do Bitcoinu.

Bitcoinová sieť je ale rovnako silná ako kedykoľvek predtým. Veľké inštitúcie nakupujú BTC, lebo je menej pravdepodobné, že sa ho vlády pokúsia zakázať. To je akoby si chcel zakázať zlato.

Mám investovať do Bitcoinu?

Každý investor si musí na túto otázku odpovedať sám. Bitcoin je veľmi volatilné aktívum. Cena bitcoinu môže stúpať veľmi rýchlo a potom ešte rýchlejšie padnúť. Investori, ktorí nakupovali blízko vrcholu býčieho trhu v roku 2017, si museli počkať tri roky, aby sa dostali tam kde boli.

Najlepšie pravidlo pre Bitcoin znie neinvestuj viac, ako si môžeš dovoliť stratiť.

Čo vieme o Bitcoine?

  • Bitcoin má najlepšiu bezpečnosť. BTC je zabezpečené multimiliardovou sieťou ťažiarov ASIC
  • Bitcoin je najstaršia kryptomena. Skutočnosť, že Bitcoin existuje už 10 rokov, dáva investorom veľkú dôveru v to, že je bezpečný.
  • O Bitcoine vieme, že má najväčší sieťový efekt. Burzy, peňaženky, obchodníci, aplikácie a veľké finančné inštitúcie podporujú Bitcoin viac ako ktorúkoľvek inú kryptomenu.

 

Zdroj: Relife, Exodus, Kurátor Petrém
4.9/5 - (11 hodnotení)
- Reklama -

Ak si našiel/a v článku chybu alebo máš pripomienky, daj nám prosím vedieť na media@relife.sk

Najčítanejšie

- Reklama -

Súvisiace články